25000 TL sistem toplama

Bütçe
25000
Stok halinde 4000MHz olarak gelen RAM'leri almak istemiyoruz. OC ile çıkabiliriz zaten o hızlara.

Ben aslında o sisteme 4000 bile az dediğim gibi anakartın kaç destekliyorsa o değere çıkabileceğin (OC veya stok sana kalmış) bir RAM al.
@Yusuf Ata ERTÜRK Anakartın destekledi en yüksek bellek frekansına sahip olan belleği seçmesi güzel ama Intel veya AMD işlemcilerde 4000 MHZ'nin üzerinde belleklerde stabilite sorunları ortaya çıkıyor. Hatta Ryzenlerde bile hala en stabil belleklerin 3600 MHZ çalışan bellekler olduğu söyleniyor.
Bu konuda bilgim yok tek bildiğim AMD sistemde RAM frekansının çok fazla fark ettiği.

@Yusuf Ata ERTÜRK Sadece AMD'de de değil Intel'de de çok fark ediyor. Lakin stabil olmadıktan sonra hiç bir anlamı kalmıyor. Staibliteden kastım sistemin ara ara kapanması, gereksiz kasma v.s.
Stabil olması bir yana 4 RAM slotunu doldurduğun zaman maks frekans düşüyor. Eğer 4x8GB yaparsa anakart büyük ihtimalle 3600 MHz destekler.

Intel de RAM frekans hızı da tabii ki fark ediyor fakat AMD kadar değil stabilite olayını yeni duydum ve öğrendim eğer öyle bir şey varsa tabii ki büyük problem ayrıca doğru stabilizede çalışmamak RAM'in performans ömrünü de kısaltır.
Stabil olması bir yana 4 RAM slotunu doldurduğun zaman maks frekans düşüyor. Eğer 4x8GB yaparsa anakart büyük ihtimalle 3600 MHz destekler.
2x8 düşünüyordu galiba.

Geri
Yukarı