240 Hz monitör alınır mı?

Bahsettiğiniz monitör 1ms GtG nasıl ghosting oluyordu? Bende LG 24GN650-B alacağım onda da ghosting olur mu?

Tepki süresi ayarını faster yaptığımda ghosting oluyordu kuzenimde 24GN600-B modeli var onda da aynı ghosting sorunu var benim bildiğim 600 modeli ile sizin dediğiniz modelle arasındaki fark pivot farkı büyük ihtimal 24GN650-B modelinde tepki süresi ayarını faster yaparsanız ghosting olur.

Tepki süresi ayarını faster yaptığımda ghosting oluyordu kuzenimde 24GN600-B modeli var onda da aynı ghosting sorunu var benim bildiğim 600 modeli ile sizin dediğiniz modelle arasındaki fark pivot farkı büyük ihtimal 24GN650-B modelinde tepki süresi ayarını faster yaparsanız ghosting olur.
ben dell s2422hg ile bu monitor arasında kaldım sadece cs:go ve valorant oymuyorum youtube incelemesinde de fast modun en iyi olduğu yazmış nasıl modlar oldugunu bilmedigim icin şuan aklım karışık hangisi daha iyi bir seçim olur sizce ?

Merhaba LG 27GN600-B model monitör kullanmaktayım ghosting sorunu nedeniyle iade talebim onaylandı 240Hz monitör satın almak istiyorum fakat gerekli mi bilemedim sistemim i5 10400F GTX 1050 Ti 16 GB RAM oynadığım oyun Valorant bazen FPS 210-220 oluyor genelde FPS 230-260 arasında değişiyor ekran kartı stok sorunu biterse ki 1-2 yıl sürer diyorlar o zaman ekran kartı satın alacağım fakat YouTube testlerine baktığımda işlemciden kaynaklı olsa gerek ekran kartı 2060 alsam bile 250-260 FPS oluyor ne tavsiye edersiniz.

O ekranda ghosting yok aslında sadece tepki süresi ayarını dogru yapman gerekiyor. Fast ayar demek en iyi ayar demek degil. Normal ayara çekersin ghosting olmaz. Fast ayarda oluyor diye ghosting var demek dogru degil. Onlar lafın gelişi Fast diyorlar. Fast ayar demek en iyisi en süperi degil hangi ayarda az ghosting var ise onu kullanmalıydınız.

Ben Dell S2422HG ile bu monitör arasında kaldım sadece CS:GO ve Valorant oymuyorum YouTube incelemesinde de Fast modun en iyi olduğu yazmış nasıl modlar oldugunu bilmedigim için şu an aklım karışık hangisi daha iyi bir seçim olur sizce?

Dell marka monitörler nasıl bilmiyorum müşterileri şikayetçi mi ne gibi sorunları var araştırmak lazım Fast mod konusuna gelirsek monitörün özelliklerinde tepki süresi ayarları var ayarlardan faster Fast normal gibi ayarlar var ben 27GN750-B modeli için araştırdım tepki süresi ayarını faster yaptığında 1.90ms alıyor ama ghosting sorunu oluyor bir düşük ayar olan Fast yaptığında 2.30 gibi bir değer alıyor ghosting olmuyor yani 1ms değil 2ms oluyor monitör modlar arası durum bu.

O ekranda ghosting yok aslında sadece tepki süresi ayarını dogru yapman gerekiyor. Fast ayar demek en iyi ayar demek degil. Normal ayara çekersin ghosting olmaz. Fast ayarda oluyor diye ghosting var demek dogru degil. Onlar lafın gelişi Fast diyorlar. Fast ayar demek en iyisi en süperi degil hangi ayarda az ghosting var ise onu kullanmalıydınız.

Hocam yanlış biliyorsun az önce yazdığım yazıyı okursan anlamış olursun bunu test edenler var sen monitörü 1ms diye alıyorsun 1ms kullanmak için ayarlardan yükseğe çekmen lazım çektiğinde ghosting oluyorsa sorun oluyor bir düşük ayar yaptığında ghosting olmayabilir ama 1ms değil 2ms almış olacaksın ki benim örnek verdiğim bu konuda en iyi monitörlerden birisi bazı monitörlerde en yüksek ayara çekmene rağmen 1ms vermiyor 2ms-3ms veriyor bir düşüğe çektiğinde ms değeri daha çok yükseliyor yabancı forumlarda ve YouTube'da gördüm testlerini.

Son düzenleme:
Dell marka monitörler nasıl bilmiyorum müşterileri şikayetçi mi ne gibi sorunları var araştırmak lazım Fast mod konusuna gelirsek monitörün özelliklerinde tepki süresi ayarları var ayarlardan faster Fast normal gibi ayarlar var ben 27GN750-B modeli için araştırdım tepki süresi ayarını faster yaptığında 1.90ms alıyor ama ghosting sorunu oluyor bir düşük ayar olan Fast yaptığında 2.30 gibi bir değer alıyor ghosting olmuyor yani 1ms değil 2ms oluyor monitör modlar arası durum bu.

Şuan piyasada satılan monitörlerin büyük çogunlugu gerçek 1ms degil hatta hiç birisi degil. İnsan gözü 10 ms altını pek farkedemez. Farkeder ama rahatsız olacak şekilde degil o sebeple 10 ms altı deger iyidir. Şimdi 10 ms degerin neden iyi oldugun açıklayacagım. Satılan monitörlerin çogu 4ms 3ms 5ms GtG diye satılıyor ama onların gerçek ms degerleri 13-20 Ms arası çıkıyor. Bunu şimdi açıklmaya çalışacagım. Bu bilgileri aldıgım kaynak Rtings.com

Şimdi örnek vereyimm sen LG monitörü begenmemişsin ms olarak ama çok yanlış yerlere kafayı takmışsın bunu düzeltmek gerek yoksa hiç bir monitörü begenemezsin. Sana yardım olsun diye yazıyorum.

Asus Tuf VG279QM 1ms GtG fast İPS'in ölçüm degerleri: Averaj deger:5.7 ms Siyah Averajı: 5.3 ms aldıgı puan 10 üzerinden 9.7. Bu adamlar normalde senin düşündügün gibi düşünse 10 üzerinden 9.7 yerine 7 puan vermeleri lazımdı. Mesela piyasada satılan 4ms 3ms GtG monitörlerin averaj degerleri 15 ms 20 ms 14 ms diye degişiyor. Kısacası Asus olan Fast İPS bu monitörlerden 3-4 kat daha hızlı.

Firmaların verdigi degerlere inanmayın ve ciddiye almayın 3ms 4ms diye satıyorlar Rtings gibi siteler ölçüyor 14-20 ms arası degerler çıkıyor. 1 ms GtG diye satılan monitörleride ölçüyorlar degerler 5 ms'nin biraz altında veya biraz üstünde çıkıyor.

Sen yanlış düşünmüşsün yani ve böyle düşünmeye devam edersen monitör bulamazsın begenemezsin. Boşu boşuna iade etmişsin.

Son düzenleme:
Şu an piyasada satılan monitörlerin büyük çogunlugu gerçek 1ms degil hatta hiçbirisi degil. İnsan gözü 10 ms altını pek farkedemez. Fark eder ama rahatsız olacak şekilde degil o sebeple 10 ms altı deger iyidir. Kaynak Rtings.com

Şimdi örnek vereyimm sen LG monitörü begenmemişsin ms olarak ama çok yanlış yerlere kafayı takmışsın bunu düzeltmek gerek yoksa hiçbir monitörü begenemezsin. Sana yardım olsun diye yazıyorum.

ASUS TUF VG279qm 1ms GtG Fast IPS'in ölçüm degerleri: Averaj deger:5.7 ms siyah averajı: 5.3 ms aldıgı puan 10 üzerinden 9.7. bu adamlar normalde senin düşündügün gibi düşünse 10 üzerinden 9.7 yerine 7 puan vermeleri lazımdı. Mesela piyasada satılan 4ms 3ms GtG monitörlerin averaj degerleri 15 ms 20 ms 14 ms diye degişiyor. Kısacası ASUS olan Fast IPS bu monitörlerden 3-4 kat daha hızlı.

Firmaların verdigi degerlere inanmayın ve ciddiye almayın 3ms 4ms diye satıyorlar rtings gibi siteler ölçüyor 14-20 ms arası degerler çıkıyor. 1 ms GtG diye satılan monitörleride ölçüyorlar degerler 5 Ms'nin biraz altında veya biraz üstünde çıkıyor.

Sen yanlış düşünmüşsün yani ve böyle düşünmeye devam edersen monitör bulamazsın begenemezsin. Boşu boşuna iade etmişsin.

Doğrudur birçok monitörde ve markada ghosting sorunu var o monitöre o puanı veren kim bilmiyorum kullanıcılar ise kullanıcıların birçoğu tepki süresi ayarını bile bilmiyor kişi 1ms kullandığını sanıyor çok iyi akıcı diyor veriyor puanı senin örnek verdiğin monitörün özellikleri ne bilmiyorum fakat fast ayarda 5-6ms çok yüksek ben 27 inc monitörler için araştırmamı yapmıştım 27GN750-B bazı durumlarda ms değeri olarak diğer pahalı ve üst model olan monitörleri bile geçiyor örnek vermem gerekirse 27GL850-B monitör Fast ayarda 3-4ms değerlerini görürken 27GN750-B Fast ayarında 2.30 gibi bir değer alıyor faster ayarda ghosting oluyorsa bir düşük ayarda kullanmam gerekiyorsa bu kabul edilebilir bir durum bütün piyasadaki 27 inc monitörler arasında en düşük ms değeri olarak yanlış hatırlamıyorsam ilk 3-4 arasına giriyor faster ayarında ghosting oluyor kullanamıyorsun tamam ama o zaman bana bir düşük ayarda o pazarladığı ms değerine yakın değer vermesi lazım ki beni tatmin etsin 1ms ile 2ms çok fark etmez fakat 1ms diyerek satıp kaç ms olduğu belirsiz veya 5-6ms alıyorsam orada bir sıkıntı vardır ben şahsen kabul etmem sonuçta ben ona göre para veriyorum o söylenen değere inanarak para veriyorum ama dediğin doğru piyasa birçok monitörü ghosting sorunundan dolayı faster ayarda kullanamazsın en yüksek ayarın bir altına çektiğinde ms değeri yükseliyorsa ona göre satılması gerekli satıcılar veya firma bana 1ms diye satmaması gerekiyor dediğim gibi bazı monitörlerde faster yapsan bile hangi ms değerini verdiği belli değil kaç ms alıyorsun belirsiz ki bir düşük ayar Fast yapsan kim bilir kaç alacaksın.

Doğrudur birçok monitörde ve markada ghosting sorunu var o monitöre o puanı veren kim bilmiyorum kullanıcılar ise kullanıcıların birçoğu tepki süresi ayarını bile bilmiyor kişi 1ms kullandığını sanıyor çok iyi akıcı diyor veriyor puanı senin örnek verdiğin monitörün özellikleri ne bilmiyorum fakat fast ayarda 5-6ms çok yüksek ben 27 inc monitörler için araştırmamı yapmıştım 27GN750-B bazı durumlarda ms değeri olarak diğer pahalı ve üst model olan monitörleri bile geçiyor örnek vermem gerekirse 27GL850-B monitör Fast ayarda 3-4ms değerlerini görürken 27GN750-B Fast ayarında 2.30 gibi bir değer alıyor faster ayarda ghosting oluyorsa bir düşük ayarda kullanmam gerekiyorsa bu kabul edilebilir bir durum bütün piyasadaki 27 inc monitörler arasında en düşük ms değeri olarak yanlış hatırlamıyorsam ilk 3-4 arasına giriyor faster ayarında ghosting oluyor kullanamıyorsun tamam ama o zaman bana bir düşük ayarda o pazarladığı ms değerine yakın değer vermesi lazım ki beni tatmin etsin 1ms ile 2ms çok fark etmez fakat 1ms diyerek satıp kaç ms olduğu belirsiz veya 5-6ms alıyorsam orada bir sıkıntı vardır ben şahsen kabul etmem sonuçta ben ona göre para veriyorum o söylenen değere inanarak para veriyorum ama dediğin doğru piyasa birçok monitörü ghosting sorunundan dolayı faster ayarda kullanamazsın en yüksek ayarın bir altına çektiğinde ms değeri yükseliyorsa ona göre satılması gerekli satıcılar veya firma bana 1ms diye satmaması gerekiyor dediğim gibi bazı monitörlerde faster yapsan bile hangi ms değerini verdiği belli değil kaç ms alıyorsun belirsiz ki bir düşük ayar Fast yapsan kim bilir kaç alacaksın.

Anlattıgımdan hiç bir şey anlamamışsın.

Sana verdigim degerler Rtings.com sitesinin degerleri bu site monitörleri her anlamda inceliyor. Kullanıcı incelemesi yok. Uzmanlar tarafından inceleniyorlar
Renk kalitesi
Siyah ekranda performans nasıl?
Görüntü kaç bit oluyor?
Parlaklık degeri ne kadar? örnek 300 cd parlaklık diye satıyorlar bazen 350 bazen 280 çıkıyor.
Monitörün tepki süresi hızı ne kadar?
İnput lag degeri ne kadar

Vs vs bir çok degeri profesyonelce makinalarla ölçüp inceliyorlar. Direk sana bu siteden alıntı yaptım. VG279QM'i ölçmüş bu site 5.5 ms çıkmış işte önceki yorumumda söylemiştim. Bu monitör FAST İPS 1ms GtG degeri olarak satılıyor. Bu siteye gir istersen ama karışık gelebilir başta. 100 monitör incelemesinden fazla inceleme var. Bütün 1ms GtG diye satılan monitörlerin inceleme degerleri 5ms -10 ms arasında. :D Aldıgı puanlarda 10 üzerinden 9.0-9.7 arasında

Son bir örnek vereyim Asus'un 360 Hz monitörü var yeni çıktı bu site yine degerleri ölçmüş. Dark ms averajı 5.6 normal ms averajı 6.1 çıkmış. 10 ms altındaki monitörlerin çogu süper kalitelidir. Zaten bu sitenin test ettigi monitörlerin sayısı 100'ü geçti demiştim hiç bir monitörün test degeri dark averajı: 1ms normal ms averajı 1ms monitör daha dünyada yok. Yani sen boşu boşuna iade vermişsin. Bilgi eksikliginden dolayı olmayan monitörü arıyorsun daha dünyada öyle bir monitör çıkmadı.

Geri
Yukarı