27" 2K vs 24" 1080p

Merhaba, sistem toplayacağım 6700XT veya 6800'lü ekran kartı olacak sistemde. Monitör olarak bir türlü karar veremedim ama.

Hikayeli oyunlar oynayacağım ve dizi film izlemeyi seviyorum 2K 27 inç mi daha mantıklı olur 1080p 24 inç mi? 2K da çekincem ekran kartı bir süre sonra yetmeyince oyunları 1080p de oynarsam görüntü normal 1080p monitör gibi olmaz 2K monitörde 1080p daha kötü gözüküyor deniyor ve internetten izleyeceğim dizi filmlerde çoğu 1080p olduğu için görüntü kalitesi kötü durur mu onlardan çekiniyorum. Bir de arada 3 bin lira gibi bir fark var.

Hangisi daha mantıklı olur 2 seçenek için de monitör baktım. Siz hangisini önerirsiniz ekstra önerilerinize açığım.

24" 1080p için;

27" 2K için;

2K 27" PPI aralığı 1080 24" e eşit o ekran kartlı bir sisteme en az 27 2K veyahut bulunabilirse 2K 24" bir monitör çok yakışır.

Önerilerim aynen yazdığınız gibi, evet. 27" 1080p monitörde piksel sayma olayı tamamen şehir efsanesi. Panel ve arka aydınlatma kalitesi kötü olmadıkça monitörün dibine girmeden pikselleri saymanız mümkün değil. 82 PPI tam sınırdır ki piksel sayma olayı "sadece" PPI değerine bağlı değil yukarıda dediğim gibi. Bahsedilen ürünlerin hepsinin görüntü ve renk kalitesi gayet iyi.
Bu arada RX 6800, 1440p için gayet iyi bir ekran kartıdır. VG27AQZ alabilirsiniz ve ayrıca internetteki 1080p içerikler, 1440p üzerinde oyunda durduğu kadar kötü durmayacaktır yani paylaştığım video aklınızı karıştırmasın. 1440p monitörde 1080p çözünürlükteki dizileri, filmleri rahatlıkla izleyebilirsiniz. Ben olsam VG27AQZ alırdım.
Bugün teknosaya gittim hocam bu monitörler yoktu fakat 27 inç ve 24 inç başka monitörler vardı ve boyut farkını net şekilde görmüş oldum 24 inç bana çok küçük geldi o yüzden direkt elendi hocam. Kesin olarak 27 alacağım sizin de önerdiğiniz gibi ben de VG27AQZ almaya karar verdim 1080p de dizi filmleri de rahatlıkla izleyebileceksem. Bu monitör şuan 7200 lira hocam 20 günlük aynı monitörü 6500 tlye satanlar var sizce hangisi daha mantıklı sıfır 7200 mü 2. El 20 günlük 6500 mü?

2K 27" PPI aralığı 1080 24" e eşit o ekran kartlı bir sisteme en az 27 2K veyahut bulunabilirse 2K 24" bir monitör çok yakışır.
24 inç küçük geldi hocam inceleyince. 27 2k da karar kıldım yüksek ihtimalle vg27aqz alacağım.

Bu monitör şuan 7200 lira hocam 20 günlük aynı monitörü 6500 tlye satanlar var sizce hangisi daha mantıklı sıfır 7200 mü 2. El 20 günlük 6500 mü?
700 TL için 2. el risklerine girmeye gerek var mı sorusuna herkes farklı şekilde cevap verir hocam yani bu sizin bileceğiniz iş daha çok. Bu arada, VG27AQ1A yeniden stoklarda; monitörü genelde karanlık ortamlarda kullanıyorsanız o model, VG27AQZ'den daha mantıklı olacaktır.

700 TL için 2. el risklerine girmeye gerek var mı sorusuna herkes farklı şekilde cevap verir hocam yani bu sizin bileceğiniz iş daha çok. Bu arada, VG27AQ1A yeniden stoklarda; monitörü genelde karanlık ortamlarda kullanıyorsanız o model, VG27AQZ'den daha mantıklı olacaktır.
Hocam aralarındaki farklar neler tam olarak? AQ1A modelinde pivot yokmuş benim masam yatağımın hemen yanında ara sıra monitörü çevirip dizi film izlemeyi düşünüyorum o yüzden sağa sola dönmesi benim için artı. Onun dışında ne gibi farklılıkları var görüntü kalitesinde renklerde büyük farklar var mı? Onun dışında hocam bu monitörlerin sitesinden baktığımda Freesync özelliğini göremedim sadece gsync var sanırım ve ben amd kart kullanacağım problem olmaz mı bu? Adaptivesync de var diyor ama o ne oluyor bilmiyorum.

Hocam aralarındaki farklar neler tam olarak?
VG27AQ1A'da daha geniş renk gamutları var hocam. VG27AQZ modeli ise daha yüksek parlaklıklara ulaşabiliyor.
AQ1A modelinde pivot yokmuş benim masam yatağımın hemen yanında ara sıra monitörü çevirip dizi film izlemeyi düşünüyorum o yüzden sağa sola dönmesi benim için artı. Onun dışında ne gibi farklılıkları var görüntü kalitesinde renklerde büyük farklar var mı?
O halde VG27AQZ alın hocam. Aralarında çok büyük bir fark yok.
Onun dışında hocam bu monitörlerin sitesinden baktığımda Freesync özelliğini göremedim sadece gsync var sanırım ve ben amd kart kullanacağım problem olmaz mı bu? Adaptivesync de var diyor ama o ne oluyor bilmiyorum.
Adaptive Sync teknolojisi hem G-Sync hem Freesync destekleyen bir teknolojidir.

VG27AQ1A'da daha geniş renk gamutları var hocam. VG27AQZ modeli ise daha yüksek parlaklıklara ulaşabiliyor.

O halde VG27AQZ alın hocam. Aralarında çok büyük bir fark yok.

Adaptive Sync teknolojisi hem G-Sync hem Freesync destekleyen bir teknolojidir.
Aralarında çok fark yoksa VG27AQZ alayım hocam o zaman pivot özelliğinden dolayı. Adaptive sync normal freesync performansıyla aynı yani değil mi amd ekran kartıyla herhangi bir sorun yaşamam? Öyleyse alıyorum hocam çok teşekkürler verdiğin bilgiler için çok yardımcı oldun.

Adaptive sync normal freesync performansıyla aynı yani değil mi amd ekran kartıyla herhangi bir sorun yaşamam?
Aynı hocam hiçbir problem yaşamazsınız.
Öyleyse alıyorum hocam çok teşekkürler verdiğin bilgiler için çok yardımcı oldun.
Rica ederim hocam gelince monitör hakkında görüşlerinizi ve deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.
Ürünle ilgili sorunuz olursa etiket atmanız yeterli.

Aynı hocam hiçbir problem yaşamazsınız.

Rica ederim hocam gelince monitör hakkında görüşlerinizi ve deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.
Ürünle ilgili sorunuz olursa etiket atmanız yeterli.
@P R O F O U N D
Hocam selam. Bilgisayar topladım 11400f işlemci ve rx6800 ekran kartı var sistemde. Daha önce de söylediğim gibi 24 inç kesinlikle küçük geldi bu yüzden eledim direkt. Boyut olarak 27 inç gayet ideal gibi geldi bana bu boyutta da bütçem 7-8 bin bandında en mantıklısı asus vg27aqz modeli midir farklı önerilerin olur mu acaba? Bu monitörde çok fazla ışık sızması fotoğrafları gördüm siyah renkte ekranın köşeleri bildiğin beyaz gibiydi bunu görünce biraz çekincem arttı. Bildiğim kadarıyla en iyi monitör tvler LG de oluyor doğru mudur? Ancak onların monitörleri de stokta yok sanırım. 7-8 bin bu bütçelerde başka alternatif var mı? En mantıkısı vg27aqz mi? Ben görüntüye renklere oyun gecikme hz performansına göre daha çok önem veriyorum. Çünkü hikayeli oyunlar oynayacağım hem de dizi film izlemeyi çok seviyorum. Bu şartlarda bilgisayarımın özellikleri de doğrultusunda yapmam gereken en mantıklı adım nedir?

@P R O F O U N D
Hocam selam. Bilgisayar topladım 11400f işlemci ve rx6800 ekran kartı var sistemde. Daha önce de söylediğim gibi 24 inç kesinlikle küçük geldi bu yüzden eledim direkt. Boyut olarak 27 inç gayet ideal gibi geldi bana bu boyutta da bütçem 7-8 bin bandında en mantıklısı asus vg27aqz modeli midir farklı önerilerin olur mu acaba? Bu monitörde çok fazla ışık sızması fotoğrafları gördüm siyah renkte ekranın köşeleri bildiğin beyaz gibiydi bunu görünce biraz çekincem arttı. Bildiğim kadarıyla en iyi monitör tvler LG de oluyor doğru mudur? Ancak onların monitörleri de stokta yok sanırım. 7-8 bin bu bütçelerde başka alternatif var mı? En mantıkısı vg27aqz mi? Ben görüntüye renklere oyun gecikme hz performansına göre daha çok önem veriyorum. Çünkü hikayeli oyunlar oynayacağım hem de dizi film izlemeyi çok seviyorum. Bu şartlarda bilgisayarımın özellikleri de doğrultusunda yapmam gereken en mantıklı adım nedir?
Eğer 2k olarak kaliteli monitörler yoksa 27 inç 1080p ye düşmek mantıklı mı? Çok fazla 27 inç 1080p de piksel sayarsın diyen görmüştüm ama sen şehir efsanesi olduğunu söylemiştin. O halde 27 inç 2k giriş model almaktansa 27 inç 1080p daha üst seviye kaliteli bir model düşünmek mantıklı olur mu ya da var mı o tarz modeller piyasalarını bilmediğim için anlayamıyorum 7-8 bin isteklerim için düşük bir bütçe mi diye. Ancak monitörü alırsam uzun yıllar kullanıp değiştirmek istemiyorum o yüzden almışken kaliteli güzel bir model almak istiyorum. Örneğin 10-12 yıl önce babam LG televizyon almıştı o zamana göre kaliteli bir modeldi aradan 10-12 yıl geçti hala hiç bir problemi yok televizyonun gayet iyi.

Son düzenleme:
bütçem 7-8 bin bandında en mantıklısı asus vg27aqz modeli midir farklı önerilerin olur mu acaba?
Yok hocam olmaz. Diğer monitörler çok zam yediler şu anki fiyatını haketmiyor zaten ki pivotu yok.
Bildiğim kadarıyla en iyi monitör tvler LG de oluyor doğru mudur?
Değil hocam. Monitör alırken markaya değil modele bakılır.
Eğer 2k olarak kaliteli monitörler yoksa 27 inç 1080p ye düşmek mantıklı mı? Çok fazla 27 inç 1080p de piksel sayarsın diyen görmüştüm ama sen şehir efsanesi olduğunu söylemiştin. O halde 27 inç 2k giriş model almaktansa 27 inç 1080p daha üst seviye kaliteli bir model düşünmek mantıklı olur mu
VG27AQZ, giriş seviyesi bir model değil. Eğer öyle olsaydı mantıklı olurdu.

Son düzenleme:
Yok hocam olmaz. Diğer monitörler çok zam yediler şu anki fiyatını haketmiyor zaten ki pivotu yok.
Yani asus vg27aqz mi almak en mantıklısı sence şuan? Bir de vatandan alınma 6400 e 3 günlük var gidip görüp bakıp alacağım faturası var ama kutusunu atmış problem olur mu kutudan, onu mu almak mantıklı yoksa 7200 e itopyadan mı sence? Alırken ışık sızmasını anlamak için siyah renk ekrandan bakmalıyım değil mi ölü piksel için de ölü piksel sitesi vardı orada bakıyoruz sanırım bunlara bakmam yeterli olur değil mi?

Geri
Yukarı