2600X Sistem Çift kanal RAM'e geçtim bilgisayar açılmıyor

oki

Hectopat
Merhabalar. 1 senedir kullanmakta olduğum bilgisayarıma aynı marka model bir RAM daha aldım. Başta bilgisayar açıldı BIOS'a girip XMP ile 3000MHz ayarladım ve ayrıntılarda da Dual Channel gözüküyordu. Oyuna girip test etmek istedim Bannerlord'a girdim ve 5 dk sonra ekran ve ses aniden gitti. Şu an da bilgisayar sadece açılıyor görüntü alamıyorum.
Denediğim çözümler:
-2 RAM'i de 2 slotta tek tek denemek.
-PSU'dan anakarta gelen güç kablosunu çıkarıp bekleyip takmak.
-BIOS pilini çıkarıp takmak.

Anakart: ASRock A320M-HDV r4.0.
RAM: XPG Gammix D30 8 GB 3000MHz siyah (2x)
işlemci: 2600X.

Çözüm önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler.

Bios pilini çıkardıktan sonra 5 dakika civarı bekleyin yine olmazsa tak ram ile açmayı deneyebilirsiniz ardından xmp kapatıp manuel olarak 3000 mhz ayarlayabilirsiniz, ryzen sistemlerde xmp profilleri kararsızlığa neden olabiliyor.

Bios pilini çıkardıktan sonra 5 dakika civarı bekleyin yine olmazsa tak ram ile açmayı deneyebilirsiniz ardından xmp kapatıp manuel olarak 3000 mhz ayarlayabilirsiniz, ryzen sistemlerde xmp profilleri kararsızlığa neden olabiliyor.

Az önce tekrar pili çıkardım, 20 dk civarı bekledim, tek RAM taktım ama nafile görüntü yine gelmiyor.

Ek olarak bugün RAM takma işleminden önce termal macunu da yeniledim bir alakası var mı bilmiyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı