27” Curved vs 24” düz monitör

Bütçe
1500

mrt2743

Centipat
Öncelikle herkese selam. Yurt dışından bir laptop aldım ve ben bu laptopu harici monitör ile kullanmak istiyorum. i7 10750H - 16 GB DDR4 RAM, RTX 2060 6 GB - 240 SSD - 1TB HDD. Şimdi bu özelliklere göre ben 1080p monitör almaya karar verdim. Asıl sorun burada baş gösteriyor.

1080p çözünürlük için 27” fazla büyük, pikseller seçiliyor diyenler var. Ben hem LoL gibi oyunlar oynuyor, hem Valorant gibi FPS oyunları oynuyor, hem de Unreal Engine 4 ile oyun tasarımı yapıyor, aynı zamanda PHP-HTML ile web tasarımı yapıyorum (ayrıca video editleme vs de yaptığım oluyor). Şimdi tüm bu işler göz önüne alındığında 1ms 144Hz (min) kendime şart koştum ancak Curved ekranlar da günümüzde epey popüler.

Şimdi 24” Curved alsam bu sefer eğimden ötürü daha küçük mü gözükür diye şüphe ediyorum. 27” Curved alsam bu sefer de 1080p çözünürlükten dolayı piksel piksel görüntü görür müyüm korkusu var, 24” düz mü alayim vs derken kafam allak bullak oldu. Beni tecrübelerinizle aydınlatırsanız sevinirim :)

Ha bu arada, monitörü masaüstüne koyacağım. Yani duvara falan monte olmayacak, kısacası monitör işe aramda fazla bir mesafe olmayacak. En fazla 3-4 karış mesafe olur diye tahmin ediyorum.

Not: İlla sıfır alacağım diye bir koşul yok, ikinci el de alabilirim. Bütçem 1500 TL diyebiliriz.

Son düzenleyen: Moderatör:
27"'de pikselleşme olma olayı genellemedir. Daha gerçekçi bir tahmin istiyorsanız şöyle söyleyeyim,

1080p 27"'ye 60 cm'den daha uzaktan bakacaksanız rahatsız olma ihtimaliniz düşük, daha yakından bakacaksanız rahatsız olma ihtimaliniz daha fazla.

Biraz da sizinle ilgili, canlı canlı denemenizi öneririm. Kesin konuşulmaz bu tarz kişisel konularda.

Masaüstünde kullanacağım göz önüne alınırsa oyun oynatken zorluk yaşar mıyım acaba ? Şahsen 27” monitör alırsam zaten curved alırım, düz alırsam bana çok büyük geleceğine eminim, ama curved olunca görüş açısı daha iyi olur diye düşünüyorum buradaki tek handikap 27” büyükşüğün 1080p için fazla büyük olduğunu düşünmem.. sizin bu konuda görüşünüz nedir ?
27"'de pikselleşme olma olayı genellemedir. Daha gerçekçi bir tahmin istiyorsanız şöyle söyleyeyim,

1080p 27"'ye 60 cm'den daha uzaktan bakacaksanız rahatsız olma ihtimaliniz düşük, daha yakından bakacaksanız rahatsız olma ihtimaliniz daha fazla.

Biraz da sizinle ilgili, canlı canlı denemenizi öneririm. Kesin konuşulmaz bu tarz kişisel konularda.
Açıklamanız için teşeklürler.. peki işin içine curved da girerse ne gibi değişiklikler olur .. şimdi mantıken curved monütörler düz monütörlere kıyasla biras daha küçük gözükmekte, yani 27” düz ekran ile 27” curved monitör aynı genişlikte değildir, buradan yola çıkarak 27” curved bir monitör, 24” düz bir monitör etkisi verebilir mi ?

not: telefondan yorum yazdığım için önceki mesajım ile birleştiremedim bu nedenle çok özür diliyorum...

Son düzenleme:

Geri
Yukarı