29 Ekim Gösterilerine Katılım Zorunluluğu!

NousrAX

Hectopat
Merhabalar. Biliyorsunuz ki yarın Cumhuriyetin kuruluş yıl dönümü. Her yıl bu günde kutlamalar ve gösteriler yapılır. Ben Ankara'da bir Anadolu Lisesinde okuyorum(adını vermeyeyim). Bize okulda yapılacak gösteriye gelmezseniz disiplin yiyeceğimiz, yoklama alınıp yok yazılacağımızı ve ceza alacağımız söylendi. Neden bu baskı ve zorunluluk? Bunu yapmaya hakları yok sonuçta resmi tatil. Ama buna rağmen tehdit ediyorlar. Yani biz oraya gidince vatan mı kurtulacak? Her yıl bir defa Cumhuriyet kuruluşunu kutlayacağız sonra bütün sene yatacağız. Bu mu anlayışımız? Yani en başında acaba gitsem mi diye düşünürken sonra bunu demeleri hevesimi kırdı ve gitmekten vazgeçtim. Daha mı iyi oldu? Bu resmen yağcılık ve görgüsüzlükten başka bir şey değil. Hani bu tarz etkinliklere katılım için teşvik etseler bir şey demeyeceğim ama bu tehdit benim hiç hoşuma gitmedi. Eğitim anlayışımız bu olmamalı. İster bana katılın, katılmayın ama bazen gerçekten bazı şeyleri haketmiyoruz gibi. Bize bu cumhuriyet hediye edilmiş ama sanki düzgün yüceltemiyoruz. Belki bu küçük şeyden biraz abartmış olabilirim ama ben böyle düşünüyorum. Sizin de değerli fikirlerinizi duymaktan memnuniyet duyarım.

Geçen yıl da katılmamıştım bir şey olmamıştı. Ama şimdi beden öğretmeni bize söylemeden bütün sınıfı yazdı ve katılmazsanız sözlünüzü düşürürüm diyor. Gitmemem benim için bir sıkıntı çıkarır mı?

Ah ah, devlet okullarının boş işleri. Zamanında bize de çok dendi. Normal şartlar altında sözlüyü düşük girme gibi bir hakkı yok ama yapabilir. Şikayet edebilirsiniz ama kim uğraşacak şimdi al başını bela.

Neyse, blörf atıyorlardır büyük ihtimalle. Şu ana kadar yoklama alacağız deyip bir kere bile aldıklarını görmedim. Gösteride bir kere herkes aynı yerde durmayacak ki zaten hocalar en fazla sınıfın geneli gelmiş mi diye bakarlar kimse tek tek yoklamayla uğraşmaz.

Ben şahsen gitmezdim ve bir yalan uydururdum işte ailemden biri hasta oldu veya köye gittik vs. diye ve bu yalanımı aileme söylerdim ki eğer okuldan aranırsa annem de kabul etsin. Okul hayatım boyunca böyle yaptım ben ve pişman değilim.

Ayrıca evet dediğiniz bu gösterilere gitmekle vatan sevgisi belli olmuyor. Teşvik tamam ama zorunluluk asla olmamalı.

Mesela bu gün bizim okul yarım gündü dört ders işledik 12.00da dersler bitti. Bir saat de bayram kutlaması oldu. Birde çıktık okuldan yarın da tatil. Zaten okulda üç ders saatinden sonra geldiysen her türlü tam gün yok yazılıyosun. Yani kısacası gelmezsen her türlü yok yazılırsın yok yazılmamak için de gelmek zorunda gibi bişeysin.

Bizim okulda müdür yardımcıları "Gelmezseniz yok yazılacaksınız." diyor ama ben hiç gitmedim ve yok da yazılmadım. O tür şeylere inanmayın. Herkes bir yerlerinden uyduruyor. Tabi inananlar veya gitmek isteyenler gidiyor onlara bir şey söyleyemeyiz. :)

Artık bu tür şeylere kanmayalım. 👍🙃

Çoğu arkadaş doğru diyor. Geçen sene lisede müdür ve müdür yardımcısı şurada buluşacağız sizde orya gelin dedi ve saat de verdiler. Bizde acemilik var diye gittik. Ama ne müdür ne de müdür yardımcısı orada yoktu ve gelmediler. Sadece okulun Arapça hocası geldi. Bizde programı yapıp dağıldık. Bu sene de aynı olay. Bakalım yarın ne olacak. :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı