2700X işlemciyle beraber 4000 MHz RAM çalışır mı?

burhanzenginn

Decapat
Screenshot_2020-09-16-17-26-11-929_com.pozitron.hepsiburada.jpg

Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar elimde MSI X470 GAMING Plus var fakat çalıştırmadan RAM'leri bu kart m sistemim ATX sorun olur mu?

Eki Görüntüle 670209

Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar elimde MSI X470 GAMING Plus var fakat çalıştırmadan RAM'leri bu kart m sistemim ATX sorun olur mu?
Bir kere o attığın B550 anakartla 2700X çalışmaz :D

2. nesil işlemciler ile o kadar yüksek MHz RAM kullanmak sorun olabiliyor. Büyük ihtimalle uyumlu bir anakart da bulsan çalıştıramazsın.

Sorunun haricinde demek istediğim bir şey var, o anakartı kesinlikle önermem. 913 ₺'yi çöpe atmak gibi bir şey.
B550 chipsetli olması ve 4 RAM slotlu olması haricinde hiçbir artısı yok o anakartın, RGB ve ARGB girişi bile yok. VRM desen Allah'a emanet.
B550M PRO-VDH WIFI öneririm en az, eğer yükseltebilirsen B550-A PRO.
Bu arada "İşlemcim desteklemez" diye düşünme, resmî olarak destek yok ama Technopat'ın MAG B550 TOMAHAWK incelemesinde Ryzen 7 2700X ile kullanıyordu, tüm MSI B550 chipsetli anakart ile kullanabileceğini düşünüyorum.

@burhanzenginn Arkadaşım bu sanırım 10. konun. Hepsi de aynı konular. Yani farklı olarak ne duymak istiyorsun anlamıyorum. Ne duymak istiyorsun söyle onu söyleyelim. Ya sen soruyu tam olarak soramıyorsun ya da biz cevap veremiyoruz. Sen şimdi tam olarak neyi soruyorsun X470 ile 4000 MHz RAM'lerin çalışıp çalışmadığını mı, X470 yerine B550 almak istediğini mi, B550'de 4000 MHz çalışıp çalışmadığını mı?

929 liraya 4000 MHz RAM'leri almışsın tamam da sana daha önce yazıldı ki anakartın sitesinden RAM hızlarına bak. Hangi işlemci serisi ne kadar hıza çıkabiliyor diye. Bak tekrar resim olarak koyuyorum.

4.jpg

2000 serisi işlemciler ile 3000 serisi işlemcilerin çıkabildiği hızlar çok farklı. Eğer o RAM'leri 4000 MHz kullanmak istiyorsan en azından 3000 serisi bir işlemci almalısın. Lütfen şu siteye girip bakıver. Oraya nasıl ulaşacağını da yazıyorum.

Siteye girdikten sonra sağ tarafta Support kısmına tıkla. Daha sonra sol tarafta Compatibility kısmına gel. Eğer bulamazsan Ctrl+F yap, oraya yazıp Enter'la. Sarı içine aldığım yerlere tıklayarak satın aldığın RAM'lerin hangi işlemci serisinde hangi frekansta çalıştığını kontrol et.

RX 3000'de çalışıyor gözüküyor RAM'lerim daha önce baktım ama arkadaşlarım anakart değişmen lazım diyor buradaki verilere göre işlemci almam lazım gibi ondan kafam karışık. İşlemcim kötüde değil nasıl 4000 MHz çıkmıyor bir de o kafamı karıştırıyor.

3000 serisi işlemci aldığınızda BIOS güncellemesi yapacaksınız. Yaptıktan sonra o hızlara ulaşabileceksiniz. Eğer BIOS güncellemesiyle 4000+ hıza ulaşıp ulaşmadığını kesin olarak öğrenmek isterseniz MSI'a ticket atın. Sosyalde birkaç kişi hariç 4000 MHz üstü RAM kullanmıyordur. MSI'a sormanız daha iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı