2600 TL R9 285 sistem toplama

Kaan149

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, uzun bir bilgisayar toplama serüveninden sonra masaüstü toplamaya karar kılmış bulunmaktayım. Sistemi nasipse yarın sipariş edeceğim. Normalde 2 gün önce Asus x550jx i7 işlemcili notebook alacaktım fakat mağazada stokta değilmiş. Sizce hangisi daha iyi olur? Ben masaüstünde çok daha iyi performans alacağım düşüncesindeyim fakat 1 sene sonra üniversite işlemleri başlayabilir o yüzden notebook düşünmüştüm. Fikirlerinizi bekliyorum. Sistemle ilgili söyleceklerim normalde R7 370 ekran kartı alacaktım fakat R9 285'in indirimde olduğunu görünce hemen değiştirdim. Anakartı ise Technopat'ın sistem toplama videosunda ki H81M-Plus modelini tercih ettim. Sizce anakartı H81M-Pro VD yapıp işlemciyi i5 4590 yapmalı mıyım ? Ram konusunda ise zaten en az sıkıntı çıkaran parça, bende görünüşünü sevdiğim için Kingston tercih ettim. Tek kanal seçebilirdim ama 16 GB günleri geldiğinde büyük ihtimal DDR4 devrine geçmiş olacağız o yüzden şimdi 4×2 almaya karar verdim. Kasa olarak Z3 Plus ve Cooler Master RC-K282 arasında kaldım ama z3 plus'ın tercih edilirliği yüksek olduğu için onu seçtim. Harddisk konusunda diyecek pek bişeyim yok klasik WD. Monitör konusuna gelecek olursam HDMI çıkışı olması, LED IPS olması, Full HD olması ve görüntüsünün çok hoşuma gitmiş olması yüzünden seçim yaptım. 5ms gibi orta düzeyde tepkime süresi var. Sorularımı teker teker yanıtlarsanız çok sevinirim. Parçaları Vatan ve Sinerji'den söylemeyi planlıyorum. Bir de stok soğutucu kullandığım için çok mühim değil ama termal macun önerirseniz sevinirim. Bu benim ilk bilgisayar toplayışım oluyor. Sistem geldiği zamanda incelemesini, kutu açılımları ve oyun performanslarını da paylaşacağım. Önerilerinizi ve sorularımın yanıtlarını bekliyorum. Biraz uzun bir yazı oldu.Telefondan yazıyorum yazım hatam varsa affola. Sistem toplam 2582 TL. İyi sosyaller. :D

Screenshot_2015-08-10-21-48-24.png
Screenshot_2015-08-10-21-46-33.png

Son düzenleyen: Moderatör:
O zaman ekran kartını galax 2 GB Gtx 960 al.
H81M PRO-VD al. 300 TL'ye bir monitör al.
Bu arada bende Joker'i seviyorum.
Sistemi sinerjiden topladım.

Dostum kasa olarak sana z3 plus tavsiye ediyorum.Küçük boyutlarda olmasından dolayı kolay taşınabilir.Ayrıca 8gb ram seni uzunca bir süre idare eder.Gtx 960 ı alternatif olarak seçebilirsin.Nvidia güncelleme konusunda daha başarılı olduğunu düşünüyorum.Ve son olarak zalman değilde corsair gibi markaların güç kaynağını alman daha sağlıklı olur.

Cevaplar için teşeklürler fakat GTX 960 bütçemi aşıyor. R9 285i indirimde olduğu için tercih ettim. Monitörü değiştirmek istemiyorum. Anakartı H81M-Pro VD yaparsam da HDMI çıkışı sunmuyor. Diğer soruların cevaplarını verebilecek arkadaşlarında fikirlerini merak ediyorum, teşekkürler. Joker candır :D.

R9 285, Gtx 960'dan daha güçlü bir kart. 2 gblık bir model alacaksanız, hazır fiyatları da düşmüşken r9 285 modellerinden birini almak daha mantıklı olacaktır.

Ekran kartı : Powercolor R9 285 TurboDuo OC GDDR5 2GB 256Bit AMD Radeon DX11.2 Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar
PowerColor Radeon R9-285 TurboDuo review - Graphics card temperatures

Güç kaynağı : ZALMAN ZM600-LX SERİSİ 600W GÜÇ KAYNAĞI - Vatan Bilgisayar

Kasa : Zalman Z5. Sen kendin de seçebilirsin bi tane. Soğutması iyi olmalı tabi.

Monitör : Benq RL2240 he (470-500 lira)

Öneri.png

İstersen monitörden kısıp, 4 gb bir r9 380 veya 4g gtx 960 alabilirsin. Fakat 2 gb alacaksan r9 285 al çık. :)
2 gb bellek az dersen, R9 280 al. (3g)

Hdmı çıkışını salla gitsin bu sistemde. Zaten monitörde hoparlör yok. :D
Ayrıca Dvı, bildiğim kadarıyla Hdmı'a oranla daha net görüntü sunuyor.

Arkadaşlar konu güncel yardımcı olursanız sevinirim. Bazı sorular sormak istiyorum

- Sizce bahsettiğim notebook'u almak daha mı mantıklı ?
- Anakartı H81M-P33 veya H81M-PRO VD yaparsam ne kaybederim ?
- Şu anda hepsiburada da GTX 960 744 TL. Powercolor R9 285 yerine MSI GTX 960 tercih etmeli miyim ?
- Ayrıca daha önceden Dreamspark'tan aldığım W8 kodunu şuan ki notebookta kullanıyorum. Aynı kodla sistemi sipariş edip kurulum yaparsam notebooktaki iptal olur mu ? Yeni kod mu almam gerekir ?
- En son olarak ta sistemi şöyle düzenledim;

MSI GTX 960 2G = 744 TL
Zalman Z3 Plus Kasa = 167 TL
Corsair VS550 PSU = 190 TL
AOC E2262Vw Monitör = 360 TL
İntel i5 4460 İşlemci = 583 TL
MSI H81M-PRO VD Anakart = 184 TL
Kingston 4×2 8GB HyperX Savage RAM = 195 TL
WD Caviar Blue 1 TB = 181 TL

-Taşınabilirlik ihtiyacınız varsa, masaüstü kafadan eleniyor zaten.

-Bildiğim kadarıyla İntel tabanlı sistemlerde öyle çok aman aman bir etkisi yok. Belli bir değerin altına düşülmediği sürece, anakarta verilecek para, ekran kartına veya işlemciye yatırılırısa sonuçlar daha iyi olur.

-Fiyatı gerçekten güzelmiş. Tercih senin. Gtx 960 daha az ısınır fakat r9 285 daha performanslı bir kart. İlerde gtx 960 performans konsunda geçebilir mi dersen, Amd bilerek öldürmediği sürece, geçse bile çok umursanacak bir değer olmayacaktır muhtemelen.

-Bu konuda ne yazıkki bilgisizim.

-Sistemin gayet güzel duruyor fakat o psu hakkında pek bilgim yok.

Siparişi verdim. Powercolor almak istemedim. Bugün de EVGA GTX 960 indirimdeymiş, 799 TL'ye aldım. 744 TL olan farklı bir modelmiş. Diğer bileşenlerde bir değişiklik yok. Sadece anakartı H81M-Plus tercih ettim. Elime geçtiği zaman incelemelerini yapacağım.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı