240 Hz 1080p vs 144 Hz 1440p

Konu direkt şuna dönmüş: ASUS TUF VG27AQZ vs. Viewsonic XG2431

Şunu baştan söyleyeyim; mevcut piyasada 27 inç monitör istiyorsan VG27AQZ'den başka seçeneğin yok.

İki monitörün de görüntü kaliteleri yakın ancak FPS oyunları ağırlıklı kullanacağını söylemişsin.
O yüzden panel tepkimesi ve input lag senin için önemli olacaktr. Bu konularda XG2431 modelinin ciddi bir avantajı var. Üstelik, hikayeli oyunlarda etki edebilecek HDR parlaklığı var, HDR400 sertifikası almış. Kutudan çıkış kalibrasyonu gayet iyi durumda yani tak-çalıştır için uygun. Işığı yansıtma konusunda da daha başarılı olması aydınlık ortamlarda bir artı olabilir.

Viewsonic'in tek eksisi çözünürlüğünün 1080p olmasıdır ki o açığı da NVIDIA ekran kartı kullanacağın için kapatman kolay olur çünkü DLDSR teknolojisi var. O teknoloji ile çözünürlüğü ölçekleyebilirsin ve aslen 1440p çözünürlükten daha gerçekci, güzel görüntüler elde etme ihtimalin var.

Bkz:
1684542734922.png

And the Oscar goes to... Viewsonic XG2431!

Ben 1080P 280Hz kullanıyorum 6700XT ile. Ekran kartının fazla geldiği oyunlarda oyun içi supersampling ya da sürücüden süper çözünürlük açarak görüntüyü netleştirebiliyorsunuz.

Ben seçimimden memnunum, 1440P 240Hz monitörler maalesef ya çok pahalı ya da çok kalitesiz, bu yüzden kaliteli bir 1080P 240Hz öneririm, Viewsonic XG2431 ideal ve fiyatı çok çok uygun.

Hep tartışılan bir konu olmuştur bu mesele.
240Hz'nin akıcılığı karşısında 2K'nın canlı ve keskin görüntüsü.

Bu kullanım şekline bağlı öznel bir mesele aslında.
Çok iyi sistemleri olan her vatandaş yüksek çözünürlük tercih etmiyor. Kullanıma bağlı çünkü.
Kafasını FPS'den kaldırmayan biri 360Hz monitör alıyor. Diğer kullanıcının oyunla pek işi yok dizi/film ve iş amaçlı alıyor ve yüksek çözünürlüğe bakıyor. Tamamen kişiye bağlı.

Sizin kullanımıza bakınca ViewSonic ağır basıyor tercih olarak.

Konu direkt şuna dönmüş: ASUS TUF VG27AQZ vs. Viewsonic XG2431

Şunu baştan söyleyeyim; mevcut piyasada 27 inç monitör istiyorsan VG27AQZ'den başka seçeneğin yok.

İki monitörün de görüntü kaliteleri yakın ancak FPS oyunları ağırlıklı kullanacağını söylemişsin.
O yüzden panel tepkimesi ve input lag senin için önemli olacaktr. Bu konularda XG2431 modelinin ciddi bir avantajı var. Üstelik, hikayeli oyunlarda etki edebilecek HDR parlaklığı var, HDR400 sertifikası almış. Kutudan çıkış kalibrasyonu gayet iyi durumda yani tak-çalıştır için uygun. Işığı yansıtma konusunda da daha başarılı olması aydınlık ortamlarda bir artı olabilir.

Viewsonic'in tek eksisi çözünürlüğünün 1080p olmasıdır ki o açığı da NVIDIA ekran kartı kullanacağın için kapatman kolay olur çünkü DLDSR teknolojisi var. O teknoloji ile çözünürlüğü ölçekleyebilirsin ve aslen 1440p çözünürlükten daha gerçekci, güzel görüntüler elde etme ihtimalin var.

Bkz:
Eki Görüntüle 1785579

And the Oscar goes to... Viewsonic XG2431!
Hocam kötü haber bütçeyi zorladığı için 4070'ten vazgeçtim lakin şuan Temmuz'u bekleyip RTX 4060 Ti 16 GB alma veya hemen RX 6700XT alma kararsızlığı içerisindeyim.

Sizin dediğiniz 1080p 240Hz devam et NVİDİA kartla özel çözünürlük aç. Bu da bayağı mantıklı.
Şöyle bir sıkıntı da var. Evet benim için input lag vs önemli ama yani profesyonel bir oyuncu değilim. Kafamı o karıştırdı ayrıca.

Son düzenleme:
Hocam kötü haber bütçeyi zorladığı için 4070'ten vazgeçtim lakin şuan Temmuz'u bekleyip RTX 4060 Ti 16 GB alma veya hemen RX 6700XT alma kararsızlığı içerisindeyim.

Sizin dediğiniz 1080p 240Hz devam et NVİDİA kartla özel çözünürlük aç. Bu da bayağı mantıklı.
Şöyle bir sıkıntı da var. Evet benim için input lag vs önemli ama yani profesyonel bir oyuncu değilim. Kafamı o karıştırdı ayrıca.
AIB kısmında AMD'ye yönelmeniz kötü olmuş hocam.

Input laga gelirsek ondan sonra bir sürü şey saydım hocam... yine de AMD GPU alacaksan VG27AQZ öneririm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet hocalarım bu soru kafamı yeniden karıştırmaya başladı. Düşündüğüm ekran kartı 2K için yeterli onu belirteyim. Öncelikle ağırlıklı olarak FPS oyunu oynuyorum ama hikayeli oyunları da oynuyorum. FPS oyunlarını ağırlıklı oynasamda profesyonel değilim. Beni düşündüren şey 1080p ve 1440p arasındaki farka değer mi? Monitör olarak ya ViewSonic XG2431 ya da VG27AQZ alacağım. Ne yapmalıyım sizce? Sanırım artık son kararımı vereceğim. @Saint Lucia @P R O F O U N D
Performans istiyorsanız Hz önem vermelisiniz eğer grafiklere önem veriyorsanız çözünürlüğe önem vermelisiniz

Hocam o zaman 2K ile devam edeyim.
Sizin seçiminiz hocam zaten saydığım şeyler kullanıma bağlı avantajlar. Mesela XG2431 modelinin ışığı daha iyi yansıtabilmesi sadece aydınlık ortamlar için avantaj. Saydıklarımdan bir tek kutusundan çıkış kalibrasyonu daha iyi olması kullanıma bağlı avantaj değil ama onda da büyük bir fark yok.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı