280 Mbps internet 10 Mbps ile indiriyor

sefa_41

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600 **Msi GTX 1070Ti Gaming X** Team T-Force 4x8 3200MHz CL16** Asus Prime B450M-A II **BenQ XL2411 144Hz@1ms**
Meslek
Uçak Teknikeri
Öncelikle iyi geceler, Belçika'da yaşayan arkadaşım Speedtest'te 280Mbps alırken Steam, Origin gibi platformlardan oyun indirirken 10Mbps geçmiyor. Kablo değiştirdik değişen bir şey olmadı. Wi-Fi ile bağlandık normal çalıştı. Oyun platformlarını kontrol ettik indirme hızı limitli değil, bu arada herhangi bir dosya indirirken bile 10Mbps. Ağ ayarlarından ağ sıfırladık, sorun gidericiyi çalıştırdık fakat değişen bir şey olmadı. Driverlerı yeniden temiz kurulum yaptık düzelmedi. Sizce sorun nedir? Forumda görüdüğümüz Complete Internet Repair uygulamasını denedik işe yaramadı.
unknown.png
unkdnown.png

Son düzenleme:
Steam serverlarından dolayı olabilir. Örneğin bir oyunu Steam'de saniyede 5 MB ile indirebilirken internetten indirdiğim bir dosyayı saniyede 2 MB bile indiremiyorum. Bence serverların koyduğu kota ile alakalı.

Arkadaşınızın teorik olarak 35Mbyte/s hızda indirme yapması lazım. Fakat bu hız, bilgisayarındaki Ethernet kontrolcüsüne, LAN sürücüsüne, indirme yaptığı sunucunun müsaitliğine ve daha birçok etkene bağlı. Eğer anakartı Fast Ethernet destekliyorsa zaten teorik olarak 12.5Mbyte/s hızı geçemez. Aynı şekilde modemi de Fast Ethernet olabilir. 280Mbit/s gibi hızlar için hem anakart tarafında hem modem tarafında Gigabit Ethernet kullanılmalı.

Son düzenleme:
Modem arayüzünde bu PC için sınırlama konmuş olabilir.
Başka bir cihazdan download etmeyi deneyin.
Hayır bakarsanız wifi ile normal değerler aldık dedim.
Dostum normal dosya indirmesi fln 10 mbps imiş. Yani PC üzerinde de Google vs 280 alıyormuş anladığım kadarıyla
Evet
Normalde de 280 MB ile indirmez. O rakamı 8'e bölmeniz gerek. Ayrıca Steam sunucuları kaldırmıyor olabilir.
Dikkatli okursan Mbps yazıyor Mb değil.
Steam serverlarından dolayı olabilir. Örneğin bir oyunu Steam'de saniyede 5 MB ile indirebilirken internetten indirdiğim bir dosyayı saniyede 2 MB bile indiremiyorum. Bence serverların koyduğu kota ile alakalı.
Sadece Steam'da olmuyor ve wifi ile normal hızlarda çalışıyor yazdım dikkatli okuyun!
Arkadaşınızın teorik olarak 35MByte/s hızda indirme yapması lazım. Fakat bu hız, bilgisayarındaki Ethernet kontrolcüsüne, LAN sürücüsüne, indirme yaptığı sunucunun müsaitliğine ve daha birçok etkene bağlı. Eğer anakartı Fast Ethernet destekliyorsa zaten teorik olarak 12.5MByte/s hızı geçemez. Aynı şekilde modemi de Fast Ethernet olabilir. 280Mbit/s gibi hızlar için hem anakart tarafında hem modem tarafında Gigabit Ethernet kullanılmalı.
1 hafta önce 35Mbps alıyordu ve yaklaşık 2 senedir böyle kullanıyordu sıkıntı yoktu.

10 Mbps demek, 1.2 Mb/s olması gerek.

280 Mbps'lik internet ile en az 25-30 Mb/s alması gerekli.

Arada az bir fark yok. Doğru terimleri kullandığınıza emin misiniz?

10 Mbps demek, 1.2 Mb/s olması gerek.

280 Mbps'lik internet ile en az 25-30 Mb/s alması gerekli.

Arada az bir fark yok. Doğru terimleri kullandığınıza emin misiniz?
Evet hocam eminim. Ana konuya ekledim şimdi fotoları bakabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı