2600X boşta 60 derece

Macun iyi ancak kasa çok havadar değil ve stok soğutucu kullanıyorsun. Normal diye düşünüyorum. Denildiği gibi oyunlarda 75 dereceyi geçmiyorsa çok da kafaya takma.

İlla düşürmek istiyorsan CPB ve PBO kapatabilirsin.

Kısaca her ikisi de işlemcinin Turbo frekanslarda çalışmasını sağlıyor. Yüksek frekans=yüksek güç=yüksek ısı. Bu iki ayarı kapatırsan birkaç FPS kaybedersin ancak sıcaklıklarda düşüş olur.
Bu kadar yüksek sıcaklığın turbo frekansla alakası olduğunu düşünmüyorum. Aynısını kendim yaşadım. Sıvı soğutmayla boşta 60 dereceydi 4.3 gHz' de. Meğer tam oturmamış blok işlemci üzerine. Daha sonra 3 kez deneyerek oturttum ve 4. gHz' e OC yaptım stress testlerinde 64ü geçmiyor. Boşta 19 derece.

Bu kadar yüksek sıcaklığın turbo frekansla alakası olduğunu düşünmüyorum.

Soğutucu oturmamış olsa, boştaki sıcaklık 60 dereceden daha yüksek olurdu muhtemelen.

Ayrıca boşta 19 derece iyiymiş. İşlemci, soğutucu ve kasa nedir?

Soğutucu oturmamış olsa, boştaki sıcaklık 60 dereceden daha yüksek olurdu muhtemelen.

XPG Invader kasa. Arctic Liquid Freezer II 240mm. Cooler Masterin statik basınçlı sürekli 1800 RPM'de çalışan bir giriş bir egzoz fanı var. Bir de kasanın içinden çıkan 800 RPM' de dönen giriş ve egzoz fanı var.

Tabii sabit 19 değil. 19 ile 28 arasında dalgalanıyor. :)

6700K, 4. gHz' e OC yaptım. Anakart Z170A Gaming Pro Carbon.

Hocam aslında 2600x için stock soğutucu şimdilik idare ederdi fakat kasanızda kötü malesef. O yüzden önceliği soğutmaya veriniz.
Ek olarak şunu da söylemek istiyorum, uğraştırıcı fakat kasanızın önü cam değil ise(tam anlayamadım fotoğraflardan) pleksi tarzı plastik şeylerden ise kendiniz matkap ile ufak delikler açıp hava akışını çok iyi yapabilirsiniz ama bir filtre de koymanız gerekir bu sefer.
Dün akşam kasanın ön altında kalan fanı alıp üst taraf ızgara olduğu için oraya monteledim ve termal macunu tekrardan yeniledim. Kasa boşta 35-50 arası geziyor. AIDA64 ile stres testine soktuğum zaman 2 dakikalık test boyunca 70 derece üzerine çıkmıyor. Artık rami alabilir miyim sizce hocam 😄😄

Dün akşam kasanın ön altında kalan fanı alıp üst taraf ızgara olduğu için oraya monteledim ve termal macunu tekrardan yeniledim. Kasa boşta 35-50 arası geziyor. AIDA64 ile stres testine soktuğum zaman 2 dakikalık test boyunca 70 derece üzerine çıkmıyor. Artık rami alabilir miyim sizce hocam 😄😄
Hocam tercih sizin açıkçası, bana sorarsanız ben hala ısı sorunundan yana olurdum fakat dediğim gibi son karar yine sizin :)

2 dakika stresss test yetersiz yalnız. En az yarım saat yapmanız gerekiyor vs CPU,FSU,Cache seçeneklerini işaretlemeniz gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı