Çözüldü 2666 MHz RAM'in 2400 MHz'de çalışması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

CrevZZ

Hectopat
Merhaba, 8 GB RAM'li dizüstü bilgisayar kullanıyorum. RAM takviyesi yapıp 16 GB'a çıkartmak istiyorum. İnternetten RAM bakarken Kingston HyperX marka 2666 MHz CL15 bir RAM gördüm. Benim mevcut kullandığım RAM'de 2666 MHz fakat CL19. bendeki mevcut RAM'i satıp bundan 2 tane almayı düşünüyorum. Fakat yorumlara baktığımda birisi görev yöneticisinde RAM'in 2400 MHz hızında çalıştığını gördüğünü söylemiş. İnternette araştırınca da Technopat Sosyal'de de birkaç konu gördüm 2666 MHz destekli ana kartta 2400 MHz çalışan RAM'ler hakkında. Bir arkadaşım da BIOS'dan düzeltildiğini söyledi. Fakat BIOS'a girince mevcut RAM'imin hızı hakkında hiçbir ayar göremedim. Sanırsam laptop olduğu için yok bilmiyorum. Soracağım şey şu ki halihazırda kullandığım RAM için de bir ayar yapmadım ben direkt 2666 MHz'de çalışıyordu. Eğer bende de 2400 MHz'de çalışırsa nasıl çözebilirim bunu?
RAM Linki
Şuanki RAM özellikleri CPU-Z

Hocam, konuya baktım. Mevcut RAM normal değerde çalışıyor. Dediğiniz konulara da rastladım. Pek çoğunu çözdük çok şükür. Laptop BIOS'ları masaüstü gibi değildir. Yani her zaman masaüstü gibi XMP olayı olmaz. Kit RAM alabilirsiniz. 2666 MHz CL 19 sorun olmaz.

Hocam, konuya baktım. Mevcut RAM normal değerde çalışıyor. Dediğiniz konulara da rastladım. Pek çoğunu çözdük çok şükür. Laptop BIOS'ları masaüstü gibi değildir. Yani her zaman masaüstü gibi XMP olayı olmaz. Kit RAM alabilirsiniz. 2666 MHz CL 19 sorun olmaz.
Evet, şuanki RAM normal değerlerinde çalışıyor. Fakat CL19 değeri yüksek olduğu için değişip CL15 almayı düşünüyorum. Bu RAM'in normal değerlerinde çalışıp çalışmayacağını alıp denemeden öğrenme şansım var mı sizce?
Tek slot 16GB da almayı da düşündüm fakat Dual daha performanslı çalıştığı söylendiği için iki adet 8GB almayı düşünüyorum.

Çözüm
Hocam ürünün yorumlarında 2400 Mhz ile çalıştığını söyleyen biri var da o yüzden sordum 2666 Mhz ile çalışır mı diye.
Screenshot_20200917-211619_Hepsiburada.jpg

Hocam, PC'ye göre değişebilir. Doğrudur.

Hocam bir sorum daha olacak benim BIOS'umun XMP desteği olup olmadığını nereden öğrenebilirim? Eğer BIOS'umda bu destek yoksa bu RAM'ler bende de 2666 Mhz yerinde 2400 Mhz hızında çalışacak. Anakart modelim MSI MS-16R1 olarak gözüküyor fakat internetten bir şey bulamıyorum.

Hocam, laptop BIOS'ları kısıtlıdır. Olmayabilir. Fakat sizde mevcut RAM normal olarak çalışıyor. Bence sorun olmaz.

Merhaba, 8 GB RAM'li dizüstü bilgisayar kullanıyorum. RAM takviyesi yapıp 16 GB'a çıkartmak istiyorum. İnternetten RAM bakarken Kingston HyperX marka 2666 MHz CL15 bir RAM gördüm. Benim mevcut kullandığım RAM'de 2666 MHz fakat CL19. bendeki mevcut RAM'i satıp bundan 2 tane almayı düşünüyorum. Fakat yorumlara baktığımda birisi görev yöneticisinde RAM'in 2400 MHz hızında çalıştığını gördüğünü söylemiş. İnternette araştırınca da Technopat Sosyal'de de birkaç konu gördüm 2666 MHz destekli ana kartta 2400 MHz çalışan RAM'ler hakkında. Bir arkadaşım da BIOS'dan düzeltildiğini söyledi. Fakat BIOS'a girince mevcut RAM'imin hızı hakkında hiçbir ayar göremedim. Sanırsam laptop olduğu için yok bilmiyorum. Soracağım şey şu ki halihazırda kullandığım RAM için de bir ayar yapmadım ben direkt 2666 MHz'de çalışıyordu. Eğer bende de 2400 MHz'de çalışırsa nasıl çözebilirim bunu?
RAM Linki
Şuanki RAM özellikleri CPU-Z

Geri
Yukarı