2600X için en fazla 600 TL CPU soğutucu tavsiyesi

Diss2ready

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, bilgisayarımda bulunan işlemci soğutucu olan Dark Freezer x124 dün itibari ile bozuldu. Hiçbir sorunu yoktu, akşam bilgisayarı kapattım. Ertesi sabah açtığımda garip sesler gelmeye başladı ve bende sorunun işlemci soğutucusundan geldiğini anladım. İşlemci soğutucusunun fanı 5-6 saniye dönüyor ama tam verimli dönemiyor garip bir cızırdama sesi ve motor sesi gibi bir ses yapıyor ve duruyor. Böyle böyle devam ediyor. Hiç sürekli dönemiyor.

ezgif.com-gif-maker (1).gif

Bu fanı internette ayrı olarak satıyorlar mı diye araştırma yaptım ama bulamadım. Başka marka fan uyabiliyorsa masrafa gerek yok. Ama uymuyorsa sizden CPU soğutucu tavsiyesi bekliyorum. Maksimum bütçem 600 TL diyebilirim. Performanslı, güzel bir model olursa ayrıca kasama ve anakartıma büyüklük olarak sığarsa iyi olur.

sistem bilgilerim:

İşlemci:
AMD Ryzen ™ 5 2600X 3.6GHz (Turbo 4.2GHz) 6 Core 12 threads 19MB cache AM4 işlemci.

anakart: Gigabyte B450M S2H AMD B450 2133MHz DDR4 soket AM4 mATX anakart.

bellek(RAM): Kingston DDR4 8 GB 3200MHz HyperX Fury bellek RAM (HX432C16FB3/8)

ekran kartı: Sapphire Nitro+ AMD Radeon RX 580 8G OC 256 Bit GDDR5(DX12)PCI-e3.0 ekran kartı 11265-01-20G.

harddisk(SSD): Adata SU630 480GB 520-450MB/s SSD (AD-ASU630SS-480GQR)

kasa: Dark Guardian 4x12cm RGB LED fanlı, Full cam yan ve mesh ön panel, USB 3.0 bilgisayar kasası.

güç kaynağı: High Power 750W 80+ Gold performance GD aktif PFC güç kaynağı (HP1-J750GD-F12S)

Bu markayı ilk defa duydum fiyatının hakkını verir mi? Pek bilgim yok ama işlemci soğutucular üzerinde "tdp" değeri mi ne yazması gerekiyor bunun açıklamasında göremedim. Ama yorumlar oldukça olumlu, bu ürünü araştıracağım. Bir de bu model 2 fanlı mı tek fanlı mı geliyor?

Bu soğutucuları çok duydum ama performansı fiyatına göre yeterli mi bilmiyorum. Almışken güçlü bir şey almak istiyorum.

Fani çıkarın ve motor yağı ile yağlayın. Sokulebilecek yapıda ise parçalarına ayırıp yapın. Olmazsa iki öneriden birini alin.
Bu işlemci fanının özelliğinde kendi kendini yağlama teknolojisi mi ne yazıyor. Yeni nesil fanlarda öyle bir sistem hali hazırda var zaten. Ama dediğinizi deneyeceğim.

Ayrıca benim aklımda bir de şu model var. Bu model fiyatının hakkını verir mi yukarıda arkadaşın bahsettiği Scythe marka daha mı iyidir?

https://www.hepsiburada.com/msi-cor...000002EDM9?magaza=gokkusagibilgisayar&sayfa=1

Bu markayı ilk defa duydum fiyatının hakkını verir mi? Pek bilgim yok ama işlemci soğutucular üzerinde "tdp" değeri mi ne yazması gerekiyor bunun açıklamasında göremedim. Ama yorumlar oldukça olumlu, bu ürünü araştıracağım. Bir de bu model 2 fanlı mı tek fanlı mı geliyor?

Bu soğutucuları çok duydum ama performansı fiyatına göre yeterli mi bilmiyorum. Almışken güçlü bir şey almak istiyorum.

Bu işlemci fanının özelliğinde kendi kendini yağlama teknolojisi mi ne yazıyor. Yeni nesil fanlarda öyle bir sistem hali hazırda var zaten. Ama dediğinizi deneyeceğim.

Ayrıca benim aklımda bir de şu model var. Bu model fiyatının hakkını verir mi yukarıda arkadaşın bahsettiği Scythe marka daha mı iyidir?

https://www.hepsiburada.com/msi-cor...000002EDM9?magaza=gokkusagibilgisayar&sayfa=1
Scythe sağlam markadır yurt dışında daha çok bilinir.

Ya da diğer seçenek, sogutmasindan memnunsaniz iyi bir fan alıp takabilirsiniz. Komple değişmesine gerek yok.

Yani şöyle bir şey var. Yukarıdaki gifde gördüğünüz gibi fan arkadaki egzoz fanının tam tersi yönünde. Egzoz fanı havayı dışarı atarken bu fan içeri alıyor. Ramlerin olduğu kısımda olması lazımdı ama sığmadı. Ramler takılmıyordu. Bizde mecburen böyle taktık performansı fena değil ama sığacak şekilde düzgün takabilseydik belki de daha iyi soğuturdu. Ayrıca fan değişebiliyorsa uyumlu olup olmadığını nasıl anlayabilirim. Yani alırsam uyar mı o bölüme. Bir de bunun için statik basınçlı bir fan önerisi verebilir misiniz?
Be quiet pure wings düşündüm ben ama size de sorayım.

Yeni konular

Geri
Yukarı