Çözüldü 2D Sprite netlik bozuluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mustafaa1

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba arkadaşlar. Ben oyun geliştirme ile ilgileniyorum. Karakter tasarlayamadığım için hazır asset kullanıyorum. İnternetten bulduğum bazı Sprite'lar atıyorum 35x35 boyutunda oluyor. Ben bunu 500x500 yaptığım takdirde netliği bozuluyor. Ben 2D sprite'ı nasıl yeni ölçümüne göre netleştirebilirim? Bilgisi olan varsa çok memnun olurum. Gerçekten sıkıntı yaşıyorum bu konuda.

Çözüm
Tabi bozulur. Şöyle hayal et, bokser'ını 200x200cm yatağa çarşaf niyetine geçirmeye çalışıyorsun çünkü.

35x35 pixel sprite'i 500'e çıkartmak için interpolasyon uygulaman gerek bir programda, gif ise tek tek veya gif'i okuyup otomatik interpolasyon uygulayacak bir programla.

Yoksa oturup kendin yapacaksın pixel pixel.
Öncelikle merhaba arkadaşlar. Ben oyun geliştirme ile ilgileniyorum. Karakter tasarlayamadığım için hazır asset kullanıyorum. İnternetten bulduğum bazı Sprite'lar atıyorum 35x35 boyutunda oluyor. Ben bunu 500x500 yaptığım takdirde netliği bozuluyor. Ben 2D sprite'ı nasıl yeni ölçümüne göre netleştirebilirim? Bilgisi olan varsa çok memnun olurum. Gerçekten sıkıntı yaşıyorum bu konuda.
Aslında onlar daha çok piksel grafikli oyunlarda kullanılsın diye yapılıyor. O kadar büyük ölçeklemeye çalışmak pek mantıklı gelmiyor bana. Eğer öğrenme projesi falan yapıyorsanız oyunu piksel grafikli olarak geliştirebilirsininiz. Sanat ile uğraşıcak birisi yokken bu şekilde yapmak daha mantıklı geliyor bana.

Tabi bozulur. Şöyle hayal et, bokser'ını 200x200cm yatağa çarşaf niyetine geçirmeye çalışıyorsun çünkü.

35x35 pixel sprite'i 500'e çıkartmak için interpolasyon uygulaman gerek bir programda, gif ise tek tek veya gif'i okuyup otomatik interpolasyon uygulayacak bir programla.

Yoksa oturup kendin yapacaksın pixel pixel.

Çözüm
Aslında onlar daha çok piksel grafikli oyunlarda kullanılsın diye yapılıyor. O kadar büyük ölçeklemeye çalışmak pek mantıklı gelmiyor bana. Eğer öğrenme projesi falan yapıyorsanız oyunu piksel grafikli olarak geliştirebilirsininiz. Sanat ile uğraşıcak birisi yokken bu şekilde yapmak daha mantıklı geliyor bana.
Bende diyorum ki ben sanatı ilede uğraşabilirim.Bildiğiniz program var mı?

Tabii bozulur. Şöyle hayal et, Bokser'ını 200x200cm yatağa çarşaf niyetine geçirmeye çalışıyorsun çünkü.

35x35 pixel Sprite'i 500'e çıkartmak için interpolasyon uygulaman gerek bir programda, GIF ise tek tek veya GIF'i okuyup otomatik interpolasyon uygulayacak bir programla.

Yoksa oturup kendin yapacaksın piksel piksel.

İnterpolasyon dediğiniz şeyi tam olarak nasıl uygulayabilirim? Programlarda oluyor mu? Oluyorsa hangilerinde var? Eğer program kullanmadan yapılıyorsa(favorim bu)nasıl olur?

İnterpolasyon dediğiniz şeyi tam olarak nasıl uygulayabilirim? Programlarda oluyor mu? Oluyorsa hangilerinde var? Eğer program kullanmadan yapılıyorsa(favorim bu)nasıl olur?
Interpolasyon - Interpolation - boyut düzenlerken dijitalde, komşu pixellerdeki renk skalasına göre büyütme yaparken en az kayıp ile düzenleme diyebilirsin, daha matematiksel açıklaması da var. Misal Ps'de "bicubic interpolation" ile daha az kayıplı hesaplama yapabiliyorsun boyut değişirken, ancak dizilerdeki siayayyea veya efbiyayayye gibi bir şey söz konusu değil, bazı yöntemler bazı durumlarda daha iyi sonuç veriyor zaten.

Photoshop/Gimp/Affinity serilerinden hangisini kullanabiliyorsan veya sana uygun eğitim/örnek/tutorial bulursan oradan ilerleyebilirsin. Daha spesifik olarak da araştırıp bize daha iyi sonuçlarla dönebilirsin. Kolay gelsin.

Interpolasyon - ınterpolation - boyut düzenlerken dijitalde, komşu pixellerdeki renk skalasına göre büyütme yaparken en az kayıp ile düzenleme diyebilirsin, daha matematiksel açıklaması da var. Misal PS'de "bicubic interpolation" ile daha az kayıplı hesaplama yapabiliyorsun boyut değişirken, ancak dizilerdeki siayayyea veya efbiyayayye gibi bir şey söz konusu değil, bazı yöntemler bazı durumlarda daha iyi sonuç veriyor zaten.

Photoshop/Gimp/Affinity serilerinden hangisini kullanabiliyorsan veya sana uygun eğitim/örnek/tutorial bulursan oradan ilerleyebilirsin. Daha spesifik olarak da araştırıp bize daha iyi sonuçlarla dönebilirsin. Kolay gelsin.

Tamamdır hocam teşekkür ederim. Ben bu yazdığınız Photoshop/Gimp/Affinity uygun olan bir tanesinin tutorialini bulup mantığını kavramaya çalışayım. Kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı