2500 TL bilgisayar toplama

Makaleler
1
Arkadaşıma bilgisayar toplayacağız, 2500 TL bütçe var, LOL, CS, GTA 5 gibi oyunları oynuyor genellikle. Hangi parçaları 2.el almalıyım, hangi parçaları sıfır almalıyım.
Benim bildiğim 2.el işlemci sorun çıkartmıyormuş, he bir de sistem öneriniz varsa yazabilirsiniz. Masaüstü olacak bilgisayar.

sıfır istiyorsanız bundan iyisini ben göremedim:Teknobiyotik A2 AMD Ryzen 3 1200 3.1GHz, RX560 2GB, 8GB DDR4 Ram, 240GB SSD Oyun Bilgisayarı | Teknobiyotik

Onun dışında 2. el piyasasında ekran kartı hariç diğer bileşenlerde sıkıntı çıkmaz diye düşünüyorum. Mesela diyelim 2. elden SSD alıcaksınız hemen Cyristal Diskmark sonuçlarını istiyorsunuz tak diye önünüze geliyor ve ekran kartı alacaksanız da Furmark Gpu-z tarzı testleri yaptırın. İşlemcide de Primetest üzerinden sonuçları isteyin.

Sıfır istiyorsanız bundan iyisini ben göremedim:Teknobiyotik A2 AMD Ryzen 3 1200 3.1GHz, RX560 2GB, 8GB DDR4 Ram, 240GB SSD Oyun Bilgisayarı | Teknobiyotik

Onun dışında 2. el piyasasında ekran kartı hariç diğer bileşenlerde sıkıntı çıkmaz diye düşünüyorum. Mesela diyelim 2. elden SSD alacaksınız hemen cyristal diskmark sonuçlarını istiyorsunuz tak diye önünüze geliyor ve ekran kartı alacaksanız da FurMark GPU-Z tarzı testleri yaptırın. İşlemcide de primetest üzerinden sonuçları isteyin.

R3 1200 asla RX 560'ı besleyemez paranizin boşa gitmemesi için işlemciyi yükseltmelisiniz o sistemde.

R3 1200 asla RX 560'ı besleyemez paranizin boşa gitmemesi için işlemciyi yükseltmelisiniz o sistemde.

Saçmalamayın 🤣 R3 1200 RX 570'i bile %10'luk bir darboğazla besliyor ki RX 560 o kadar güçlü bir ekran kartı değil. Kaldı ki R3 1200'de o kadar kötü bir işlemci değil.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videonun testlerine bakarsanız GPU %100'lerde dolanırken R3 1200 %80 %70'lerde dolanıyor

Saçmalamayın 🤣 R3 1200 RX 570'i bile %10'luk bir darboğazla besliyor ki RX 560 o kadar güçlü bir ekran kartı değil. Kaldı ki R3 1200'de o kadar kötü bir işlemci değil.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videonun testlerine bakarsanız GPU %100'lerde dolanırken R3 1200 %80 %70'lerde dolanıyor.

Işlemci kullanima 100'e yaklaşiyor sürekli ve ekran karti kullanimi drop yiyor birkaç sefer FPS drop en berbat şeydir kullanilmaz diyemem ama ben olsam bir ust model işlemci alirim sınır değerlerde sorun yaratabilir.
Mesela bir fps oyununda çatişma sırasında drop almanız çok olası.

Işlemci kullanima 100'e yaklaşiyor sürekli ve ekran karti kullanimi drop yiyor birkaç sefer FPS drop en berbat şeydir kullanilmaz diyemem ama ben olsam bir ust model işlemci alirim sınır değerlerde sorun yaratabilir.
Mesela bir fps oyununda çatişma sırasında drop almanız çok olası.
Size katılıyorum. Gerçekten katılıyorum 🤣
Screenshot_68.png

Screenshot_69.png

PUBG'de yükü ekran kartina bindirmişler Ultra ile ama CS GO'da sabit beklerken 76 işlemci çatişmada drop yememek imkansiz Fortnite'da işlemci kullanimi 98 ve ekran karti kullanimi 10'lara kadar droplaniyor. Uzun lafin kisasi bütçe biraz varsa daha rahat bir işlemci alınmalı diye düşünüyorum.

PUBG'de yükü ekran kartina bindirmişler Ultra ile ama CS GO'da sabit beklerken 76 işlemci çatişmada drop yememek imkansiz Fortnite'da işlemci kullanimi 98 ve ekran karti kullanimi 10'lara kadar droplaniyor. Uzun lafin kisasi bütçe biraz varsa daha rahat bir işlemci alınmalı diye düşünüyorum.
Dostum bu bütçede BF 5'i bile oynatan bir sistemden bahsediyoruz yani fiyat/performans açısından 2500 TL'ye daha iyisi yok. Tabii dilerse Ryzen 5 1400'e yükseltebilir işlemciyi ona kalmış bir şey.
Screenshot_71.png

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı