2400 MHz RAM'i 2600+ MHz'de Kullanmak

Nulla

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, Corsair DDR4 16 GB (2x8) Vengeance LPX 2400 MHz RAM'e sahibim, anakartım ise MSI Gaming M7. Sorum şu; RAM'im normalde base hızı 2133 MHz, fakat bildiğiniz gibi 2400 MHz'e kadar XMP ile yükseltiliyor ve bu şekilde satılıyor. Fakat ben az önce RAM'i 2600 MHz yaptım ve şu anda stabil olarak çalışabiliyorum. Merak ettiğim ise RAM'i daha ne kadar yükseltebilirim? Yani 3000 veya 3400 MHz'e kadar çıkarsam bir problem yaşar mıyım? Ayrıca eğer madem 2600'e kadar RAM'i çıkarabiliyorsak neden piyasada 2600'lük RAM'ler de satılmakta, ya da ne bileyim eğer 3000'e kadar çekebileceksem, neden 3000'lik RAM'ler satılmakta? İki sorumu da cevaplarsanız çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fabrikanın o ram için stabil çalışma ve uzun ömürlü olma frekansını 2400 mhz olarak belirlemiş. 2600 veya 3000 mhz' ye çıkarmak sana kalmış. Çıkarma işlemine overclock denir. Overclock yapacak kişinin sistemi en iyi şekilde soğutma sağlaması gerekir. Donanımı ne kadar zorlarsanız o kadar ısı açığa çıkar ve ısı performans düşüşüne veya arızalara yol açar.

Çok sıkıntılı bir durumdur ki PSU'yu bozar ve anakartta kararsızlığa sebep olur.Herhangi bir elektronik parçanın voltaj ayarının değiştirilmesi önerilmeyip meydana gelen sonuçlar garanti kapsamı dışındadır

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı