2GB DDR3 1600 MHZ RAM tavsiyesi

Eğer 4 GB tek modül RAM'iniz varsa, 2 GB daha eklerseniz ya çalışmaz, ya da uyumsuz çalışıp performasınızı düşürür.
Mesajın içeriği bu, açıkça ya çalışmayacağı ya da uyumsuz çalışacağı belirtilmiş. Mecburen derken, sanki ''iyi performans vermeyecek ama ne yapalım öyle olsun'' demişler gibi oluyor. Böyle bir şey söz konusu değil. Çift kanal bellek önermenin yanlış olduğunu söylemedim, zaten giriş seviyesi ve eski bir sistemde ''4GB RAM'in yanında 2GB RAM çalışmaz veya uyumsuz olur'' demenin yanlış olduğunu belirttim.

Mesajın içeriği bu, açıkça ya çalışmayacağı ya da uyumsuz çalışacağı belirtilmiş. Mecburen derken, sanki ''iyi performans vermeyecek ama ne yapalım öyle olsun'' demişler gibi oluyor. Böyle bir şey söz konusu değil. Çift kanal bellek önermenin yanlış olduğunu söylemedim, zaten giriş seviyesi ve eski bir sistemde ''4GB RAM'in yanında 2GB RAM çalışmaz veya uyumsuz olur'' demenin yanlış olduğunu belirttim.
Dual Channel Interleaved modda çalışmaz o RAM'ler. O kadar para verip, üstüne çift kanal mimarisinden mahrum kaldığınız zaman, tekrar açıkça söyleyeyim anlamadıysanız, iyi performans vermez. Sistem yavaş olan RAM ne hızdaysa, o hızda çalışır. Üstüne üstlük, iki bellek uyumsuz çalışacağı için yazmada gecikmelere sebep olur. Bu da, size performans düşüşü olarak geri döner.

İki bellek takmanın 2 amacı vardır. Bir, hafızayı arttırmak, ikincisi ise performansı arttırmak.

Dual Channel mimarisini araştırmanızı ve bir daha yazdığım şeyleri "ben bu adama nereden gömerim" tarzında değil de, nasıl var olan bilgimle üzerine bir şey katabilirim diye düşünün.
Peki. 4 GB bi RAM önerebilir misiniz, 1600 MHz?
İkinci el bakmanızı tavsiye ederim. Sıfır RAM'ler şu an çok pahalı. CL değerleri, MHz değerleri aynı olmalı.

İnatla hala Dual Channel RAM öneriyor olmanıza bir şey demişim gibi mesaj yazmanız enteresan. Belli ki ifade etmede eksiklik veya yanlışlık var, bunu kabul etmek bu kadar zor olmamalı. Tırnak içindeki düşünce asıl mesajın içerini anlamazlıktan gelip, başka yerden tutturma çabasında olan sizin amacınızmış gibi gözüküyor. Technopat sayesinde çok şey öğrendim, öğrendiğim şeyler içerisinde sizin içerikleriniz de vardır illaki. Dual Channel'ı ben de çok kez önerdim bu forumda. Uzatmaya gerek yok, nasıl düşünüyorsanız öyle olsun. :)

Efendim derdim sizin lafınız hatalı demek değil.

İkimiz de doğruları söylüyoruz lakin performans için para harcanacaksa Dual Channel Interleaved yapılması en doğrusudur. İkimiz de konuya farklı yerlerden girdiğimiz için gereksiz yere uzatılıyor konu. Yoksa ben de elimde 4 + 2 GB RAM olsa ben de takarım. Fazlası göz çıkarmaz :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı