256 Bit ile 128 Bit arasındaki performans çok fark eder mi?

Ramazan1250

Femtopat
Daha fazla  
Başlıktaki gibi bir sistem topluyorum ama stokta 256 Bit 4 GB bir ekran kartı kalmamış, bulamıyorum. 128 Bit ekran kartı alırsam performans çok düşer mi?

Başlıktaki gibi bir sistem topluyorum ama stokta 256 Bit 4 GB bir ekran kartı kalmamış, bulamıyorum. 128 Bit ekran kartı alırsam performans çok düşer mi?

Bit, ekran kartının işlemcisi –ki buna grafik işlemci, yani GPU nedir- ile bellekleri arasındaki iletişim veri yolunu temsil eder. ... Bellek ile iletişimini bir veriyolu üzerinden yapar. Bu veriyolunun 192 şerit yerine 256 şerit olması daha yüksek bir performans ile sonuçlanır.

Bit, ekran kartının işlemcisi –ki buna grafik işlemci, yani GPU nedir- ile bellekleri arasındaki iletişim veri yolunu temsil eder... Bellek ile iletişimini bir veriyolu üzerinden yapar. Bu veriyolunun 192 şerit yerine 256 şerit olması daha yüksek bir performans ile sonuçlanır.

Peki 100 fps alıyorsam tahmini kaç fps düşer?

Güncel kartlar için hiçbir anlam ifade etmiyor pratikte. Bit ile performans değerlendirmesi 10 sene önce bitti. Sıkıştırma teknolojileri çok gelişti. Üreticiler gerektiği gibi ayarlıyor bit değerini. Artık mimari, GPU frekansı ve bellek frekansı öne çıkıyor. Onu da basitleştirerek rakip olunan modeller belirtiliyor ve model numarasına göre segment oluşturuluyor uzun zamandır. Bit ile ekran kartı alma dönemi bitti kısacası. Bakılacak en son şey hatta.

Güncel kartlar için hiçbir anlam ifade etmiyor pratikte. Bit ile performans değerlendirmesi 10 sene önce bitti. Üreticiler gerektiği gibi ayarlıyor bit değerini. Artık mimari, GPU frekansı ve bellek frekansı öne çıkıyor. Onu da basitleştirerek rakip olunan modeller belirtiliyor ve model numarasına göre segment oluşturuluyor uzun zamandır. Bit ile ekran kartı alma dönemi bitti kısacası. Bakılacak en son şey hatta.
Ekran kartı ve işlemci için bütcem 4000 işlemci olarak 3500X düşünüyorum ekran kartı ne önerirsiniz?

Güncel kartlar için hiçbir anlam ifade etmiyor pratikte. Bit ile performans değerlendirmesi 10 sene önce bitti. Sıkıştırma teknolojileri çok gelişti. Üreticiler gerektiği gibi ayarlıyor Bit değerini. Artık mimari, GPU frekansı ve bellek frekansı öne çıkıyor. Onu da basitleştirerek rakip olunan modeller belirtiliyor ve model numarasına göre segment oluşturuluyor uzun zamandır. Bit ile ekran kartı alma dönemi bitti kısacası. Bakılacak en son şey hatta.

Peki nasıl oluyorda GTX 1650 GDDR6 4 GB 128 Bit yeni nesil.
Eski nesil RX 570 4 GB 256 Bit GDDR5 gerisinde kalıyor.

Peki nasıl oluyorda GTX 1650 GDDR6 4 GB 128 Bit yeni nesil.
Eski nesil RX 570 4 GB 256 Bit GDDR5 gerisinde kalıyor.

Üreticiler bunu ayarlamakta zaten.

RX570 ile 1650 kartının işlem gücü ve hedef kitlesi farklı.

R550 ve RX560 sonra gelen kart RX570 sonrası RX580 son.

Bu da demektir, RX570 zamanın en üstnün bir alt modelidir.

GTX 1650 ise giriş seviyesidir.

Gerisini sen düşün.

@YUSUF HAYALOĞLU

RX 570 2304 shader’a sahip, yani 2304 ayrı küçük işlemcisi var. 1650 ise 896 paralel işlemciye sahip. 2.5 kat neredeyse. Sırf bu bile önemli bir etken. Mimari fark ise işin önemli ve başka bir boyutu. Birbirinden farkı mimari ve marka bu kıyasladığınız kartlar.

Geri
Yukarı