25.000 - 32.000 TL laptop önerisi

Bütçe
25.000 - 32.000 TL
bu attığınız modeli kullanıyorum hocam. alalı tam 1 ay oluyor ve bugüne kadar hiçbir problem yaşamadım. matlab gibi veri programları ve yanında cs6, premiere gibi ağır uygulamalar da kullanıyorum, şu güne kadar hiç sıkıntı çekmedim. oyun konusuna gelecek olursak valorant ve minecraft tarzı oyunlar oynuyorum. valorantta maks grafiklerde 200-250 arası bir fps alıyorum. minecraftta rtx shader pack kurdum ve onunla da 1080p çözünürlükte 70-100 arası fps alıyorum. tek sıkıntısı şarj adaptörü 230w olduğundan dolayı biraz ağır ve bilgisayarın taşıması biraz zor. ayrıca eklemek isterim amd ekran kartına pek sıcak bakmazdım fakat yük altında rx6600 ekran kartının vrami rtx3060'tan daha yüksek olduğu için çoğu oyunda aynı işlemci ve rtx3060 alan arkadaşlarımdan daha iyi bir performans aldım.
Hayırlı olsun! Siz ne kadara aldınız acaba? söylemesi ayıp ben tüm çıkan laptopları vatanda uzun uzun inceliyorum ve dediğim gibi Omen gerçekten aşırı premium bir cihaz. Masaüstüm var ama şu an bütçemi zorlayıp bir Omenim olsa diye düşünüyorum.:)

Bayağı uzun olmuş ama genel bıldıklerımı cevaplıyayım.
1) şu anki panellerde oyun odaklı kullanacaksanız sRGB değerleri aşırı bir fark yaratmıyor, iş odaklı kullanacaksanız dediğiniz gibi kötü bir durum, panelle ilgili şöyle bir kanıya varabilirsiniz incelemeler gene. Alacagınız modelin cozunurluk ve hzine es değer olan modelin panel incelemesine bakın, değişiklik onlarda olmaz genelde. Ornek vermek gerekirse TUF'un 144Hz versiyonları %65 gibi değerlere sahipken 300Hz versiyonu %100 SRGB'ye sahip.
2) işlemcilerdeki düşüşü yeni DDR5 RAM'lerle beraber azaldı denilenebilir aslında, kendileri birnevi kendi içinde Dual channel çalışıyor. İşlemci kaybı CPU based oyunlarda %20 civarı olur diye düşünüyorum ama MUX'la yeteri FPS'i ve performansı alırsınız.
3)Monster kasa alıp logo basıyor, suanlık tongfang Clevo ve MSI kasaları kullanıyorlar, attıgınız model tongfang kasa birnevi anakartı tongfang diye düşünebilirsiniz.
4) bunu bende BIOS'ta ayarı olan pek laptopla karşılaşmadım, ama yeni nesil bir sistem alıyorsunuz yazılımsal anlamda pek sıkıntı yaşayacağınızı sanmam ki coğu laptop artık fanlarını otomatık kendisi açıyor yük altında.
Sondaki kodlar genelde model arasındakı küçük farkları belirtiyor, RAM'in Single channel Dual channel olması gibi. Monster olan ozellestirmelerle düşünülebilir fakat Windows'u ozellestirmeyle para verdiyseniz onu cıkartın, o kadar para Windows'a vermenize gerek yok USB ile kurup keyle aktifleştirerek kullanabilirsiniz. TUF o fiyatlara hiçbir şekilde alınmaz bence, sıcaklık olarak sınırda çalısıyor kalite olarak STRIX'den daha zayıf bir model panelide dediğiniz model kullanılıyor.
Detaylı yanıt için teşekkür ederim.

1/ Renk isabeti dışında bazılarının renk kalitesi de çok kötü oluyor ne yazık ki.

2/ DDR5'in tek kanal bant genişliğinin de yüksek olması beni rahatlatıyor. R7 6800H için tek kanal 4.8 Ghz bellek büyük bir darboğaz yapmaz diye düşünüyordum. Dediğiniz gibi darboğaz olması için oyunun CPU darboğazında olması lazım.

3/Bunu merak ediyordum. Kullanılan anakartlar güvenilir mi?

4/ Hocam ne yazık ki Armory Crate ile güncelleme sonrası açılmama sorunu yaşıyorum ve eski sürümde kalıyorum. Burada da benzeri sorunları yaşayanlar olmuş:

"Sondaki kodlar genelde model arasındakı küçük farkları belirtiyor, RAM'in Single channel Dual channel olması gibi. "

Evet o kodların anlamını her zaman bulamıyorum. Çift kanal mı tek kanalı mı merak ettiğim bir konu örneğin.

"Monster olan ozellestirmelerle düşünülebilir fakat Windows'u ozellestirmeyle para verdiyseniz onu cıkartın"

Evet şimdi ucuz ve güvenilir keylerin satıldığını gördüm. Monster Windows 10 Home'u Single Language olarak veriyor bir de. Alırsam yalnızca RAM ve SSD arttıracağım.

Hayırlı olsun! Siz ne kadara aldınız acaba? söylemesi ayıp ben tüm çıkan laptopları vatanda uzun uzun inceliyorum ve dediğim gibi Omen gerçekten aşırı premium bir cihaz. Masaüstüm var ama şu an bütçemi zorlayıp bir Omenim olsa diye düşünüyorum.:)
teşekkür ederim hocam. ben aldığım zaman vatan bilgisayarda indirimdeydi ürün ve o zamanlar 25.999 tl'ya aldım. fiyatına göre gerçekten premium bir ürün. msi!ın birkaç modeli ve bu model arasında kalmıştım fakat msi modelleri vatan bilgisayar şaka gibi bir fiyata sattığından bunu almıştım :) gayet memnunum.

Detaylı yanıt için teşekkür ederim.

1/ Renk isabeti dışında bazılarının renk kalitesi de çok kötü oluyor ne yazık ki.

2/ DDR5'in tek kanal bant genişliğinin de yüksek olması beni rahatlatıyor. R7 6800H için tek kanal 4.8 GHz bellek büyük bir darboğaz yapmaz diye düşünüyordum. Dediğiniz gibi darboğaz olması için oyunun CPU darboğazında olması lazım.

3/Bunu merak ediyordum. Kullanılan anakartlar güvenilir mi?

4/ Hocam ne yazık ki Armoury Crate ile güncelleme sonrası açılmama sorunu yaşıyorum ve eski sürümde kalıyorum. Burada da benzeri sorunları yaşayanlar olmuş:

"Sondaki kodlar genelde model arasındakı küçük farkları belirtiyor, RAM'in Single channel Dual channel olması gibi. "

Evet o kodların anlamını her zaman bulamıyorum. Çift kanal mı tek kanalı mı merak ettiğim bir konu örneğin.

"Monster olan ozellestirmelerle düşünülebilir fakat Windows'u ozellestirmeyle para verdiyseniz onu cıkartın"

Evet şimdi ucuz ve güvenilir keylerin satıldığını gördüm. Monster Windows 10 Home'u Single Language olarak veriyor bir de. Alırsam yalnızca RAM ve SSD arttıracağım.

Tongfang olanları guvenılır ve iyi kasalar genelde, Clevo kasalarında anakart kotu ve problemler yasatabılıyor, bunun yanında fazla ısınmada var. Tongfang farkli ulkelerde de bu şekilde logo basıp satılan ve genelde beğenilen bir kasa satıcısı, kısaca güvenebilirsiniz.

Yalnızca ekran çözünürlüğü ve tazeleme hızı farklı hocam. Geri kalan her şeyi aynı.

Konu sahibi paneli öğrenmek istiyorsa AIDA64 indirip oradan paneli söyleyebilirsiniz hocam, bilgi olarak kalmış olur.

Konu sahibi paneli öğrenmek istiyorsa AIDA64 indirip oradan paneli söyleyebilirsiniz hocam, bilgi olarak kalmış olur.
Ekran görüntüsü 2022-10-31 214423.png

Geri
Yukarı