27" 3D veya normal Oyun Monitörü tavsiyesi

Technics

Kilopat
Daha fazla  
Bir aydır ortalığı talan ettim ve gördüm ki piyasa da 4k lara hazırlık olsun diye 3 senedir tek bir şey üretilmemiş adam gibi. Asusun bu malum VG278hr serisi ürünü şuan piyasada tek. Benq ondan daha güzel ancak oda Türkiye'de yok henüz. Onun tasarımını pek beğenmedim fiyatı da fazla gereksiz yüksek geldi bana. Bu manada Türkiye'den satın alabileceğim oyun monitörü önerilerinize ihtiyacım var. 3d seçeneğimiz çok kısıtlı bu sebeple düz monitör önerilerinizi de bekliyorum. Benim için öncelikli kıstas design ve oyun özellikleri. 3 sene önce kullandığım monitörüm bile 1 cm kalınlığında bir panele sahipti, bugün 3-4 cmye çıkmış kalınlıkları, çıldırmış bu insanlar gerçekten de.

İnceleyip tipini beğendiğim 1-2 ürün yazayım size bunlar düz
ACER S276HLTMJJ
HP C4D27AA Pavilion
Asus MX279H 27"

3d
benq 2720Z
asus vg278hr
samsung S27A950D - bu cihaz sıfır satılsa alıcam-

evet dostum, 4k lar zaten daha gelmedi, 120 hz daha mantıklı tabi, yalnız dikkat ettim 3d olan olmayan ips monitörler hep 60 hz. ips panellerde bu sorun olmuyor mu merak ediyorum doğrusu. yine de 120 hz üzeri almak daha mantıklı olacak muhakkak. Bütçem 1300 tl ye kadar verebilirim, daha fazla vermek 4k lar çıkmadan bir kaç ay kala boşuna zarar demek. Çünkü tahminen bu 1800e satılan asus 3d 27" monitörler falan 4k lar çıkınca kullanıcılarına iyi zarar ettirecek

Evet 60 Hertz. Sizin bütçeniz nedir? 120 Hertz önerebilirim. Ama 4K'yı geçelim. O teknolojinin oturması baya bir zaman alacak.

60 hertz nedir? Kare yenileme hızıdır. Saniyede 60 kare yeniler. İnsan gözü 30 FPS'de akıcı görür ancak hareketli sahnelerde 30 yetmez. Gelelim 60 konusuna. Gözünüz hiçbir şekilde 120 ile 60 arasındaki farkı anlamaz. 3D monitörlerin 120 hertz olması ise, bir göze 60 diğer göze 60 olarak açıklanır. Yani yine aynı kapıya çıkar, 60 hertz idealdir.

böyle olduğu söyleniyor, ancak bu tazeleme hızı kare değil satır olarak soldan sağa tarama hızı diye biliyorum ben de, ve bununla ilgili olarak size şunu söyliyeyim samsung S27A950D eski monitörümde 60 ile 120 arasında masaüstünde %10-20 lik bir fark hissedebiliyordum max. asus vg248qe kullandım bir süre onda ise çok enteresan 60hz ile 120 arasında %100 yani çok çok ciddi bir fark var dı. Yani dediğiniz gibi olan bir durum sanırım yeni satışı yapılan monitörlerde satış amaçlı avantaj gibi gösterilmek isteniyor.

60 hertz nedir? Kare yenileme hızıdır. Saniyede 60 kare yeniler. İnsan gözü 30 FPS'de akıcı görür ancak hareketli sahnelerde 30 yetmez. Gelelim 60 konusuna. Gözünüz hiçbir şekilde 120 ile 60 arasındaki farkı anlamaz. 3D monitörlerin 120 hertz olması ise, bir göze 60 diğer göze 60 olarak açıklanır. Yani yine aynı kapıya çıkar, 60 hertz idealdir.

Kare örnektir. Aslı şeritlerdir. Monitörde görüntü çok sayıda şeritlerle oluşuyor. Hatta bazen görüntüde yırtılmalar oluyor ki bu duruma şeritlerin örtüşmemesi neden oluyor. Ben sizin yerinizde olsam 60 Hz alırdım. Ama siz fark var diyorsanız elbette ki vardır. Size kalmış.
Ancak 120 hertz 27" monitör gördüm mü hatırlamıyorum. :)

söylediğim gibi dostum fark normalde olmasa bile şuan kar amaçlı üreticiler tarafından farkı farketmemiz sağlanmış :D

asus vg278hr 144 hz
samsung S27A950D 120 hz ;) 27" 3d monitörler, bunlar masaüstünde 120-144 hz kullanılabiliyorlar

Kare örnektir. Aslı şeritlerdir. Monitörde görüntü çok sayıda şeritlerle oluşuyor. Hatta bazen görüntüde yırtılmalar oluyor ki bu duruma şeritlerin örtüşmemesi neden oluyor. Ben sizin yerinizde olsam 60 Hz alırdım. Ama siz fark var diyorsanız elbette ki vardır. Size kalmış.
Ancak 120 hertz 27" monitör gördüm mü hatırlamıyorum. :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı