25-26 bin TL'ye hazır sistem önerisi

• Konuyu başlatan cuve
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 19
  • Görüntüleme 959
Yapma hocam 3060'mı alınır o fiyata gözünüzü seveyim.

Ancak frame generation için para verilir. 8 GB video belleğe sahip, Starfield bile 6 GB bellek kullanır durumda iken 1-2 sene içerisinde çıkacak oyunlarda "acaba VRAM yeterli mi?" diye dertleneceğine 12 GB 3060 almak daha mantıklı ayrıca daha ucuz. Aradaki fiyat farkı pek de farklı değilmiş 10-20% fark etmekte fakat alınacak ise bile en az 10gb video bellekli bir sistem alınmalı.

Son düzenleme:
Ancak frame generation için para verilir. 8 GB video belleğe sahip, Starfield bile 6 GB bellek kullanır durumda iken 1-2 sene içerisinde çıkacak oyunlarda "acaba VRAM yeterli mi?" diye dertleneceğine 12 GB 3060 almak daha mantıklı ayrıca daha ucuz. Aradaki fiyat farkı pek de farklı değilmiş 10-20% fark etmekte fakat alınacak ise bile en az 10GB video bellekli bir sistem alınmalı.

Sizi dinleyince FPS'lerim cebimden çalındı hocam. VRAM konusuna gelecek olursan NVIDIA her nesilde kartların bant genişliğini arttırıyor. Bu da çok VRAM yiyen oyunlarda ortalama 4060'ın 3060'a göre 1 ila 1.5GB arasında daha az VRAM kullanmasını sağlıyor o yüzden 8 GB VRAM sorun olmaz. Mesela Hogwartz da ortalama 8.4 GB VRAM kullanıyor 3060. Bu oran 4060 için 7.1GB VRAM. Şu an zaten çoğu oyun Max 7GB VRAM istiyor. 8 GB VRAM'e ulaşmaları zaten 2-3 seneyi alır. O Zaman'da zaten DLSS3 var gene kurtarıyor her türlü. Şuan bile 3060 çoğu yeni çıkan oyunu orta ayarlarda oynamaya başlamışken almak saçma.

Hocam ben de bu sistemi onerecektim ama stoku bitmis. :( 28-29k ya iyi bir 5600-4070 sistem gelmesini bekliyorum QHD icin.

4070 yukseltmesi; 29k.

Sizi dinleyince FPS'lerim cebimden çalındı hocam. VRAM konusuna gelecek olursan NVIDIA her nesilde kartların bant genişliğini arttırıyor. Bu da çok VRAM yiyen oyunlarda ortalama 4060'ın 3060'a göre 1 ila 1.5GB arasında daha az VRAM kullanmasını sağlıyor o yüzden 8 GB VRAM sorun olmaz. Mesela Hogwartz da ortalama 8.4 GB VRAM kullanıyor 3060. Bu oran 4060 için 7.1GB VRAM. Şu an zaten çoğu oyun Max 7GB VRAM istiyor. 8 GB VRAM'e ulaşmaları zaten 2-3 seneyi alır. O Zaman'da zaten DLSS3 var gene kurtarıyor her türlü. Şuan bile 3060 çoğu yeni çıkan oyunu orta ayarlarda oynamaya başlamışken almak saçma.
Oyun deneyimini 2k ve 4k almak isteyen arkadaşlar için o FPS'cikler droplardan dolayı bi fayda sağlamayacaktır. Ya konuyu uzatmak istemiyorum, 2k ve 4k da 3060'ın 4060'a kıyasla videobellek açısından iyi olsada işlem gücü açısından yetersiz kalacağını da biliyorum. Benimkisi naçizane uyarı. NVİDEA'nın yaptığını hoş bulamam dünyada oyunculuk 2k-4k'ya kayarken tutup da 4060'lara 8GB bellek koymak abesle iştigal, en azından 10GB olmasını beklerdim

Geri
Yukarı