2400 Mhz RAM'lerin 1600 MHz Çalışma Sorunu

Arman Çelik

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba! Yeni topladığım sistemimde Kingston HyperX 2400 Mhz 2*(2*8)=32 GB CL 11 RAM kullanıyorum. Ancak soyle bir sorunum var ki, bu RAM'ler daha düşük frekansta çalışıyorlar. Üstelik çalıştıkları frekanslar Windows Görev Yöneticisi'nde 2400 Mhz olarak gözükürken, BIOS ortamında yanlış hatırlamıyorsam 1600 Mhz olarak (1866 da olabilir) gözükmekte. Ayrıca kullandığım RAM'lerin modelleri ve barkod numaraları anakartımın kitapçığındaki 2400 Mhz uyumluluk listesinde yer almakta. Anakartımın desteklediği en yüksek frekans değeri ise 3300 Mhz.

Bu durumu düzeltmek için anakartımın üzerinde bulunan XMP switchini açtım ancak bu işlemden sonra sistem BIOS ekranına bile gelemeden sürekli açılıp kapanmaya başladı. Ancak düğmeyi tekrar kapatarak eski haline döndürebildim.

Başka bir çözüm yolu olarak da BIOS üzerinde bulunan iki farklı XMP profilini etkinleştirdim, ancak yine sonuç alamadım.

Düşündüğüm kadarıyla manuel olarak ayar yapmam gerekiyor, ancak nasıl yapılacağı konusunda yardıma ihtiyacım var.

Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim. Sistem özelliklerim ise şu şekilde;

Anakart: Asus Z97-Deluxe
İşlemci: İntel i7 4790K
RAM: Kingston HyperX 2400 Mhz CL 11 2*(2*8)= 32 GB
Depolama: Samsung 850 Evo 500 GB SSD
Grafik Kartı:HD Graphics 4600 (İlerleyen dönemde bir ekran kartı satın alacağım)

Yanıtınız için teşekkürler, işlemin adının overclock olduğunu biliyorum. Zaten işlemciler için nasıl yapıldığı konusunda yeterli bilgi ve tecrübeye sahibim. Ancak daha önce hiç RAM overclocklamadım. Topladığım bütün sistemlerde XMP ile otomatik yapmama rağmen ilk defa bu sistemde sorun yaşadım.

RAM overclock işlemi hakkında bilgisi olanlar da yardımcı olurlarsa çok memnun olurum.

Yanıtınız için teşekkürler, işlemin adının overclock olduğunu biliyorum. Zaten işlemciler için nasıl yapıldığı konusunda yeterli bilgi ve tecrübeye sahibim. Ancak daha önce hiç RAM overclocklamadım. Topladığım bütün sistemlerde XMP ile otomatik yapmama rağmen ilk defa bu sistemde sorun yaşadım.

RAM overclock işlemi hakkında bilgisi olanlar da yardımcı olurlarsa çok memnun olurum.
Dediğim gibi FSB'yi arttırırsan o da artacaktır. Daha ayrıntılı bilgi için: Ram Overclock Nasıl Yapılır? | Technopat Sosyal :)

Biliyorum daha doğrusu tahmin edebiliyorum ayar çekmeye çalıştığını, ancak çok uzun süre bekledim. Maalesef değişen bir şey olmadı dediğiniz gibi.

Ancak kitapçığı da inceleyeceğim mutlaka vakit bulduğum anda. Teşekkürler...

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı