2700X vs 3600 vs 3600X

Bütçe
Sadece işlemci ve soğutucu için 1600 düşünmüştüm max 1800
En baştan yeni bir masaüstü bilgisayar toplayacağım oyun için. Almayı düşündüğüm bileşenleri:

Anakart: ASUS TUF B450 PRO.
Ekran kartı: Galax RTX2060 Super 8 GB 256Bit.
İşlemci: AMD 2700X, 3600, 3600X.
RAM: Corsair 16 GB 3000MHz.
SSD: Crucial MX500 500GB.
Kasa: Cooler Master MB520 (650W PSU içinde)

İlk sorum 650W PSU yeterli olur mu bu sistem için.

İkinci olarak hangi işlemciyi almalıyım?
Ekstra "iyi" işlemci soğutucu alacak param yok şu an ancak 6 ay sonra alabilirim.

2700X: Hem 8 çekirdekli olması hem de soğutucusunun iyi olması ısınma problemi yapmayacağını gösterir.

3600: 3.nesil olması, tekli çekirdekte iyi olması ve oyunlarda iyi performans göstermesi iyi ancak 6 çekirdekli ve yanına kesinlikle ekstra soğutucu almam gerekir

3600X: 3600 ile 3-5 FPS fark ediyor herhalde soğutucusu iyi olanından.

İleri de bir ihtimal Twitch'te yayın yaparsam 3600 ve 3600X yeterli olur mu arkada Spotify Twitch oyun gibi 4-5 uygulama açıkken.

2700X alırsam işlemci bazlı oyunlarda eksiklik yaşar mıyım? (Araştırmalarına göre CS'de 3600 daha iyi 50-150FPS)

3600 yerine 3600X alırsam soğutucusu yeterli olur mu?

Yalnızca oyun oynayacaksam hangisini önerirsiniz. İleri de oyunlar 2700X gibi çoklu çekirdekler için daha avantajlı olur mu?

En son olarak da GPU check sitesinde 2700X - 15FPS düşürüyor ekran kartı performansını ancak 3600 ve 3600X söz konusu değil.

Aklıma takılan bütün sorular bunlar sizin fikirleriniz nedir hangi işlemciyi almalıyım? Bu bilgisayarı 1 hafta içerisinde toplayacağım.

Son düzenleme:
Ben olsam 3600 tercih ederdim. Ancak pek fazla bir fark yok bahsi geçen işlemcilerin arasında.
3600, 3600x, 2700x. Bütçenize uygun olanını yada içinize en çok sineni tercih edebilirsiniz hiçbiri sizi üzmeyecektir. Ama sisteminizle ilgili bir öneride bulunmak isterim lütfen ekran kartını galax marka almayın. Bu sistemi alacak paranız varsa bir şekilde 200tl-300tl daha ekleyip MSİ-Asus-Gigabyte gibi markalara yönelebilirsiniz.
PSU'yu yazmayı unutmuşum 650W bu sistem için ziyadesiyle yeterlidir.
Ayrıca soğutma konusuna biraz fazla takılmışsınız. AMD'nin soğutucuları cidden çok kaliteli ekstra bir soğutucu almaya yada bu konuda endişe duymaya gerek yok.

En baştan yeni bir masaüstü bilgisayar toplayacağım oyun için. Almayı düşündüğüm bileşenleri:

Anakart: ASUS TUF B450 PRO.
Ekran kartı: Galax RTX2060 Super 8 GB 256Bit.
İşlemci: AMD 2700X, 3600, 3600X.
RAM: Corsair 16 GB 3000MHz.
SSD: Crucial MX500 500GB.
Kasa: Cooler Master MB520 (650W PSU içinde)

İlk sorum 650W PSU yeterli olur mu bu sistem için.

İkinci olarak hangi işlemciyi almalıyım?
Ekstra "iyi" işlemci soğutucu alacak param yok şu an ancak 6 ay sonra alabilirim.

2700X: Hem 8 çekirdekli olması hem de soğutucusunun iyi olması ısınma problemi yapmayacağını gösterir.

3600: 3.nesil olması, tekli çekirdekte iyi olması ve oyunlarda iyi performans göstermesi iyi ancak 6 çekirdekli ve yanına kesinlikle ekstra soğutucu almam gerekir

3600X: 3600 ile 3-5 FPS fark ediyor herhalde soğutucusu iyi olanından.

İleri de bir ihtimal Twitch'te yayın yaparsam 3600 ve 3600X yeterli olur mu arkada Spotify Twitch oyun gibi 4-5 uygulama açıkken.

2700X alırsam işlemci bazlı oyunlarda eksiklik yaşar mıyım? (Araştırmalarına göre CS'de 3600 daha iyi 50-150FPS)

3600 yerine 3600X alırsam soğutucusu yeterli olur mu?

Yalnızca oyun oynayacaksam hangisini önerirsiniz. İleri de oyunlar 2700X gibi çoklu çekirdekler için daha avantajlı olur mu?

En son olarak da GPU check sitesinde 2700X - 15FPS düşürüyor ekran kartı performansını ancak 3600 ve 3600X söz konusu değil.

Aklıma takılan bütün sorular bunlar sizin fikirleriniz nedir hangi işlemciyi almalıyım? Bu bilgisayarı 1 hafta içerisinde toplayacağım.

3600'ün soğutması üstüne çok yüklenince yetmiyor. Yoksa sadece oyun oynarsanız hiçbir şey olmaz.
Ben olsam 3600 tercih ederdim. Ancak pek fazla bir fark yok bahsi geçen işlemcilerin arasında.
3600, 3600X, 2700X. Bütçenize uygun olanını ya da içinize en çok sineni tercih edebilirsiniz hiçbiri sizi üzmeyecektir. Ama sisteminizle ilgili bir öneride bulunmak isterim lütfen ekran kartını Galax marka almayın. Bu sistemi alacak paranız varsa bir şekilde 200TL-300TL daha ekleyip MSI-ASUS-Gigabyte gibi markalara yönelebilirsiniz.
PSU'yu yazmayı unutmuşum 650W bu sistem için ziyadesiyle yeterlidir.
Ayrıca soğutma konusuna biraz fazla takılmışsınız. AMD'nin soğutucuları cidden çok kaliteli ekstra bir soğutucu almaya ya da bu konuda endişe duymaya gerek yok.

Bu arada Galax kötü bir marka değil :) Gayet iyi.

Teşekkür ederim. Peki neden galax'ı önermiyorsunuz? Bozulma, arıza gibi problemleri mi var?
Sorun yaşayanlar olduğu gibi sorun yaşamayan da birçok kişi var. Ben şahsen Galax marka RTX 2060 Super'in tam performansını vereceğini sanmıyorum ve fanlarını da yeterli bulmuyorum. Ayrıyetten teknik destek konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

3600'ün soğutması üstüne çok yüklenince yetmiyor. Yoksa sadece oyun oynarsanız hiçbir şey olmaz.

Bu arada Galax kötü bir marka değil :) Gayet iyi.
Peki 3600x in soğutucusu sadece oyunlarda yeterli olur mu (örn: control,metro exodus,escape from tarkov) çünkü işlemciyi uzun süre kullanmak istiyorum çok ısınırsa ömrü kısalabilir belki.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı