240 Hz monitör, 240 FPS olmayan oyunlar da sıkıntı yaratır mı?

Eğer herhangi bir adaptif Sync teknolojisi varsa kaç FPS aldığınızın çok önemi yok. Aşağı almak da üstünü almak da kırılma gibi ciddi bir duruma sebep olmaz. Düşük FPS ile yüksek arası farkı gözler kısmen ayırt edebildiği için biraz kasma hissi olur. Yapacak bir şey yok. Öte yandan, hiç 240 civarı veya üstü FPS vermeyecek bir bilgisayar varsa o zaman 240 Hz monitör para israfı olur.

Sadece CS:GO için 240 Hz monitör alınacaksa oturup düşünmek lazım. Eğer bu oyunun müptelası ve de üst düzey oyuncusu iseniz (g. Elite, face-it lvl 10 gibi) o zaman mantıklı tercih olur. Öte yandan çoğu 240 Hz ve üstü monitör TN panel olduğu için renk kalitesi VA panellere özellikle IPS panellere göre çok düşük kalıyor. Kalbur üstü CS:GO oyuncusu için 144 Hz ve 4 ms tepki süresi çok rahat yetiyor. Yüksek hız ve düşük tepki süresi takıntı haline gelmemeli.

Sizin attığınız gibi VA ve bazı Fast-IPS paneller de 240-280 Hz hızda çalışabiliyor. Bu durumda modelin kendini kullananlara tecrübelerini sormak daha önemli. Eğer memnunlarsa alınabilir.

Alternatif olarak IPS düz panel AOC 24G2U ve kavisli VA panel AOC C24G1 modellerine bakabilirsiniz. Her ikisi de 144 Hz 1 ms MPRT hızda çalışır. Şahsen 24G2U kullanıcısı olarak CS:GO'yu rahatlıkla oynuyordum. Görüntü kalitesi sayesinde hikayeli oyunlar ve filmlerde çok keyif aldım. Bunlara benzer özellikte ViewSonic, ASUS, Samsung Odyssey gibi pek çok ürünü de gözden geçirin derim.

Not: 90 civarı ve üstü bana yağ gibi akıcı geliyordu. 60-70 civarı kasmayı hissediyorum.

Attığınız monitörler arasından AOC C24G1 modelini çok beğendim fikrimi o yönde kullanmayı tercih ediyorum şu an bilgilerin için teşekkür ederim :)

Geri
Yukarı