2500 TL'ye Masaüstü Sistem

aykutyucenursen

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Kullanmakta olduğum dizüstü bilgisayar 3. yılın sonunda ömrünü doldurduğu için yeni bir masaüstü sistem toplamaya karar verdim. Müzik prodüksiyonuyla uğraştığım için ilk tercihim iMac ya da Macbook idi. Fakat maddi sebeplerden ve oyun oynamak istediğimden dolayı PC toplayıp. aynı anda hem Hackintosh hem de Windows işletim sistemlerini kurmaya karar verdim. Konuyu uzatmadan son halini alan sistemi göstereyim.

Intel Core i5 4460 Soket 1150 3.2GHz 6MB Önbellek 22nm İşlemci
Asus GTX960 ROG STRIX 2GB GDDR5 128Bit DX12 Nvidia GeForce Ekran Kartı
MSI H97 PC Mate Intel H97 Soket 1150 DDR3 1600MHz HDMI&DVI&VGA Anakart
GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 2133MHz CL11 1.65V Dual Kit Ram
WD 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk
XIGMATEK ASGARD 381 PURE BLACK EDITION 500W MidT ATX SİYAH KASA

Merak ettiklerim:

1. Bu kasa beni 1-2 yıl (veya daha fazla) idare eder mi? İleride ısınmayla ilgili sorun yaşar mıyım?
2. Bu fiyat aralığında "şunu al" diyebileceğiniz kasa var mı? Mesela Zalman Z3 Plus alırsam ciddi bi fark oluşur mu?
3. Bu kasaya GTX960 rahatça sığar mı?
4. -Benim için en önemlisi- Bu sisteme uyumlu bir şekilde Hackintosh sistem yükleyebilir miyim? özellikle @Recep Baltaş siz fikir verebilirseniz çok memnun olurum.
5. Bu sistemde "şunu değiştir" diyebileceğiniz bir şey var mı?

Genel olarak 2500 tl'ye "makul" bir sistem elde ettiğimi düşünüyorum. Sizlerin fikirlerini almak kafamdaki soru işaretlerini giderecektir.

RAM' ler abartı olmuş 1600 mHz yeter. Ayrıca o seçtiğiniz RAM CL11 buda yavaş RAM demek . Bütçe ucu ucuna sığmıyorsa Z3 Plus 600W modelini tercih edebilirsin, o kasayla aralarında 100 TL fark vardı galiba.
Anakart ile RAM uyumsuz.

Son düzenleme:
Merhabalar. Kullanmakta olduğum dizüstü bilgisayar 3. yılın sonunda ömrünü doldurduğu için yeni bir masaüstü sistem toplamaya karar verdim. Müzik prodüksiyonuyla uğraştığım için ilk tercihim iMac ya da Macbook idi. Fakat maddi sebeplerden ve oyun oynamak istediğimden dolayı PC toplayıp. aynı anda hem Hackintosh hem de Windows işletim sistemlerini kurmaya karar verdim. Konuyu uzatmadan son halini alan sistemi göstereyim.

Intel Core i5 4460 Soket 1150 3.2GHz 6MB Önbellek 22nm İşlemci
Asus GTX960 ROG STRIX 2GB GDDR5 128Bit DX12 Nvidia GeForce Ekran Kartı
MSI H97 PC Mate Intel H97 Soket 1150 DDR3 1600MHz HDMI&DVI&VGA Anakart
GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 2133MHz CL11 1.65V Dual Kit Ram
WD 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk
XIGMATEK ASGARD 381 PURE BLACK EDITION 500W MidT ATX SİYAH KASA

Merak ettiklerim:

1. Bu kasa beni 1-2 yıl (veya daha fazla) idare eder mi? İleride ısınmayla ilgili sorun yaşar mıyım?
2. Bu fiyat aralığında "şunu al" diyebileceğiniz kasa var mı? Mesela Zalman Z3 Plus alırsam ciddi bi fark oluşur mu?
3. Bu kasaya GTX960 rahatça sığar mı?
4. -Benim için en önemlisi- Bu sisteme uyumlu bir şekilde Hackintosh sistem yükleyebilir miyim? özellikle @Recep Baltaş siz fikir verebilirseniz çok memnun olurum.
5. Bu sistemde "şunu değiştir" diyebileceğiniz bir şey var mı?

Genel olarak 2500 tl'ye "makul" bir sistem elde ettiğimi düşünüyorum. Sizlerin fikirlerini almak kafamdaki soru işaretlerini giderecektir.
kardeş o ramlar o anakarta olmaz en fazla 1600 hz ram olması lazım ama sen 2133 hz ram almışsın

1600MHz anakarta 2133MHz RAM almışsınız, çalışmaz. Bütçenize 90-100 lira ekleyip bunu alın, 4-5 sene idare eder sizi...
tcnptst3.PNG

Çok teşekkürler, ram'in uyumluluk sorununu farketmemiştim. İyi ki açmışım konuyu.
@daywalkers dediğin gibi aralarında 100 Tl fark var. Z3 almaya çalışacağım.
@Qwerty delisi bu işlemcinin darboğaz yaptığını okumuştum, özellikle bu grafik kartıyla darboğaz olmaz mı? Bir de psikolojik olarak grafik kartına değil, işlemciye ve anakarta bel bağlamaya çalışıyorum. Çünkü sadece oyun oynayabileceğim bi platformdan ziyade uzun ömürlü bir sistem toplamaya çalışıyorum.

Sizce Z3 plus almak için anakartı kısmak mesela H97 yerine H81 almak doğru olur mu?

Z3 PLUS her yönden çok iyi bir kasa ne yapıp ne edip almanız gerek. İçindeki 600W PSU' da kalitelidir. O kasayı alırsanız en az 5 yıl çok rahat götürür.

1600MHz anakarta 2133MHz RAM almışsınız, çalışmaz. Bütçenize 90-100 lira ekleyip bunu alın, 4-5 sene idare eder sizi...Eki Görüntüle 101665
Ekmek köfte oranı şaşmış. i3'e takılacak en yüksek ekran kartı GTX 960-R9 285 olmalı. Ekran kartını GTX 960 yapıp işlemciyi i5 4460 yaparsa daha uzun ömürlü olur. i3'e 3 yıl sonra ekran kartı takamazsın. Takarsan darboğaz olur.

Dostum bende Zalman Z3 + 600w var çok güzel bir kasa içerisinde 1 tane mavi led'li toplamda 4 tane fan bulunuyor. Ayrıca fan kontrolcüsü var ve kasanın içi gerçekten çok serin almanı tavsiye ederim :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı