27" 2K monitör önerisi

bedirhans

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle herkes iyi günler. 27 inç monitör almak istiyorum. Laptopa ikinci ekran olarak bağlıyorum. Çok fazla oyun oynamıyorum sadece arada sırada Valorant. O yüzden Hz'nin çok fazla olmasına ihtiyacım yok daha fazla kod yazarken veya internette arama yaparken kullanacağım gözümü yormayacak monitör önerilerinizi alabilirim. 27 inç ile FHD ekran çok önerilmiyor sanırım o yüzden QHD istiyorum fakat tabii ki işi bilen biri yardımcı olursa daha iyi olur. Bütçem maksimum 8K fakat fiyatı ne kadar az olursa şu an için işime gelir tabii F/P ürünü olması da şart :D. @Saint Lucia yardım edebilirsen çok sevinirim hocam. Şimdiden herkese teşekkürler.

Öncelikle herkes iyi günler. 27 inç monitör almak istiyorum. Laptopa ikinci ekran olarak bağlıyorum. Çok fazla oyun oynamıyorum sadece arada sırada Valorant. O yüzden Hz'nin çok fazla olmasına ihtiyacım yok daha fazla kod yazarken veya internette arama yaparken kullanacağım gözümü yormayacak monitör önerilerinizi alabilirim. 27 inç ile FHD ekran çok önerilmiyor sanırım o yüzden QHD istiyorum fakat tabii ki işi bilen biri yardımcı olursa daha iyi olur. Bütçem maksimum 8K fakat fiyatı ne kadar az olursa şu an için işime gelir tabii F/P ürünü olması da şart :D. @Saint Lucia yardım edebilirsen çok sevinirim hocam. Şimdiden herkese teşekkürler.

Bu fiyata 2K zor, olsa da çok kaliteli bir şey beklemeyin. https://www.sinerji.gen.tr/aoc-27-2...p_epey&utm_medium=cpc&utm_campaign=epey_genel
Bütçe sınırınızında ama 8K verebilirim derseniz bence alınabilecek en iyilerden birisi.

İlla 2K olsun dersenizde belki bakılabilir:AOC CQ27G2SE/BK 27" 1 ms QHD Curved Oyuncu Monitörü Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Bu fiyata 2K zor, olsa da çok kaliteli bir şey beklemeyin. https://www.sinerji.gen.tr/aoc-27-2...p_epey&utm_medium=cpc&utm_campaign=epey_genel
Bütçe sınırınızında ama 8K verebilirim derseniz bence alınabilecek en iyilerden birisi.

İlla 2K olsun dersenizde belki bakılabilir:AOC CQ27G2SE/BK 27" 1 ms QHD Curved Oyuncu Monitörü Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

IPS ve VA ekran arasında çok bir fark var mı görünüş açısından?

IPS ve VA ekran arasında çok bir fark var mı görünüş açısından?

Aman Aman yok, IPS panelden VA panele geçiş yaptım fark elbette var IPS panel görüntü olarak daha iyi. Ama Curved sevdiğimden ötürü VA panelli bir monitör aldım. Dediğim gibi aman aman farklar yok ama görüntüye çok önem veriyorsanız elbette IPS panel daha mantıklı seçim.

Öncelikle 27'te FHD olmaz diye bir kavram yok. Evet alan büyüdüğü için piksel sayısı düşüyor ama kaliteli panellerin sunduğu görüntü kalitesi düşme yaşatmıyor. Böyle durum olsa hiç üretilmezlerdi.
2K'da kararlıysak ViewSonic'ten daha ucuz ve kendini kanıtlamış bir model olan Acer'ı öneriyorum.

Eğer 1080p alınacaksa ve pivot şart değilse renk ve görüntü kalitesine güvendiğim MSI tavsiyemdir.

Öncelikle 27'te FHD olmaz diye bir kavram yok. Evet alan büyüdüğü için piksel sayısı düşüyor ama kaliteli panellerin sunduğu görüntü kalitesi düşme yaşatmıyor. Böyle durum olsa hiç üretilmezlerdi.
2K'da kararlıysak ViewSonic'ten daha ucuz ve kendini kanıtlamış bir model olan Acer'ı öneriyorum.

Eğer 1080p alınacaksa ve pivot şart değilse renk ve görüntü kalitesine güvendiğim MSI tavsiyemdir.

Aradaki fiyat farkına istinaden genel F/P olarak siz olsanız hangisini tercih ederdiniz?

Aradaki fiyat farkına istinaden genel F/P olarak siz olsanız hangisini tercih ederdiniz?

8K'ya 1080p monitör daha çok. Mesela 1080P'nin lideri HP Omen 25i (22J05E9) Monitör bu monitördür.
Hoparlör ve pivot yok eksikliği bunlardır.

Seçimi F/P olarak yaparsak işinize odaklı monitör bulamayız.
Mesela önerdiğim MSI çoğu IPS panele göre daha iyi kontrast oranına sahip. Görsel kalite için önemli bir durumdur.
Tabii 2K monitörün verdiği keskinliği 1080p vermez. Bu yüzden siz ne istiyorsunuz o önemli.

8K'ya 1080p monitör daha çok. Mesela 1080P'nin lideri HP Omen 25i (22J05E9) Monitör bu monitördür.

Seçimi F/P olarak yaparsak işinize odaklı monitör bulamayız.
Mesela önerdiğim MSI çoğu IPS panele göre daha iyi kontrast oranına sahip. Görsel kalite için önemli bir durumdur.
Tabii 2K monitörün verdiği keskinliği 1080p vermez. Bu yüzden siz ne istiyorsunuz o önemli.

Sanırım Acer'i tercih edeceğim. Yardımınız için teşekkürler.

Bu fiyata 2K zor, olsa da çok kaliteli bir şey beklemeyin
Normalde doğru ama Acer XV272U V stoktayken değil. Kendisi G2724D ile berabet 2K 144-180Hz segmentinin krallarından. Hem de 7.6K fiyata. Yurt dışında Dell ile aynı fiyat bizde ise en ucuz 2K 🤷‍♂️
Renk doğruluğu ve gamut bakımından gayet iyi. Parlaklık da gayet yerinde. Sadece kontrast biraz düşük.

En önmeli eksisi bu monitörün fazla yavaş olması.
Screenshot_2024-02-12-07-22-33-280_com.google.android.youtube.png
Screenshot_2024-02-12-07-20-43-270_com.google.android.youtube.png
Arkadaş oyun oynamadığı için sıkıntı değil. Ancak aynı fiyatta hem SDR göruntü kalitesi olarak daha iyi, DCI-P3'de çok yakın hem ergonomik hem hızlı Acer varken gerek yok buna.
Hocam önermişsiniz zaten ama Acer zaten bunun 2K, 27inç versiyonu. Çünkü:
  • HP Omen'i en öne çıkaran özelliklerinden birisi HDR400'deki dinamik kontrastı. Manyak bir 8-9000:1 kontrastı oluyor. Acer bu kadar değil ama yine iyi bir VA'dan bile yüksek 4500:1'e ulaşıyor.
  • Omen'in renk doğruluğu fantastik. Ancak fabrika çikıslı kalibrasyonlu gelmediğinden kesin değil. Acer sRGB'de AVG. ∆E<2 olarak geliyor. Renk sicaklığı 6600-6900K. Gama da genellikle 2,2 ile 2,2 arasında. DCI-P3 ve HDR kalibrasyonlu değil ancak herhangi bir incelemede kötü geldiğini görmedim (Tomshardware hariç, o da normal gelmiş).

Bir de bunun üstüne 144-180Hz'in en hızlı tepki sürelerinden birini ekleyin. Tüm tepki süreleri refresh cycle'ın içinde. %100.

gözümü yormayacak
Yukarıdakiler bir yana o zaman iyi ki Acer seçmissiniz. Çünkü Acer donanım düzeyinde mavi ışık filtresiyle geliyor. TUV üzerinden sertifikasını kontrol edebilirsiniz.

Özellikle Çin forumlarinda bunun çok dile getirildiğini duydum ama gerçekten bir etkisi var mı bilmiyorum 🤷‍♂️

Edit: ha bu arada, Acer biraz fazla sallanıyor hocam. Yazı yazarken klavyeye sert basan biriyseniz ya da masanız sallanıyorsa önermem. Ya da kolla kullanmanızı öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı