2500 TL Bütçe ile 1080P-2K monitör Tavsiyesi

OguzhanKBCL

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese merhaba. Yaklaşık olarak 2 haftadır monitör modellerine ve neyin ne işe yaradığına bakıyorum. Belli bir miktar bilgi sahibi olduktan sonra ihtiyaçlarımı karşılayabilecek birkaç model buldum. Açılan konuları da etraflıca okudum ve önerilen monitörlere baktım ki çoğu monitörü de Technopat Sosyal sayesinde keşfettim. Ancak yine de karşılaştırma konusunda yardım almak istedim.

Önceliğim 2K olmakla beraber 1080p olması benim için sıkıntı değil. IPS panellere nedense içim ısınmıyor. Renkler her ne kadar güzel gelse de VA paneldeki kararlılık IPS panellerde yok gibi geliyor. Bu nedenler önceliğim VA panel. Genel olarak oynadığım oyun türleri yarış simülasyonları başta olmak üzere, DotA 2 gibi MOBA oyunlar, Warframe, Black Desert Online gibi Online oyunlar. FPS türü ile aram çok olmasa da ara sıra oynarım.

Bu sıralama üzerinden baktığımda bulduğum monitörler şunlar;

AOC C27G2U fiyatına göre güzel özellikler vadediyor ancak 1080p.

Samsung Odyssey G5 LC27G55TQWMXUF 2K olup Samsung marka olmasından dolayı inanılmaz cezbeden bir model. Ancak çekindiğim yönleri yorumlara baktığımda okuduğum ghosting şikayetleri ve 1000R kavis olması.

Samsung LC27HG70QQMXUF Fiyatı son 1 ay içinde 2700 TL civarlarına kadar düşmüş. Bu arkadaşın HDR desteği var ve DP port versiyonu 1.4 ancak bu ne kadar fark edecek benim için emin olamadım.

Viewsonic 27" XG2705 şu anda indirimde ve fiyatından dolayı cezbedici. Aynı monitörün bir de 2021 üretimi olanı var o da XG2705-2 diye geçiyor ancak fiyatı buna göre epey fazla.

Baz olarak bu modelleri alırsak önerebileceğini başka monitörler var mı acaba? Eğer bu monitörlerden birisini kullanıyorsanız yorumlarınız nelerdir. Yalnız rica ediyorum "bunu alın geçin" gibi bir yorumdan ziyade "bunda şu ve şu özellik var" gibi daha açıklayıcı yorumlarsanız benim için daha anlaşılır olur. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Birebir aynı sistem, hiç bir değişiklik yok. İlerleyen dönemlerde işlemci yükseltmesi yapmayı planlıyorum.
Ben olsam 2k değil 1080P yüksek hz değerli bir monitör tercih ederdim o sistem için. Mesela bu.
IPS panel tavsiye ederim kullanıyorum renkler felan çok güzel. 240 HZ oynadığınız oyunlarda akıcılığı arttıracaktır kesinlikle. 240 fps alamasanız bile günlük kullanımda farkı oluyor . Yukarıda bahsettiğiniz ürünlerdeki HDR 'lara aldanmayın 250 cd ile HDR açmak pek mümkün olmuyor. Gerçek HDR değil yani. Attığım üründe 400 cd parlaklık var özellikleri güzel renk skalası geniş.

Herkese merhaba. Yaklaşık olarak 2 haftadır monitör modellerine ve neyin ne işe yaradığına bakıyorum. Belli bir miktar bilgi sahibi olduktan sonra ihtiyaçlarımı karşılayabilecek birkaç model buldum. Açılan konuları da etraflıca okudum ve önerilen monitörlere baktım ki çoğu monitörü de Technopat Sosyal sayesinde keşfettim. Ancak yine de karşılaştırma konusunda yardım almak istedim.

Önceliğim 2K olmakla beraber 1080p olması benim için sıkıntı değil. IPS panellere nedense içim ısınmıyor. Renkler her ne kadar güzel gelse de VA paneldeki kararlılık IPS panellerde yok gibi geliyor. Bu nedenler önceliğim VA panel. Genel olarak oynadığım oyun türleri yarış simülasyonları başta olmak üzere, DotA 2 gibi MOBA oyunlar, Warframe, Black Desert Online gibi Online oyunlar. FPS türü ile aram çok olmasa da ara sıra oynarım.

Bu sıralama üzerinden baktığımda bulduğum monitörler şunlar;

AOC C27G2U fiyatına göre güzel özellikler vadediyor ancak 1080p.

Samsung Odyssey G5 LC27G55TQWMXUF 2K olup Samsung marka olmasından dolayı inanılmaz cezbeden bir model. Ancak çekindiğim yönleri yorumlara baktığımda okuduğum ghosting şikayetleri ve 1000r kavis olması.

Samsung LC27HG70QQMXUF fiyatı son 1 ay içinde 2700 TL civarlarına kadar düşmüş. Bu arkadaşın HDR desteği var ve DP port versiyonu 1.4 ancak bu ne kadar fark edecek benim için emin olamadım.

Viewsonic 27" XG2705 şu anda indirimde ve fiyatından dolayı cezbedici. Aynı monitörün bir de 2021 üretimi olanı var o da XG2705-2 diye geçiyor ancak fiyatı buna göre epey fazla.

Baz olarak bu modelleri alırsak önerebileceğini başka monitörler var mı acaba? Eğer bu monitörlerden birisini kullanıyorsanız yorumlarınız nelerdir. Yalnız rica ediyorum "bunu alın geçin" gibi bir yorumdan ziyade "bunda şu ve şu özellik var" gibi daha açıklayıcı yorumlarsanız benim için daha anlaşılır olur. Şimdiden teşekkür ediyorum.

2500TL bütçe ile kesinlikle 2K almanızı öneririm. Ben Monster Aryond A32 aldım 2575TL'ye kampanyada fiyatına göre çok memnunum. Çok az ghosting var ama oyunlarda farkedilmiyor. Samsung'un o modeli önerilmiyor. Kampanya takip edip 2K alın dediğim gibi çok fark ediyor kalite. (A32 32 inç ve mücadeleci bir oyuncu iseniz Max 27 inç öneririm ben biraz daha keyfi oynuyorum diye tercih ettim.)

Ben olsam 2k değil 1080P yüksek hz değerli bir monitör tercih ederdim o sistem için. Mesela bu.
IPS panel tavsiye ederim kullanıyorum renkler felan çok güzel. 240 HZ oynadığınız oyunlarda akıcılığı arttıracaktır kesinlikle. 240 fps alamasanız bile günlük kullanımda farkı oluyor . Yukarıda bahsettiğiniz ürünlerdeki HDR 'lara aldanmayın 250 cd ile HDR açmak pek mümkün olmuyor. Gerçek HDR değil yani. Attığım üründe 400 cd parlaklık var özellikleri güzel renk skalası geniş.
240 Hz bana biraz abartı geliyor. Şöyle ki 240 FPS değelerine çıkabilecek bi sistemim yok. Warframe ve Dota için işler farklı ancak yarış simülasyonlarının maşallahı var güzel sistem istiyolar yüksek FPS için. Çok klişe bir şey olacak ama FPS oyunları oynuyor olsam önerdiğiniz monitörü düşünebilirdim. Ama yine de aklımın bir kenarında, teşekkürler.

2500TL bütçe ile kesinlikle 2K almanızı öneririm. Ben Monster Aryond A32 aldım 2575TL'ye kampanyada fiyatına göre çok memnunum. Çok az ghosting var ama oyunlarda farkedilmiyor. Samsung'un o modeli önerilmiyor. Kampanya takip edip 2K alın dediğim gibi çok fark ediyor kalite. (A32 32 inç ve mücadeleci bir oyuncu iseniz Max 27 inç öneririm ben biraz daha keyfi oynuyorum diye tercih ettim.)
27" olarak 240 Hz modeli var ancak 2K 144 Hz yok sanırım bu model için. 32" bugün bir mağazada baktım. Mağazada çok büyük gibi gelmedi ancak odanın içinde çok değişir o durum. Her ne kadar yarış simülasyonları odaklı gitsem de çok büyük. 29" gibi bir boyut yaygın olsa diyorum içimden. :)

240 Hz bana biraz abartı geliyor. Şöyle ki 240 FPS değelerine çıkabilecek bir sistemim yok. Warframe ve DotA için işler farklı ancak yarış simülasyonlarının maşallahı var güzel sistem istıyorlar yüksek FPS için. Çok klişe bir şey olacak ama FPS oyunları oynuyor olsam önerdiğiniz monitörü düşünebilirdim. Ama yine de aklımın bir kenarında, teşekkürler.

144, 165Hz 1ms herhangi bire LG, Samsung, Philips marka monitör model olarak tercihinize kalmış.

Bunlar önerim.

144, 165Hz 1ms herhangi bire LG, Samsung, Philips marka monitör model olarak tercihinize kalmış.

Bunlar önerim.
Bu gidişle Samsung ya da AOC alacak gibiyim zaten. Son karar aşamalarındayım. :)
Montör almış bulunmaktayım. AOC Q27G2U aldım. Curve bir monitör değil ancak biraz uygun bir fiyata geldi bu nedenle buna yöneldim. Hiç bir sıkıntısı gözükmüyor şuan için. Tavsiyeleriniz ve yorumlarınız için teşekkür ederim tekrardan.
Bugün uygun fiyatlı bir AOC Q27G2U buldum ikinci el. Onu aldım, şuan kullanıyorum. Curve olmasını çok istiyordum ancak bu fiyata bu kadarı oluyor. :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı