2666 MHz RAM ile 3000 MHz RAM uyumu

Cetin2409

Kilopat
Yer
DENİZLİ
Daha fazla  
Meslek
Öğretmen
Cümleten iyi akşamlar dostlar. Benim ana kartım maksimum 2666 MHz destekliyor. Benim anakartta 8 GB Corsair'in 2666MHz DDR4 RAM'i takılıdır. Ben RAM'i yükseltmeye karar verdim. Bir tane daha 8 GB takmayı düşünüyorum ama tabii istiyorum ki yine aynı RAM'dan satın alıp takayım fakat bu piyasada şu an Corsair 2666 MHz DDR4 8 GB RAM yok. 8 GB'lık RAM var fakat 3000 MHz var bunu alsam acaba sorun yaşar mıyım? Anakart üzerinden MHz ayarları yapılıyor o yeni alıp takacağım RAM'i 2666 MHz ayarlasam uyumlu çalışırlar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows kullanıyorsanız mavi ekran alma olasılığınız oldukça yüksek olacaktır. Ramler sistemin uyumlu çalışması açısından aynı frekansta olması tavsiye edilir. Farklı markada da olsa aynı frekansta almanızı tavsiye ederim

Cümleten iyi akşamlar dostlar. Benim ana kartım maksimum 2666 MHz destekliyor. Benim anakartta 8 GB Corsair'in 2666MHz DDR4 RAM'i takılıdır. Ben RAM'i yükseltmeye karar verdim. Bir tane daha 8 GB takmayı düşünüyorum ama tabii istiyorum ki yine aynı RAM'dan satın alıp takayım fakat bu piyasada şu an Corsair 2666 MHz DDR4 8 GB RAM yok. 8 GB'lık RAM var fakat 3000 MHz var bunu alsam acaba sorun yaşar mıyım? Anakart üzerinden MHz ayarları yapılıyor o yeni alıp takacağım RAM'i 2666 MHz ayarlasam uyumlu çalışırlar mı?

Aldığınız 3000 MHz'lik RAM'ler 2666 frekansında çalışmış olur ama çalışır.

Marka vs fark etmez hocam voltajları uysun yeter kullandığınız RAM 1.35 Volt ise aldığınız RAM'in aynı Volt olmasına dikkat edin. Misal önceki belleğin (yüksek MHz daha iyi) 2666 MHz CL 15 ise (düşük CL daha iyi) aldığın bellekte 3000 MHz CL 17 ise RAM'lerin 2666 CL 17'de çalışır. 3000 MHz CL 15 alırsanız 2666MHz CL 15'de çalışır. Kısacası birlikte takılan bellekler CL ve MHz değeri daha yavaş olan değere geçerek uyumlu çalışır.

Geri
Yukarı