2500 TL Anakart, İşlemci ve RAM Önerisi

iJAWS

Kilopat
Daha fazla  
  • CPU Türü: Intel Core i5-3470
  • Anakart Adı: Asus P8B75-M LX
  • 2x 4GB Kingston HyperX FURY 1600 MHz
  • Ekran kartı: ASUS GeForce GTX1050 Ti
Mevcut sistemim bu şekildedir. Malum ne anakart O.C. için uyumlu nede İşlemci (bazı anakartlar ile yapılabiliyor.)
2000 ile 2500 TL seyrinde Anakart, İşlemci ve RAM almayı düşünüyorum. Mevcut olan sistemimde olan 250GB 860evo ve ASUS GTX1050 Ti kullanarak ileriye yönelik alınabilecek en mantıklı Anakart, İşlemci ve RAM ne olur?

Not : RAM konusunda ileride yükseltmek şartı ile Bellekten biraz feragat edebilirim. Aynı şekilde Ekran kartını zamanla yükseltmeyi düşünüyorum.

Eğer bellekten kısarsanız anakartı yüksek alırsınız ve daha iyi olur. Bence 8 GB RAM almak yerine bi' 300 TL daha biriktirip 2x8 kit alın, çünkü tek tek alınan belleklerde çok küçük bir ihtimal de olsa sorun çıkma ihtimali olabiliyor.

İkinci bir seçenek de anakartı Gigabyte B450M S2H alıp kit olarak 2x8 3200MHz RAM alırsınız.

İşlemci olarak bende Ryzen 5 3600 düşünüyorum. Fakat anakart konusunda malum B450 seçim şansı bol olduğu için kararsız kaldım. F/P olarak en verim alacağım marka ve model hangisi olur ?

Bu üçlüyü alabilirsin.

İleriye dönük yükseltme için B550 anakartları beklemelisin bence. Haziran'da çıkıyormuş arkadaşların önerdiği parçalar iyi parçalar değer ama naçizane tavsiyem. Acelen yoksa beklemen hem o zaman a bütçe de arttırırsın diye umuyorum.

Bu üçlüyü alabilirsin.

VRM konusunda sıkıntılar okudum o kart ile alakalı. VDH Max seçmek daha doğru sanırım.
MSI B450M Pro-VDH Max
İleriye dönük yükseltme için B550 anakartları beklemelisin bence. Haziran'da çıkıyormuş arkadaşların önerdiği parçalar iyi parçalar değer ama naçizane tavsiyem. Acelen yoksa beklemen hem o zaman a bütçe de arttırırsın diye umuyorum.

B550 anakartlar bildiğim kadarıyla Ryzen 4000 serisini destekleyecek. Fiyatları düşününce 4000 serisini beklemek boşuna olacak gibi duruyor. Yakın tarih olduğu için yine bekleme kararı aldım bakalım artık :)

Son düzenleme:
VRM konusunda sıkıntılar okudum o kart ile alakalı. VDH Max seçmek daha doğru sanırım.
MSI B450M Pro-VDH Max

B550 anakartlar bildiğim kadarıyla Ryzen 4000 serisini destekleyecek. Fiyatları düşününce 4000 serisini beklemek boşuna olacak gibi duruyor. Yakın tarih olduğu için yine bekleme kararı aldım bakalım artık :)

4000 serisini destekleyecek doğru ama bu senin alacağın R5 3600 işlemciyi desteklemeyecek anlamına gelmez. Ben işlemciyi ilerde uprage edersin diye dedim.

4000 serisini destekleyecek doğru ama bu senin alacağın R5 3600 işlemciyi desteklemeyecek anlamına gelmez. Ben işlemciyi ilerde uprage edersin diye dedim.
Upgrade ihtimali için bekleme kararı aldım bende zaten. Bakalım fiyatlar nasıl olacak. Dolar malum.. En kötü ihtimalle çıktıktan sonra B450 ler düşecektir :) o zaman tekrar değerlendiririm artık.

Geri
Yukarı