2500 TL işlemci, anakart ve RAM tavsiyesi

Serrdar

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Anakart, RAM ve işlemcimi güncellemek istiyorum ve bunun için ayırdığım bütçe 2500 lira kadar. Açıkçası işlemci olarak aklımda Ryzen 5 3500X vardı ama açmış olduğum konuda çoğu kişi i5 10400F önermiş. Bu iki işlemciyi karşılaştırdığım zaman Ryzen 5 3500X çoğu alanda i5 10400F'den daha iyi gibi duruyor. Durumun bu olmasına karşılık herkesin neden i5 10400F önerdiğini merak ediyorum, bunun nedenini açıklayabilirseniz sevinirim. Anakarta geldiğimiz zaman bu konudaki tek kriterim diğer parçalarla uyumlu ve M.2 slotuna sahip olması olacaktır. Belleklere gelecek olursak başlangıçta 8 GB ile başlayıp 1 ay sonra bir 8 GB daha almayı planlıyorum, ama tek seferde diğer parçalarla birlikte 16 GB alabileceğim bir kombinasyon olursa da hayır demem. Şimdiden teşekkür ederim.

Ekran kartı: RX570 4 GB.
Güç kaynağı: Sharkoon 650W 80+

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Anakart, RAM ve işlemcimi güncellemek istiyorum ve bunun için ayırdığım bütçe 2500 lira kadar. Açıkçası işlemci olarak aklımda Ryzen 5 3500X vardı ama açmış olduğum konuda çoğu kişi i5 10400F önermiş. Bu iki işlemciyi karşılaştırdığım zaman Ryzen 5 3500X çoğu alanda i5 10400F'den daha iyi gibi duruyor. Durumun bu olmasına karşılık herkesin neden i5 10400F önerdiğini merak ediyorum, bunun nedenini açıklayabilirseniz sevinirim. Anakarta geldiğimiz zaman bu konudaki tek kriterim diğer parçalarla uyumlu ve M.2 slotuna sahip olması olacaktır. Belleklere gelecek olursak başlangıçta 8 GB ile başlayıp 1 ay sonra bir 8 GB daha almayı planlıyorum, ama tek seferde diğer parçalarla birlikte 16 GB alabileceğim bir kombinasyon olursa da hayır demem. Şimdiden teşekkür ederim.

Hepsini daha düşük fiyatlara bulabilirsiniz bence, Ryzen 5 3500X yerine 10400F alın oyun oynayacaksanız i5 parçalar.

İ5 10400f daha güçlü bir işlemcidir
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Nerenizle bakıyorsunuz? 6thread +sı ile ile de ayrıca diğer render vb programlarda da daha güçlü bir işlemci 10400f'nin rakibi 3600'dür.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Nerenizle bakıyorsunuz? 6thread ile de ayrıca diğer render vb programlarda da daha güçlü bir işlemci 10400f'nin rakibi 3600'dür.
Sert bi' üslub olmadı mı üstadım ? :)

Nerenizle bakıyorsunuz? 6thread +sı ile ile de ayrıca diğer render vb programlarda da daha güçlü bir işlemci 10400f'nin rakibi 3600'dür.
Peki 10400'lü bir sistem öneriniz var mı ?

Piyasayı bilmem fiyat olarak önermem. Eskiden AMD işlemciler ta fi tarihinde FX zamanında aşırı ısınıyordu, sonrasında yıllarca işlemcide İntel e kafa tutamadı İntel de her sene %3-5 daha güçlü işlemci çıkararak fiyatı katladı aynı Apple stratejisi, insanların aklında AMD işlemciler bir işe yaramıyor algısı oluştu. Abi dolar olmuş kaç Euro bilmem ne insanlar neden hala İntel de diretiyorlar tamamen marka fanatikliği, ben fiyat performans adamıyım. Eğer ilerde başka bileşenlere para yatırmam dersen al bi tane A serisi ana kart olsun bitsin. Ha yok işte PCI Express şu olsun işte thunderbolt girişi olsun usb 3.2 girişi olsun dersen bilemem. Overclock yapacağım diyorsan İntel alacaksan Z serisi kart alacaksın çok para AMD tarafında B350 ile Overclock yapabilirsin. Ram tarafında ileride almak sıkıntı olabilir. Aynı marka model MHZ ve CL değerleri aynı 2 adet ram alman gerekiyor 2. ram sonradan aldığında üretim tarihinden dolayı ram uyuşmazlığı yasayabilir ve hata alabilirsin mavi ekran hatası alırsın bu bir gerçek. Alacağın anakartın bellek destek listesinden hangi Ramlerle uygun olduğuna bak Ram leri almadan önce.

Sistem ne için kullanılacak?

Sadece oyun ise 10400F'e yönel. Ama aynı zaman render, programlama vb. işlemlerle uğraşacaksan 3500X'in performansı bu alanlarda daha iyi. Aynı zaman oyunda da akıcı performans alabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı