240 Hertz monitör önerisi

Hocam 240 ile 280 Hz arasında çok bir fark yok. Yanıt sürelerinde de öyle. Ancak, overshoot hata oranında cidden büyük fark var ve VG259QM bu konuda hiç iç açıcı değil. Ürün geliştirme dediğniz şey revizyon ama o monitörün revize edilecek bir tarafı da yok. Problem, ASUS'un kullandığı LCD modülü ve panellerin hiç stabil olmamasından kaynaklı. Gerçekte 240 Hz bir monitör ancak tek tuşla overclock yapılabildiği için "pazarlama taktiğiyle" 280 Hz adı altında satılıyor. Ancak, overclock sonrası görüntü akışını sağlayan voltajlar sapıtıyor. Bu da overshoot hata oranını arttırıyor ve titremeye neden oluyor. Bu sorunu çözmek için komple başka bir monitör çıkarması gerek ASUS'un zaten.

Öte yandan, VG259QM harici bahsi geçen monitörler çok iyi. Aralarında en ucuza satılan Odyssey G4 bile sizi tatmin eder hocam. Zaten, Odyssey G4 ile AW2521HF(l)a arasında çok fark yok. Performans olarak aynılar neredeyse. Fazla para dökmeye gerek yok hem monitör almış olursunuz hem paranız cebinizde kalmış olur.

Anladım o halde biz Dell AW2521HFa'yı bekleyelim 360 Hertz'lik olan versiyonu da var ama ona da gereksiz dedik ona yönelelim mi peki gerek var mı?

• Alienware AW2521h ( G-Sync ) 1 ms
  • Alienware AW2523HF ( Free-Sync ) 0.5 ms.
İkisi de 360 Hertz ama gerek yok dedik, sizce değer mi? 240 ile 360 arasında ki farka? Yoksa kararımız AW2521HFa'ya belki çok düşük bir ihtimalde MSI MAG251RX olabilir.

Anladım o halde biz Dell AW2521HFa'yı bekleyelim 360 Hertz'lik olan versiyonu da var ama ona da gereksiz dedik ona yönelelim mi peki gerek var mı?

• Alienware AW2521h ( G-Sync ) 1 ms
  • Alienware AW2523HF ( Free-Sync ) 0.5 ms.
İkisi de 360 Hertz ama gerek yok dedik, sizce değer mi? 240 ile 360 arasında ki farka? Yoksa kararımız AW2521HFa'ya belki çok düşük bir ihtimalde MSI MAG251RX olabilir.
Tazeleme hızında 240 ile 280'in çok bir farkı yok ancak 240 ile 360'in gözle görülür farkı olacaktır. AW2521H ve AW2523HF arasında da en iyisi AW2521H'dir. Fakat, tazeleme hızı 240 Hz bir monitör alacaksanız MAG251RX öncelik. Onu beğenmediyseniz alternatifi AW2521HF(L)A. Onun da Odyssey G4'ten çok farkı olmadığını söylemiştim. Bu durumda, sizin yerinizde olsaydım hangisi ucuzsa onu alırdım.

Tazeleme hızında 240 ile 280'in çok bir farkı yok ancak 240 ile 360'in gözle görülür farkı olacaktır. AW2521H ve AW2523HF arasında da en iyisi AW2521H'dir. Fakat, tazeleme hızı 240 Hz bir monitör alacaksanız MAG251RX öncelik. Onu beğenmediyseniz alternatifi AW2521HF(L)A. Onun da Odyssey G4'ten çok farkı olmadığını söylemiştim. Bu durumda, sizin yerinizde olsaydım hangisi ucuzsa onu alırdım.
MSİ MAG251RX önermenizin ve Alienware AW2521HFA'ya göre ne farkı var peki hocam?
"MAG251RX (3ms %5.5 overshoot) ve AW2521HF (3.3 ms %0.5 overshoot)" Sizin yorumunuza istinaden arada 0.3 ms fark var. Sadece 8 bit değil de 10 bit renk içinse gerek yok ama performans da bilmediğim daha önemli farkı var mı? ve fakat overshoot neredeyse Zowie ile aynı yok denecek derecede Alienware'ın, ve birde. Asusa 1.9 ms demiştiniz muhtemelen o test VG259QM'nin 280 Hertzdeki değil mi? yoksa 240 da mı 1.9 ms giriş gecikme sonucu?

MSİ MAG251RX önermenizin ve Alienware AW2521HFA'ya göre ne farkı var peki hocam?
Her açıdan daha iyi bir monitör. Özellikle renk açısından. Ki zaten MSI monitörler renklerde genel olarak diğer monitörlere üstünlük sağlıyor.

Hatta M2 Air ve MAG301RF'yi karşılaştırdım.
12.jpeg

Üstteki MAG301RF. Alttak M2 Air. İkisi de IPS olmasına rağmen renkler arasındaki farklar barizdi. MAG301RF, yandaki pivot monitörümden de etkileyici görüntü veriyor.

Sonuç olarak, MSI monitörlerin kullanım zevki daha yüksek oluyor genelde.
"MAG251RX (3ms %5.5 overshoot) ve AW2521HF (3.3 ms %0.5 overshoot)" Sizin yorumunuza istinaden arada 0.3 ms fark var. Sadece 8 bit değil de 10 bit renk içinse gerek yok ama performans da bilmediğim daha önemli farkı var mı? ve fakat overshoot neredeyse Zowie ile aynı yok denecek derecede Alienware'ın, ve birde
Bunlar ortalama değerler. Yani farklı tazeleme hızındaki performansları da dahil. Her ikisinin de 240 Hz performansını baz alırsak MAG251RX, hem input lag hem overshoot konusunda bir tık daha hızlı. İsterseniz rakamları da veririm.
MAG251RX ile AW2521HF hız (gecikme süresi ve overshoot hata oranı) konusunda hemen hemen aynılar fakat diğer konularda MAG251RX biraz daha iyi. Yalnız, AW2521HF'in renkleri VG259QM kadar başarısız değil hocam. MAG2521RX yerine tercih edilebilir. MAG251RX'i bu fiyatlara bulamayabilirsiniz çünkü talebi çok fazla ama AW2521HF'i bulmuşken alın derim.
Ne demişim bakın.

VG259QM'nin 280 Hertzdeki değil mi? yoksa 240 da mı 1.9 ms giriş gecikme sonucu?
280 Hz tazeleme hızındaki 1.9 ms ama 240'a çekince overshoot açısından daha stabil oluyor fakat bu da gecikmeyi 2.6 msye yükseliyor.

O arkadaşlar ezbere tüm Odyssey serisine kronik sorunlu diyen kişiler. Eski Odyssey serisinin çoğu monitörü berbattı ancak 2022'de çıkan Odyssey serisi monitörler gayet iyi. Odyssey G4 de onlardan biri. Hatta alan arkadaşlardan bir tanesi şöyle demiş:

Sonrasında da videoyu YT'ye atmış.

Testlerde hiçbir problem göremedim.

Input Lag'ı düşük ama overshoot hata oranı cidden çok fazla.
O zaman Alienware stoğa gelmezse Odyssey G4 alayım.

Her açıdan daha iyi bir monitör. Özellikle renk açısından. Ki zaten MSI monitörler renklerde genel olarak diğer monitörlere üstünlük sağlıyor.

Eki Görüntüle 1627470
Üstteki MAG301RF. Alttak M2 Air. İkisi de IPS olmasına rağmen renkler arasındaki farklar barizdi. MAG301RF, yandaki pivot monitörümden de etkileyici görüntü veriyor.

Bunlar ortalama değerler. Yani farklı tazeleme hızındaki performansları da dahil. Her ikisinin de 240 Hz performansını baz alırsak MAG251RX, hem input lag hem overshoot konusunda bir tık daha hızlı. İsterseniz rakamları da veririm.

Ne demişim bakın.

280 Hz tazeleme hızındaki 1.9 ms ama 240'a çekince overshoot açısından daha stabil oluyor fakat bu da gecikmeyi 2.6 msye yükseliyor.

Eki Görüntüle 1627470

Ne demişim bakın.

Anladım hocam teşekkür ederim detaylı yorumunuz için. Biraz bize kütük gibi geliyor MSİ monitörü ve bu sağa sola dönmemesi çok basit bir şey ama, örnek veriyorum bu kullandığımı bir kere ayarladım hep öyle duruyor günlük kullanmam bile bir ayar yaparsın kalır. MSİ da bu olmaması başta tilt etti diyeyim bir de valla kütük gibi duruyor. XL2546K almama sebebim gibi tabii ki performansı önemli dış görünüşü çok da önemli değil, CRT monitör kullanmışız zamanında da.

Velev ki bu ürünü aldırıyorsunuz bana en kısa sürede bilhassa amazonda stokta olduğunda alacağım. Zaten şuan Top 240 hertz ve 1080p olarak bu modelden önerebileceğiniz yok değil mi?

Velev ki bu ürünü aldırıyorsunuz bana en kısa sürede bilhassa amazonda stokta olduğunda alacağım. Zaten şuan Top 240 hertz ve 1080p olarak bu modelden önerebileceğiniz yok değil mi?
Başka önereceğim 240 Hz FHD monitör yok hocam. Buradan alabilirsiniz:
Satıcının Hepsiburada olması bir artı. Amazon'dan sonra en iyisi.

@Machvins @P R O F O U N D Açıkçası en son kullandığım monitör XG2401 di ve uzun süredir pc kullanmıyorum. Yeni topladığım sistemde ilk kez IPS ve 240hz deneyimlemek istediğim için tercihim AW2521HFA tarafında oldu. Hemen hemen her bileşende aradığım ilk ölçüt performans odaklı olmasına rağmen bu sefer monitör tarafında performans ve estetik kaygıyı bir arada gözeterek karar verdim diyebilirim. Her ne kadar göreceli olsada MAG251RX'i tercih etmemenin sebebi estetik yetersizliği ve hala özellikle MSI ürünlerinde diğer alternatiflere oranla yüksek olan ölü piksel ve diğer piksel sorunları diyebilirim. En azından benim karşılaştığım kullanıcı yorumlarının geneli bunu gösteriyor. Şayet oyun dışında film, dizi izlemek veya çizim yapmak gibi yoğunluklu kullanım amaçlarım da olsaydı bu durumda tercihim muhtemelen MAG251RX'e yönelik olurdu. Gönül isterdiki ilk IPS deneyimim en azından XG2431 gibi bir monitörle olsun ama giriş seviye bir TN 144hz panelden direkt IPS 240hz panele geçen birisi olarak her halükarda ciddi bir fark hissedeceğim bence. Henüz AW2521HFA'yı deneyimleme şansım olmadı sistemi kurmadığım için fakat kafamdaki şu an için tek soru IPS'in gözümü yorup yormayacağı. Yoksa AW2521HFA ile ilgili film, dizi izlerken siyah tonlamaların kalitesizliği gerçeği çokta kafama takacağım şeyler değil. Göz yorulması konusu ile ilgili ne ile karşılaşırım sizce?

Şu an için nihai hedefim bir müddet (3-4 ay) AW2521HFA kullandıktan sonra Zowie XL2546k'ya geçiş yapıp uzun bir süre monitör değiştirmemek. Çünkü monitör seçimimdeki temel ölçüt her zaman oyun odaklı bir tercih yapmak. Bir ihtimal XL2566k'da olabilir fakat aradaki uçurum fiyat farkına değer mi değmez mi biraz tartışılır. 240hz ile 360hz arasında hissedilir bir fark var mı, çoğunlukla rekabetçi oyunlar oynayan birisi için 360hz bariz farklar yaratıyor mu merak etmiyor değilim. Bildiğim tek şey 240hz ile 360hz arasında takriben %6 lık, 144hz ile 240hz arasında ise %20-25 gibi bir hissedilir fark olduğunun belirtilmesi.

AW2521HFA kullanmaya başladıktan sonra zamanım olursa deneyimlerimi ve bazı temel test sonuçlarımı görselleştirerek buradan paylaşmaya çalışırım. Konuyu okuyanlar için naçizane bir fikir uyandırmış olurum belki.

@Machvins @P R O F O U N D Açıkçası en son kullandığım monitör XG2401 di ve uzun süredir pc kullanmıyorum. Yeni topladığım sistemde ilk kez IPS ve 240hz deneyimlemek istediğim için tercihim AW2521HFA tarafında oldu. Hemen hemen her bileşende aradığım ilk ölçüt performans odaklı olmasına rağmen bu sefer monitör tarafında performans ve estetik kaygıyı bir arada gözeterek karar verdim diyebilirim. Her ne kadar göreceli olsada MAG251RX'i tercih etmemenin sebebi estetik yetersizliği ve hala özellikle MSI ürünlerinde diğer alternatiflere oranla yüksek olan ölü piksel ve diğer piksel sorunları diyebilirim. En azından benim karşılaştığım kullanıcı yorumlarının geneli bunu gösteriyor. Şayet oyun dışında film, dizi izlemek veya çizim yapmak gibi yoğunluklu kullanım amaçlarım da olsaydı bu durumda tercihim muhtemelen MAG251RX'e yönelik olurdu. Gönül isterdiki ilk IPS deneyimim en azından XG2431 gibi bir monitörle olsun ama giriş seviye bir TN 144hz panelden direkt IPS 240hz panele geçen birisi olarak her halükarda ciddi bir fark hissedeceğim bence. Henüz AW2521HFA'yı deneyimleme şansım olmadı sistemi kurmadığım için fakat kafamdaki şu an için tek soru IPS'in gözümü yorup yormayacağı. Yoksa AW2521HFA ile ilgili film, dizi izlerken siyah tonlamaların kalitesizliği gerçeği çokta kafama takacağım şeyler değil. Göz yorulması konusu ile ilgili ne ile karşılaşırım sizce?

Şu an için nihai hedefim bir müddet (3-4 ay) AW2521HFA kullandıktan sonra Zowie XL2546k'ya geçiş yapıp uzun bir süre monitör değiştirmemek. Çünkü monitör seçimimdeki temel ölçüt her zaman oyun odaklı bir tercih yapmak. Bir ihtimal XL2566k'da olabilir fakat aradaki uçurum fiyat farkına değer mi değmez mi biraz tartışılır. 240hz ile 360hz arasında hissedilir bir fark var mı, çoğunlukla rekabetçi oyunlar oynayan birisi için 360hz bariz farklar yaratıyor mu merak etmiyor değilim. Bildiğim tek şey 240hz ile 360hz arasında takriben %6 lık, 144hz ile 240hz arasında ise %20-25 gibi bir hissedilir fark olduğunun belirtilmesi.

AW2521HFA kullanmaya başladıktan sonra zamanım olursa deneyimlerimi ve bazı temel test sonuçlarımı görselleştirerek buradan paylaşmaya çalışırım. Konuyu okuyanlar için naçizane bir fikir uyandırmış olurum belki.
Dostum benim de beğendiğim IPS'de model olarak AW2521HFA fakat aralarında bir tık da olsa input lag ve overshooting de @P R O F O U N D 'nin bahsettiği gibi MAG251RX önde.

Benimde araştırmalarım sonucu, Bence Rekabetçi FPS bazlı oyunlarda XL2546K önde. Video da bakabilirsin.

Ama renk konusunda TN panel çok kötü yorumları var fakat bende olaya şöyle bakıyorum.
Sadece Zowie aldığında sadece DyAc+ değil, kaliteli TN panelin en hızlısını kullanacaksın. (Demek istediğim bu ürün bu kadar boş yere yüksek fiyatta değil %80 hala deli gibi profesyonel oyuncuların ellerinde.)

Benim gibi eski monitörün (Asus MG248QR) 144 Hertz ve TN panel olduğu için, bundan geçiş yapacağımız için XL2546K'nın Yeni TN Crystal diye adlandırdıkları panelde bize renk konusunda IPS panel gibi gelir renkten yana çok şikayet edeceğimizi asla sanmıyorum ki, şuan ki monitörümün renklerinden çok memnunum. O yüzden Rekabetçi dediğinde sadece FPS olarak bakmıyorum genel online oynadığın oyunlarda rekabetçisin zaten. Önemli olan renk olmamalı benim açımdan ufak farklar bile fark etsin diyorsan bence tartışmasız XL2546K geçmen 360 Hertz için çok da gerek yok çoğu profesyonel alıp deneyip tekrardan 240'a düşüyorlar.

Benim için çok rekabetçi önemli değil, arada film izlerim diyorsan bence IPS ben hala bilerek almadım açıkçası. Aceleye getirmiyorum muhtemelen kararım XL2546K dan olacak. ( burada ki amacımda en ufak performans kaybı olmaması.) DyAc+ kullanmasan bile hızlı panel iyidir. Videoda göreceğin üzere "Viewsonic XG2431" gerçekten güzel model ilk monitör bakmaya başladığım da hoşuma gitti IPS olarak fakat Türkiye de maalesef yok.

MAG251RX'i tercih etmemenin sebebi estetik yetersizliği
Piyasadaki gaming monitörler artık hepsi 3 borderless yani ön tarafta tasarım değişmiyor hepsinin hemen hemen aynı. Arka tarafta da temelde aynı aslında tek fark AW2521HFA modelindeki stand daha güzel tasarlanmış. MAG251RX modelinde stand daha sade.
Görünüş açısından ahım şahım bir fark yok bence.

Tasarım açısından asıl fark OSD düğmelerinde başlıyor. MSI monitörlerde tek düğmeden kontrol baya rahat ancak DELL monitörlerde 5 tane düğme var kontrolü daha zor.

"İyi tasarım ürünü kullanışlı hale getirir" yani DELL'in OSD düğme tasarımı kötü oluyor bu Dieter Rams ilkesine göre. Bu yüzden, tasarımda da oyumu MSI monitörlerden yana kullanıyorum.
özellikle MSI ürünlerinde diğer alternatiflere oranla yüksek olan ölü piksel ve diğer piksel sorunları diyebilirim. En azından benim karşılaştığım kullanıcı yorumlarının geneli bunu gösteriyor.
MSI ürünleri, diğerlerine göre daha çok satılan ürünler olduğu için daha çok şikayet gelmesi normal. Örnek veriyorum: satılan 100'de 10 şikayet geliyorsa satılan 1000'de 100 şikayet gelir. Teknolojide bu durum böyle çünkü teknoloji şans işi. DELL G2422HS alıp 1 gün sonra bozuldu iade ettim diyeni de gördüm. Şimdi DELL kötü bir marka mı? Değil.
Şu an için nihai hedefim bir müddet (3-4 ay) AW2521HFA kullandıktan sonra Zowie XL2546k'ya geçiş yapıp uzun bir süre monitör değiştirmemek.
Değiştirmesen de olur çünkü AW2521HFA, FPS oyunları için yeterli bir monitör. Hatta bazı CS:GO, Valorant profesyonelleri tarafından kullanılan bir model. Bana göre elinde AW2521HFA mevcut ise 5-6 yıl monitör almayıp OLED monitörlerin yaygınlaşmasını beklemek daha akıllıca olur. XL2546K modeliyle tek fark DyAc. O da illaki şart bir teknoloji değil.
Bir ihtimal XL2566k'da olabilir fakat aradaki uçurum fiyat farkına değer mi değmez mi biraz tartışılır. 240hz ile 360hz arasında hissedilir bir fark var mı, çoğunlukla rekabetçi oyunlar oynayan birisi için 360hz bariz farklar yaratıyor mu merak etmiyor değilim.
Profesyonel seviyede oynuyorsanız farkeder ancak standart kullanıcı için 240 Hz'den 360 Hz'e geçiş değmez. Geçecekseniz 480 Hz yada 540 Hz monitörlere geçin.
Ama renk konusunda TN panel çok kötü yorumları var fakat bende olaya şöyle bakıyorum.
Premium TN panellerde o kadar kötü değil. XL2430T kullanıcısıydım ve yaptığım ayarlarla çok güzel renk veriyordu. BenQ, AUO markasının ortağı dolayısıyla AUO panel kullanıyor yani AU Optronics'in TN panelleri gerçekten iyi.

IPS panellerin asıl üstünlüğü renklerde değil görüş açılarında çıkıyor çünkü bir TN panel ne kadar kaliteli olursa olsun yapısı gereği yandan, yukarıdan, aşağıdan, farklı açılardan bakılınca kötü görüntü verir.

Geri
Yukarı