24 saatlik Windows to Go deneyimim

iloveichigo

Hectopat
Makaleler
13
Daha fazla  
Selamlar.
Bu konuda Windows 10'dan Windows 8.1'e düşürmek istediğimi, ama harddiskte çok fazla veri bulunduğunu ve temel disk ile bir tane daha disk açamadığımı söylemiştim. Annem de bu işe pek iyi bakmadı.
Sonra da benim daha önce düşündüğüm ama hiç denemediğim şeyi söyledi; herhangi bir disk oluyorsa, flash belleğe kurulabilir :D
Ben de WinToUSB ile flash belleğe Windows 8.1 to Go kurdum. Artık Windows 10 kısmını açmıyorum.
Kurulum güzel oldu ama her girişte Windows 10'un kurulu olduğu diski tarıyordu, kapattım o disk taramasını.
USB'yi de BIOS'tan en üste aldım bu nedenle artık flash bellek takılı olduğu sürece Windows 8.1'i açacak.
Windows 7'yi de denedim Windows to Go ile fakat hiç verimli değil.

1616836852903.png

Performanslı çalışıyor. İçinde HDD olduğu için sanki SSD kullanıyormuşçasına hızlandı. USB 3.0'ın da faydası var.
Önemli Not! Diskiniz ilk kurduğunuz zaman çevrimdışı oluyor. Win+X yapıp disk yöneticisinden diskinize sağ tıklayıp çevrimiçi yapın.

1616837211298.png

Bu şekilde hem Windows 10'daki verilere ulaşılıyor hem de flash belleğin içeriğine bakılıyor.
Annem de hayatında hiç 8.1 görmediği için biraz şaşırdı ve "havalı" buldu.
Ayrıca söylemeyi unuttum söyleyeyim, @AJFA hocamın NTLite ile düzenlenmiş sürümünü kullanıyorum :)
Eksi yönü: RAM kullanımı az ama RAM tamamen dolduğunda bazı uygulamalar çöküyor. Tabii bunu sadece 1GB RAM'li antika laptopta yaşadım çünkü RAM dolmuyor.
Chrome 2 sayfa açıkken RAM kullanımı:

1616837582536.png

Hayırlı olsun ne diyelim. :D
Win2Go olayına hiç sıcak bakmıyorum ama HDD'den USB 3.0'a geçince bile performans artışı olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı