25.000TL bütçe ile NVIDIA 3000 serisi beklenmeli mi?

zizi

Hectopat
Makaleler
1
Mehabalar. 25000 TL bütcem var. 2080 Ti ile bir sistem kurmayı düşünüyordum fakat sıklıkla NVIDIA 3000 serisini beklemelisin sözleri duyuyorum. 25000 TL bütçe ile 2080 Ti i9 10900K'lı sistem ucu ucuna kurabiliyorken sizce NVIDIA 3000 serisini beklemeli mi? 3080 Ti takabilir miyim sizce bu sisteme. Bütcemi 1 2 bin TL daha esnetmem mümkün. Ayrıca duyduğum bazı şeyler ilk çıkan serilerin biraz sıkıntılı olabileceği ve oturması için 6 ay 1 sene arasında zaman geçmesi gerektiği. 2080 Ti'da olduğu gibi 3080 Ti Dual sonrasında Trio'su mu çıkar acaba? Son olarak da 3080 Ti fiyat tahmininiz nedir? Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkürler.

Mehabalar. 25000 TL bütcem var. 2080 Ti ile bir sistem kurmayı düşünüyordum fakat sıklıkla NVIDIA 3000 serisini beklemelisin sözleri duyuyorum. 25000 TL bütçe ile 2080 Ti i9 10900K'lı sistem ucu ucuna kurabiliyorken sizce NVIDIA 3000 serisini beklemeli mi? 3080 Ti takabilir miyim sizce bu sisteme. Bütcemi 1 2 bin TL daha esnetmem mümkün. Ayrıca duyduğum bazı şeyler ilk çıkan serilerin biraz sıkıntılı olabileceği ve oturması için 6 ay 1 sene arasında zaman geçmesi gerektiği. 2080 Ti'da olduğu gibi 3080 Ti Dual sonrasında Trio'su mu çıkar acaba? Son olarak da 3080 Ti fiyat tahmininiz nedir? Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkürler.
İşlemci gücü render vs. yapmayacaksanız çok da önemli değil. 3000 Serisi çıkınca işlemciden kısıp yeni ekran kartlarından alabilirsiniz. İşlemci gücü daha mühim derseniz beklemeyin alın zira RTX 2080 Ti de çok güçlü. Fiyat olarak ise bir tahminim yok.

İşlemci gücü render vs. yapmayacaksanız çok da önemli değil. 3000 serisi çıkınca işlemciden kısıp yeni ekran kartlarından alabilirsiniz. İşlemci gücü daha mühim derseniz beklemeyin alın zira RTX 2080 Ti'de çok güçlü. Fiyat olarak ise bir tahminim yok.

İlk çıktığında biraz sorunlu olduğu bilgisi hakkında bir fikriniz var mı?

İlk çıktığında biraz sorunlu olduğu bilgisi hakkında bir fikriniz var mı?
İlk çıktığında biraz bekleyin, satın alanları gözlemleyin gerek Türkiye gerek yurtdışı forumlarından. Videolar izleyin. Technopat ve Donanım Arşivi çekecektir videolar zaten. Onları izleyip forumları da takip ederseniz bir fikriniz olur.

Bence 2080 ti li bir sistem toplayan 3000 serisi ile aralarında çok fark olmayacak.
Bence 2080 ti li bir sistem toplayan 3000 serisi ile aralarında çok fark olmayacak.

Bu zamanda bu kadar yüksek bir meblağ ile PC topluyorsanız RTX 2080 TI'li sistem toplayıp, RTX 3000 serisi çıktığında mevcut kartınızı satıp yeni seriyi almakta çok sorun olmamalı. Yakın bir zamanda çıkacağını düşünmüyorumda, malum karantina var herkesin alım gücü düştü.

Bence 2080 Ti'li bir sistem toplayan 3000 serisi ile aralarında çok fark olmayacak.
Bence 2080 Ti'li bir sistem toplayan 3000 serisi ile aralarında çok fark olmayacak.

900 serisinden sonra 1000 serisi gercekten çok büyük bir fark yakaladı. Şahsen 2000 serisini oldukça sevmeme rağmen aynı farkın 2000 1000 arasında olduğunu söyleyemem. 3000 serisinin de 1000 serisinin attğı fark kadar fark atacağına dair söylentiler var ve bu beni endişelendiriyor. Yüzde 40-60 arası farklardan bahsediliyor.
Bu zamanda bu kadar yüksek bir meblağ ile PC topluyorsanız RTX 2080 Ti'li sistem toplayıp, RTX 3000 serisi çıktığında mevcut kartınızı satıp yeni seriyi almakta çok sorun olmamalı. Yakın bir zamanda çıkacağını düşünmüyorumda, malum karantina var herkesin alım gücü düştü.

Daha önce hiç sistem toplamadım. 2080 Ti çıkarılıp 3000 serisi bir kartla degistirilir mi? Girişleri uyar mı?

900 serisinden sonra 1000 serisi gercekten çok büyük bir fark yakaladı. Şahsen 2000 serisini oldukça sevmeme rağmen aynı farkın 2000 1000 arasında olduğunu söyleyemem. 3000 serisinin de 1000 serisinin attığı fark kadar fark atacağına dair söylentiler var ve bu beni endişelendiriyor. Yüzde 40-60 arası farklardan bahsediliyor.

Daha önce hiç sistem toplamadım. 2080 Ti çıkarılıp 3000 serisi bir kartla degistirilir mi? Girişleri uyar mı?
Evet uyar, bu düşüncem tartışılabilir ama eğer 3000 serisine niyetliyseniz şimdi 2080Ti alırsanız satarken daha çok para zarar edeceksiniz. Şu anda sizi idare edecek daha düşük bir model alıp sonra onu satabilirsiniz. 3000 serisi saf kas gücü olarak ne kadar fark olur bilinmiyor ama özellikle Ray Tracing tarafında epey bir ilerleme olacak gibi görünüyor. Oyun odaklı topluyorsanız bence dikkate alın zira yeni nesil konsollar da bu özellikle geliyor, önemi artacak gibi görünüyor.

Evet uyar, bu düşüncem tartışılabilir ama eğer 3000 serisine niyetliyseniz şimdi 2080 Ti alırsanız satarken daha çok para zarar edeceksiniz. Şu anda sizi idare edecek daha düşük bir model alıp sonra onu satabilirsiniz. 3000 serisi saf kas gücü olarak ne kadar fark olur bilinmiyor ama özellikle Ray Tracing tarafında epey bir ilerleme olacak gibi görünüyor. Oyun odaklı topluyorsanız bence dikkate alın zira yeni nesil konsollar da bu özellikle geliyor, önemi artacak gibi görünüyor.

Sistemi oyun için topluyorum. Dedikleriniz mantıklı. Sadece 1080 Ti 2000 serisi ile karşılaştırıldığında performans olarak neredeyse 2080 ile kafakafaya. Fark yaratabilen tek kart 2080 Ti. O da bir zahmet yararatsın. Sonrasında süper modelleri çıktı tabii ki o konu tartışılabilir ama 2080 Ti ancak 3070 performansı verebileceğini dair şeyler okuyorum. Bu da biraz bekleme hissiyatı yaratıyor.

Geri
Yukarı