240Hz 7ms vs 165Hz 3ms

akiFBulut

Femtopat
Daha fazla  
Laptopum 240Hz 7ms ama overderive modu açılınca 3ms oluyor. Buna rağmen çeşitli söylentilerden ötürü OverDrive modunu açmak istemiyorum. Zararlı olduğu söyleniyor. Sorum şu: 240Hz 7ms bir ekran mı yoksa 165Hz 3ms ekran mı daha düşük gecikme sunar?

Sen önce şu programı kur ve laptopun panel marka modeliyle gerçek ms değerini panel sitesinden öğren.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

240 hz monitör, daha hızlı yenilendiği için daha düşük MPRT sunar. Fakat 165 hz olanın piksel tepkisi daha hızlıdır. Motion bluru azaltmak için, 240 FPS alındığı durumlarda mprt değeri daha önemli olabilir. (Gecikme değerlerinin GtG ve gerçek değerler olduğunu varsayarsak.)

165hz olan gtgye büyük ihtimal 4msdir. Mrpt 1 olabilir. 240hz olan ise gtg 7 olabilir mrpt ise 4 olabilir. Tam araştırın 240hz dediğim gibiyse 240hz daha avantajlı.

240hz 7ms ne 165 3ms den daha çok ghosting olur.

Sebebi ise ms süresi görüntü çizme süreside yani laptopun yenileme hızına çizim süresinin yetişmesidir yetişemedigi takdirde yenilenen goruntunun izi kalacaktir.

Mesela benim laptopuk acer nitro 5 144hz 25ms film izlerken hz degerini düşürüyorum ghosting azalıyor. 30hz e cekiyorum. Filmler 24fps cekildigi için.

Yani 240hz yenileme hizina 7ms cizim hizi mi yetismesi kolay yoksa 165hz cizime 3ms yetismesimi kolay ?

Geri
Yukarı