25-30 bin TL oyun için kasa önerisi

Bütçe
30000

ahmetm41

Yoctopat
Daha fazla  
Merhaba öncelikle yeniyim ilk konum yardımınızı istiyorum forum konusunda acemiyim hatam varsa özür dilerim.

Birkaç güne askerliğim bitiyor eve dönünce bilgisayar almayı planlıyorum. Sorularımı size yazacağım buna göre yardımcı olursanız sevinirim.

1-uzun süre kullana bileceğim bir sistem olmasını istiyorum çok fazla oyun oynamıyorum aslında.
2-ekran kartı mantıklı bir şey yazarsanız da fikrim değişebilir aklımda 4060 4070 vb kartlar var ama derseniz ki örneğin 3060 12 GB'lık kart al daha iyi ona göre hareket edeceğim.
3-RAM minimum 16+8 olur ya da 16X2.
4-işlemci eski olmasın örnek olarak diyorum bilgim fazla yok AMD Ryzen 5 eski kalıyormuş.
5-anakart işimi görebilecek düzgün bir öneri yeterli olur.
6-SSD 500GB'ya da 1TB.

Sorularım.
1-sıvı soğutma vs şart mı bu tarz bir sisteme?
2-SSD alsam sabit disk almama gerek var mı?
3-toplanan PC darboğaz yapar mı?
4-bazı sitelerde hazır sistemler atacaksınız güvenilir mi? İtopya vb yerler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba öncelikle yeniyim ilk konum yardımınızı istiyorum forum konusunda acemiyim hatam varsa özür dilerim.

Birkaç güne askerliğim bitiyor eve dönünce bilgisayar almayı planlıyorum. Sorularımı size yazacağım buna göre yardımcı olursanız sevinirim.

1-uzun süre kullana bileceğim bir sistem olmasını istiyorum çok fazla oyun oynamıyorum aslında.
2-ekran kartı mantıklı bir şey yazarsanız da fikrim değişebilir aklımda 4060 4070 vb kartlar var ama derseniz ki örneğin 3060 12 GB'lık kart al daha iyi ona göre hareket edeceğim.
3-RAM minimum 16+8 olur ya da 16X2.
4-işlemci eski olmasın örnek olarak diyorum bilgim fazla yok AMD Ryzen 5 eski kalıyormuş.
5-anakart işimi görebilecek düzgün bir öneri yeterli olur.
6-SSD 500GB'ya da 1TB.

Sorularım.
1-sıvı soğutma vs şart mı bu tarz bir sisteme?
2-SSD alsam sabit disk almama gerek var mı?
3-toplanan PC darboğaz yapar mı?
4-bazı sitelerde hazır sistemler atacaksınız güvenilir mi? İtopya vb yerler.

Bu sistemi alın https://www.sinerji.gen.tr/sinerji-...ual-oc-12gb-rx7700xt-oyun-bilgisayari-p-50871 güvenilir
1-üfleyerek soğutmayacaksanız evet.
2-SSD yeter gerek yok.
3-yapmaz
4-güvenilir
Attığım sistemde hepsi var.

1) Sıvı soğutma keyfe keder alınabilir lakin çok kaliteli kule tipi soğutucularda fazlasıyla iş yapıyor.
2) Tek bir disk olsa bile(HDD veya SSD fark etmez) eğer diskin kapasitesi size yetiyorsa gerek yoktur. Eğer yetmiyorsa gerek vardır.
3) Bileşenlere bağlı olarak yorum yapılabilir.
4) İtopya, Gaming.gen, GameGaraj, Sinerji gibi siteler genelde tercih ediliyor.

Ayırca "Ryzen 5 eski" gibi bir söylemde bulunabilmemiz için işlemcinin modelini bilmemiz gerekiyor. Örneğin; R5 1600 ile R5 5600 arasında fazlaca performans farkı var.

RAM konusunda 16x2 daha iyi bir tercih olur 16+8 pek mantıklı olmaz.

Sırf VRAM miktarı(artık kaç GB ise) fazla diye eski nesil bir kart almayın. Atıyorum 4060Ti 8GB almak yerine 3060 12GB almak şeklinde bir saçmalık yapmayın lüften.

Genelde hazır sistemler daha ekonomik oluyor. Tavsiyem hazır sistemlere yönelmeniz.

Son olarak RAM tarafında DDR5 tercih edin mümkün mertebe.

Yeni konular

Geri
Yukarı