26. Nobel Tıp Ödülü

rtakak

Kilopat
Makaleler
10
Yer
İstanbul
Merhabalar.
Bir araştırmanızı isterim.
Bugün gördüm. Kilitlenmiş oruçla alakalı konu vardı. Oruçla ilgili bir şey buldum paylaşayım dedim :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet, oruç tutmayı on altı saat aç kalmaktan ibaret sananlar için güzel bir öneri. Otofajın oruç gibi bilinçli açlık durumlarında hızlandığı ve hücrelerin lizozom yardımıyla kendini yenilemesi konunun özeti. Tabii bir cümle ile özetlenebilecek bir emek değil lakin insanların ibadetine eziyet sıfatı yakıştırabilenler için yeter de artar bile.
Her şey tamam da günün üçte ikisi aç kalmaya eziyet diyen mi dersin vücut buna evrilmedi diyen mi. Tabii bol keseden sallaması ne hoş. Vücut acaba üç öğün tıka basa yemeye veya marketlerdeki süper ucuz nişasta şuruplarına mı evrildi? Yahut evlere kamyon kamyon alınıp da beyni uyuşturan ekmeklere mi? Nasıl diğer organların dinlenmeye ihtiyacı varsa gastral organların da dinlenmeye ihtiyacı var. Bunun da doğrusu tüm ay boyu aç kalmak değil tabii. Sahur ve iftarda dengeli beslenen bir insan hiç de zorluk çekmez.

On altı saat boyunca alınamayan sıvı, kalan sekiz saatte gayet de telafi edilebilir. Zaten iftar ve sahur arasında dengeli beslenirsen vücut gün içinde depolardan ihtiyacını karşılar. Bazı diyetlerde de bu tür uygulamalar var.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı