2600X sistem ani donma ve fan yavaşlaması

anilrenklioglu

Decapat
Arkadaşlar herkese merhabalar. Yaklaşık bir aydır bilgisayarda oyun oynadığım esnada aniden donma olur ve 3-5 saniye bazen 10 saniye kadar sürüyor. Donma esnasında bilgisayar kasasındaki fanın yavaşladığı sesinden anlaşılıyor ve tekrar oyun çalışmaya devam ediyor. Yazılımsal bir sebepten dolayı olduğunu düşündüm ve format attım fakat çözüm olmadı. Oyunlarımı bilgisayarda D sürücüsüne kuruyorum. Acaba bununla ilgili bir sorun mu var diye düşündüm. Burnıntest programı ile tüm bileşenleri teste soktum ve sıfır hata ile sistemim testten geçti. Lakin hâlâ oyunlarda takılma yaşıyorum. Böyle bir sorunla karşılaşan ya da çözümünü bilen var ise yardımcı olabilirse çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Sistem: MSI B450 GAMING Plus anakart.
MSI GeForce GTX 1660 Ti Gaming X OC 6 GB GPU.
AMD Ryzen 2600X işlemci
W10 Pro X64.

Arkadaşlar herkese merhabalar. Yaklaşık bir aydır bilgisayarda oyun oynadığım esnada aniden donma olur ve 3-5 saniye bazen 10 saniye kadar sürüyor. Donma esnasında bilgisayar kasasındaki fanın yavaşladığı sesinden anlaşılıyor ve tekrar oyun çalışmaya devam ediyor. Yazılımsal bir sebepten dolayı olduğunu düşündüm ve format attım fakat çözüm olmadı. Oyunlarımı bilgisayarda D sürücüsüne kuruyorum. Acaba bununla ilgili bir sorun mu var diye düşündüm. Burnıntest programı ile tüm bileşenleri teste soktum ve sıfır hata ile sistemim testten geçti. Lakin hâlâ oyunlarda takılma yaşıyorum. Böyle bir sorunla karşılaşan ya da çözümünü bilen var ise yardımcı olabilirse çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Sistem: MSI B450 GAMING Plus anakart.
MSI GeForce GTX 1660 Ti Gaming X OC 6 GB GPU.
AMD Ryzen 2600X işlemci
W10 Pro X64.

Merhaba, işlemci soğutucunuz stok soğutucu mudur? Eger öyleyse BIOS'dan CPU Fan Profili ayarından işlemci fanının Silent değil de Standart veya Turbo gibi seçenek varsa bunu seçin işlemciniz biraz gürültülü çalışır fakat daha iyi soğutma yapar bundan kaynaklı da olabilir takılmalar donmalar

Driver'lerin güncel olmasını kontrol et ve BIOS güncellemesi yap.
Dün attığım format sonrasında driver kurumlarını ve bios güncellemesini yaptım hocam. Çok teşekkürler.
Driverlari yüklü değil mi? Chipset felan. Islemci sıcaklığını takip ediyor musunuz?
Driverlar güncel işlemcim aşırı ısınmıyor fakat işlemcinin termal macununu güncellemekte fayda var sanırım :)

Dün attığım format sonrasında Driver kurumlarını ve BIOS güncellemesini yaptım hocam. Çok teşekkürler.

Driver'lar güncel işlemcim aşırı ısınmıyor fakat işlemcinin termal macununu güncellemekte fayda var sanırım :)

Elinizde farklı bir fan varsa onu takıp deneyebilir misiniz? OC yaptınız mı?

Merhaba, işlemci soğutucunuz stok soğutucu mudur? Eger öyleyse BIOS'dan CPU Fan Profili ayarından işlemci fanının Silent değil de Standart veya Turbo gibi seçenek varsa bunu seçin işlemciniz biraz gürültülü çalışır fakat daha iyi soğutma yapar bundan kaynaklı da olabilir takılmalar donmalar
Evet soğutucu stok ne yazık ki işlemciyi alırken kutudan çıkan fanı kullanıyorum. Bios ayarlarından bir kontrol edeyim en iyisi dediğiniz yöntemi bir deneyeyim çok sağ olun :)
Elinizde farklı bir fan varsa onu takıp deneyebilir misiniz? OC yaptınız mı?
Elimde ne yazık ki farklı bir fan yok. OC işlemini yapmadım. OC işlemini tavsiye eder misiniz ? Olumsuz bir tarafı var mıdır ?

Evet soğutucu stok ne yazık ki işlemciyi alırken kutudan çıkan fanı kullanıyorum. BIOS ayarlarından bir kontrol edeyim en iyisi dediğiniz yöntemi bir deneyeyim çok sağ olun :)

Elimde ne yazık ki farklı bir fan yok. OC işlemini yapmadım. OC işlemini tavsiye eder misiniz? Olumsuz bir tarafı var mıdır?

Parçalarının garantisi varsa garantiden çıkar ve işten pek anlamıyorsanız kendinizin yapmasını önermem parçalara zarar verebilirsiniz veya stabil çalışmasını bozabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı