2400MHz anakarta 3200 MHz RAM geleceğe yönelik alınır mı?

Bütçe
1000

Haloxten2

Femtopat
Daha fazla  
Anakart
B250m bazooka
İşlemci
İ5 7400
Merhaba benim B250M anakartım var ve 8 GB 2400MHz 15CL G.Skill Ripjaws RAM'im var ben bir 8 GB daha eklemek istiyorum ama aynı özelliklere sahip bir RAM şu an satılmıyor satılanlar da pahalı ben bunu satıp yerine 2 adet 3200MHz RAM alsam daha kârlı olur diye düşünüyorum ama sağlıklı olur mu uyumsuzluk sorunu olur mu? 2400MHz'de çalışmaları önemli değil.

İşlemcin en fazla 2400MHz destekliyor. 3200MHz alırsan yine 2400 ile çalışacak en fazla fakat bu bir sorun değil. Alacağın RAM Intel veya AMD özel ise ona dikkat et bazı modeller ayrı olabiliyor. Değişen şey 16 GB RAM'in olur yalnızca. İlerisi için 3200MHz kullanmayı düşünmek bence de mantıklı bende aynısını yaptım.

RAMler anakartın desteklediği maksimum hızda çalışacaktır fakat elle zamanlama ayarlarını yapılandırman gerekebilir. Aksi takdirde eskisinden daha düşük performans sergileyebilir bilgisayar.

RAM'ler anakartın desteklediği maksimum hızda çalışacaktır fakat elle zamanlama ayarlarını yapılandırman gerekebilir. Aksi takdirde eskisinden daha düşük performans sergileyebilir bilgisayar.

Yukarıda belirttiğim gibi ana belirleyici unsur ilk işlemcidir sonrasında anakart. Mesela işlemci 2000 destekliyor ama anakart 3000 RAM'ler ne olursa olsun 2000 ile çalışacaktır eğer OC yapılamıyorsa işlemci.

Yukarıda belirttiğim gibi ana belirleyici unsur ilk işlemcidir sonrasında anakart. Mesela işlemci 2000 destekliyor ama anakart 3000 RAM'ler ne olursa olsun 2000 ile çalışacaktır eğer OC yapılamıyorsa işlemci.
Siz yanlış anlamışsınız beni. 3200MHz CL16 ramler 2400 CL16 çalışabilir ki bu yüksek gecikme demek. Bunun ayarlanması gerektiğini söyledim. Zaten arkadaşın ne işlemcisi ne de anakartı hız aşırtma desteklemiyor.

Siz yanlış anlamışsınız beni. 3200MHz CL16 RAM'ler 2400 CL16 çalışabilir ki bu yüksek gecikme demek. Bunun ayarlanması gerektiğini söyledim. Zaten arkadaşın ne işlemcisi ne de anakartı hız aşırtma desteklemiyor.

Haklısınız yanlış anlamışım kusura bakmayın benim hatam dediğinz doğru.

RAM'ler anakartın desteklediği maksimum hızda çalışacaktır fakat elle zamanlama ayarlarını yapılandırman gerekebilir. Aksi takdirde eskisinden daha düşük performans sergileyebilir bilgisayar.
Teşekkürler alıyorum o zaman 3200mhz bir sıkıntı olmaz sanırım anladığım kadarıyla

Teşekkürler alıyorum o zaman 3200MHz bir sıkıntı olmaz sanırım anladığım kadarıyla.

Yarın öbür gün anakart değiştirirsen o zaman MHz'nin faydasını görürsün onun haricinde bir sıkıntı olmaz. Mesela ben kendi sistemimde 2400 MHz RAM kullanıyorum ama 3200 de çalıştırıyorum OC ile.

Geri
Yukarı