2700X sistem Power tuşunun yanıp sönüyor

kitschtuna

Decapat
Daha fazla  
Donanım:
İşlemci: Ryzen 7 2700X.
RAM: Corsair venheance RGB Pro (2x8) 3000MHz.
Ekran kartı: MSI RTX 3070 suprim.
Anakart: ASUS TUF B450 PLUS GAMING.
Disk: XPG SX8200 M.2 SSD.
Disk2: Seagate 1TB HDD (eski)
Monitör: Casper 2K 144Hz 1ms Gaming monitör.
Mouse: Razer deathrather v2.
Klavye: Razer Cynosa Chroma.
Kulaklık: SteelSeries Arctis 7 Wireless.
Kasa: Corsair 4000D.
Psup: 600W.

Öncelikle merhaba. Donanım konusunda çok fazla bilgim yok fakat elimden geldiğince size problemler yaşadığım serüvenden bahsetmek istiyorum. İlk önce 2070 ekran kartı kullanırken ve henüz kasamı değiştirmemişken, DP ile bağlı ekranım bir süre sonra kesilip gelmeye başlıyordu. Özellikle çözünürlüğü yüksek bir görsele bakarsam ekrandan 2 saniyede bir durmadan kesilip geri geliyordu. Çok güzel bir DP kablosu ile değiştirdim fakat işe yaramadı. Değişik olan şey ise bilgisayarı gün içinde bu problemle karşılaştığımda reset atarsam, bu problem düzeliyordu.

Ardından ekran kartını ve kasayı değiştirdim ve kendime yeni bir mouse (Razer dr v2) aldım. Bütün her parça bilgisayarda güzelce yerleştirildi ve ben ilk gün kullanmaya başladım. Bilgisayar olması gerektiğinden daha geç açılıyordu. Ve bir sonraki gün bir kere mavi ekran aldım ve bilgisayar açılmadı. Bilgisayar TUF Gaming yazısı gelmeden direkt olarak siyah ekran gösteriyordu. Bana gelen öneri ile ekipmanlarımı çıkartarak ve sadece eski bir klavye takarak denedim ve karşıma TUF Gaming yazısı geldi fakat Windows'u çalıştırmıyordu. 1 saatlik uğraştan sonra biosa girmeyi başardım fakat BIOS çok fazla yavaş açılmıştı ve kasıyordu.

Ve BIOS'tan Boot kısmından diskimi seçtiğimde ise, "select a proper device" ekranı gelmeye başladı. Ardından 2-3 saatlik uğraş sonunda windowsa ulaşmayı başardım ve bilgisayarımı kullanmaya devam ettim. Ardından BIOS'umu düzgün bir şekilde güncelledim ve bu tarz problemler yaşamamak için ayarları sıfırlamak adına pilini çıkartıp, bekleyip tekrardan çalıştırdım. Problem yaratan ekipmanı bulmak adına bu adımları yaparken çok eski olan HDD diskimide çıkarmış bulundum. Bu esnada bilgisayarımı kullandığım süreçte, bilgisayarı açmak için mouseu çıkarmak zorunda kaldığımı fark ettim. Eğer mouseu çıkarmaz isem TUF Gaming yazısı gelmiyordu ekrana. Bu problemin mousetan olduğunu düşünmeye başladım ve daha fazla oyun indirebilmek için HDD diskimi geri takma kararı aldım. Bunu düzgün bir şekilde yaptığımdan emin olarak HDD diskini taktım ve bilgisayarı çalıştırdım. HDD diski görüyordu evet, fakat kasanın Power tuşu sürekli yanıp sönmeye başladı. Fakat rastgele yanıp sönüyordu, düzenli değildi. Bunun bir problem olduğunu fark edip onu çıkardım ve o şekilde kullanmaya devam ettim.

Daha sonra birkaç kez elektrik kesintisi yaşadım. Birinci elektrik kesiminde bilgisayarı tekrar açtığımda sanki tekrardan bilgisayarı toplamışım gibi ne mouseu, ne de klavyeyi görmedi ve karşıma siyah ekran çıktı. Ve önceden yaptığım gibi bir şeyleri takıp çıkartarak bir iki saatte bilgisayarı tekrar açmayı başardım. Ve elektrik kesintileri art arda gelince birkaç günümü bilgisayarı açmak ve problemi bulmak ile geçirdim. Tüm bunlar olurken BIOS'u güncellememe ve resetlememe rağmen BIOS, ekipmanlarım takılıyken (tüm ekipmanlar için geçerli) kasıyordu ve geç açılıyordu. Bunları atlattıktan sonra problemin kaynağını bulmak ve çözmek adına çok uğraştım. Bilgisayar kapalıyken elektriğini kendim kestim, HDD'yi tekrar tekrar takmayı denedim, kamerayı anakarta ve ön sokete takmayı denedim. Elektriği kendim güvenli bir şekilde kesince bile aynı sonucu verdi. HDD'yi maalesef her taktığımda Power tuşu yanıp sönmeye devam etti. Kamerayı anakarta taktığımda bağlantı kopup geldi fakat kasanın soketine takınca bir sorun ile karşılaşmadım.

Kısaca şu an yaşadığım sorunlar:
-Bilgisayarım olması gerektiğinden çok geç sürede açılıyor. Bazen mouseu çıkarmam gerekirken bazen oda işe yaramıyor.
-BIOS genel olarak kasıyor.
-Elektriği bilgisayardan kesip tekrar açtığımda, ekipmanları ve SSD'yi görmüyor. Takılı ekipmanlar anakart tarafından düzenli görülmüyor.
-2070 ile yaşadığım ekran gitme problemini hala yaşıyorum. Hala reset atınca düzeliyor. (bu problemin kaynağı farklı olabilir)

Bilgisayar ilk açıldığında USB ile bağlı ekipmanlarım açılıyor, ışıkları yanıyor ve bir süre bekledikten sonra Windows'u açıyor ve oda uzun sürüyor.
Son olarak bu problemlerin hepsinin kaynağı aynı geliyor fakat neden kaynaklandığını gerçekten çözemedim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı