240 Hz monitör önerisi

SavixieN

Decapat
Yer
İSTANBUL
Daha fazla  
Merhabalar,

Kısacası size düşüncemden bahsetmek istiyorum. Öncelikle benim 1. monitörüm AOC G2460PF (düz ekran) 144Hz ve 2. monitör olarak AIDATA markasından 19 inçlik standart bir monitör kullanmaktayım. Anlayacağınız kadarıyla çift monitör kullanıyorum. Şimdi benim düşüncem ise ilk monitörümü değiştirip yani 144 Hz to 244 Hz upgrade yapıp 144 Hz monitörümü ise 2.monitörüm olarak yapmayı düşünüyorum. 19 inçlik monitörümü ise kötü gün ürünü olarak kenara koyacağım. Aklıma takılan birkaç soru var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

1-) 144 Hz ile 240 Hz arasında fark var mıdır? Sizce değer mi?

2-) Genellikle FPS oyunları (CS:GO, Valorant, PUBG) gibi oyunları oynuyorum. 240 Hz monitörümü inch olarak 24 olarak öneriyorlar. 27 inç alınır mı? Yoksa 24 inç yeterli olacak mıdır? Curved mi Düz ekran mı öneriyorsunuz?

3-) Monitörü seçerken panel türlerine dikkat etmek gerekiyormuş. Sizce FPS oyunları için hangi panel özelliği olan monitörü tercih etmeliyim?

Not: Ekran kartı olarak ASUS Gaming RTX2060 A6G (3 fanlı) kullanıyorum. 2 adet HDMI, 2 adet ise Display girişleri mevcut. 144 Hz monitörümde 144Hz değer alabilmek için Display ile bağlamam şart. Sanırım 240Hz monitörümü de 2.DisplayPort'una bağlamak zorundayım.

Bütçe olayına gelecek olursam, pek sıkıntı yok. Fakat F/P ürünlerinden önerirseniz daha iyi olacaktır. Yılbaşı indirimlerini beklemeyi düşünmüyorum. Çünkü hem kargo yoğunluklarından geç gelecek. Hem de eski fiyatlara indirim yapıyorlarmış gibi aldatmaca yapıyorlar.

Teşekkürler 🙂

1) 144Hz ile 240Hz arasındaki fark net gözükmez ama eğer rekabetçi oyuncuysanız anlarsınız. Özellikle 1 2 hafta 240 kullanıp sonra 144Hz kullanırsanız direkt farkedersiniz. Ya da 2 monitör kullanırken biri 144 biri 240 ise de anlayabilrsin. Bu noktada 240Hz tavsiye ederim keza CS:GO ve Valorant oynuyormuşsunuz.

2) 240Hz'de 24" kullanılması furyasının nedeni tamamen çözünürlüktür. Eski CS oyuncuları 24" ekrana ve bu ekranda 4:3 çözünürlüğe (CRT monitörden dolayı) alışıktır ve buna göre kullanır hala birçoğu. Fakat 16/9 jenerasyonu da 1920/1080 kullanır. Bu noktada 27"'de bu çözünürlük biraz piksel piksel oluyor. Ha oynayan var mı? Var tabii. Lakin Pro oyuncular değil de genelde evinde yarı rekabetçi olan oyuncular 27" ve farklı çözünürlük tercih ediyorlar. Keza DPI'a da direkt etkisi var ama genel anlamda alışkanlık bu tamamen. Sonuçta 24" kullanıyorsan 24"'ten devam etmeni tavsiye ederim 27"'e alışman zaman alır çünkü. Ekstra bir etkisi de yok yani. Hatta çözünürlük bazında, pikselleşme açısından dezavantajı var.

Curved ve Düz ekran da aynen sana kalmış. Curved'de standart 1800R'dır ve 1800R'da genelde curve performansı alabilmek için ekrana 1.5 metre uzaktan bakıyor olman lazım. Rekabetçi oyuncular genelde monitörün sıfırına girdiği için Curve'un bir anlamı kalmıyor. Ayrıca Curved panel panelin sağlılkı ve uzun kullanımı için de pek yararlı değil. Tamamen kozmetik. Aynı ince çerçeve gibi.

3) monitör seçerken ilk panel tipine bakarsın. FPS oyunları için alınacak panel tipi TN'dir. Bunun aksini söyleyen de monitör cahilidir o kadar net söylüyorum. Gitsinler biraz okusunlar araştırsınlar. Sebebi şudur. IPS, VA, TN tüm paneller 60Hz üretilir ve sonradan 120, 144 ve 240Hz'e overclock ile çıkarılır. Bu overclock işlemine en iyi tepki veren panel tipi TN'dir. Aynı bilgisayarda donanıma yaptığın overclock gibi. Nasıl her anakarta overlock yapılmaz ise ya da her anakart Overclock'a aynı performans dönüşünü vermiyorsa, her panel de aynı şekilde performans vermez. Evet 144Hz ve 240Hz IPS paneller var ama yüksek FPS'de bulanıklık ve ghosting yaşarsın ki rekabetçi seviyede çok önemli bu. Bu noktada eğer CS:GO ve Valorant oynuyorsan TN panel alacaksın.

Bir önemli başka nokta da monitörün tepki süresidir. TN Panelde genelde GtG ile ölçülür ki yüksek Hz'de önemlidir GtG ghosting için. IPS ve VA panellerde 1ms dendiğinde MPRT değeri verilir. Bu da moving picture response Time'dır ve farklı bir tepki süresi ölçme duru mudur? Yüksek Hz'e uygun değildir daha ortalama 120 gibi Hz'lerde esas performansı verir. Yani AAA oyunlar falan oynayacaksan IPS ve VA alacaksın ve MPRT olmasına bakacaksın. Lakin sen FPS oyuncusu isen bunları sadece yan bilgi olarak tut kafanda, senle alakası yok.

Ekran kartında Display Port 1.2 varsa, monitörde 1.4 varsa sistemin 1.2 gibi çalışır. Kablo teknoloji bu şekilde çalışıyor. Aynısı HDMI için de geçerli. Örneğin Ekran kartın 2.0 HDMI olabilir lakin monitörün 1.4 ise, o sistem 1.4 çalışacaktır. Bu sistem içerisindeki en düşük teknolojiyi baz alarak performans veriyor.

CS:GO ve Valorant oynayacaksan aşağıdaki monitörü tavsiye ederim;

Bu Zowie'nin yeni monitörü, ben de kullanıyorum. Şu an FPS oyunları için alabileceğin en iyi monitör bu.

Eski profesyonel CS oyuncusuyum. Çok uzun süre de dergi ve bazı platformlara inceleme içeriği hazırladım. Burada yazmak biraz zor olabiliyor ama tam detaylı anlatmak çünkü çok derya deniz bir konu ve ortada çok fazla hatalı ve çarpıtılmış bilgi var. Direkt bir sorun varsa buradan ya da dm ile sorabilirsin elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Geri
Yukarı