256 GB M.2 SSD PCI-e X2 ve PCI-e X4 hız farkları

Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
AralGame Promotör
Arkadaşlar herkese merhabalar. Anakartım 2 adet M.2 SSD yeri bulunmaktadır, bunlardan ilki ekran kartının hemen altında bulunan PCI-e X4'tür. Bir altında ise PCI-e X2'yer almaktadır. SSD çok fazla ısınmasından dolayı yerini değiştirmek istiyorum. X2 slotuna taktığımda X4 hızı alma imkanım var mı? Üzerinde RGB olmasından dolayı üzerine herhangi bir soğutma takamıyorum ve takmak da istemiyorum, önerisi olan var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
PCI-e x2 portuna bağladığınız SSD teorik olarak en fazla 2000 MB/s okuma-yazma hızına ulaşabilir. Pratikte de 1500-2000 arası bir değer alırsınız. O yüzden sizin elinizde bulunan SSD'nin okuma-yazma hızı 3000 MB/s ise bu hızları alamazsınız. Yine de elde edeceğiniz hız yeterince yüksek olur.
Pcı-e gen 3 X4 soketine takarsamda mı alacağım hız en fazla 1500-2000 arasında olur ?

Hayır. O porta bağlantı yaptığınızda teorik olarak 4000 MB/s hıza ulaşabilirsiniz. Eğer elinizdeki SSD destekliyorsa rahatlıkla 3000-3500 MB/s okuma-yazma hızlarına ulaşabilirsiniz.
Teşekkürler gayet iyi anladım. Elimdeki Nvme M.2 Gen 3 X2 soketini X4 hızına çıkarabileceğim dönüştürücü var mı yoksa böyle bir şey mümkün değil mi ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı