2K-4K monitör tavsiyesi

Bütçe
3000

Dr.Aequitas

Kilopat
Makaleler
7
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Geçenlerde yeni bir Ryzen sistem topladım. Ekran kartı malesef bu şartlarda bulunamadığı için halen elimde bulunan GTX 1070'i kullanıyorum ancak ileride MSRP fiyatı ile denk getirebilirsem RTX 3080 alacağım. Dolayısıyla evet biliyorum, bu ekran kartına 2K/4K monitör alırsam bile oyunların çoğunu ancak 1080p ile açabileceğim, doğal çözünürlük olmadığı için de görüntü bozulacak. Ancak ilerisi için 2K/4K çözünürlüklü bir monitör almak istiyorum.

Kafamdaki asıl soru ise şu. 2K 144 Hz bir monitör mü almalıyım yoksa 4K 60/75 gibi daha düşük Hz bir monitör mu tercih etmeliyim bilemiyorum. Ekran boyutu çok büyük olsun istemiyorum açıkçası. 23-24 inç benim için ideal bir boyut sanırım. Ama biraz araştırmaya çalıştım, panel farkları, gecikme hızları, sync, HDR vs gibi özellikleri derken, çok fazla detay barındırdığını ve monitörlere çok yabancı olduğumu fark ettim.

Sizlerden yardım istiyorum.

Öncelikle başlıkta da yazdığım gibi 2K 144 Hz mi tercih etmeliyim yoksa çözünürlük olarak 4K'ya çıkıp ekran tazeleme hızından feragat mı etmeliyim? Bilmiyorum 4K 144 Hz monitör var mıdır ama varsa bile fiyatının çok uçuk olacağını tahmin etmek zor değil.

Öncelikle oyun oynanacak bir monitör olacak, resim/video işleme nadiren yaptığım bir iş. Bu yönde tavsiyelerinizi bekliyorum. Fiyat olarak 3000 TL yazdım ama ne kadar ucuz o kadar iyi elbette.

Bence Hz yüksek monitör seçmelisin. Eğer savaş oyunları vb. Hz olayında gerçekten işe yarayacak oyunlar oynamıyorsan 4K almak sana kalmış ama ileride olur savaş oyunu oynamak istersin Hz düşük kalır pişman olursun. Tavsiyem Hz i yüksek monitör almak.

RTX 3080 alsan bile 60 FPS 4K oynamanın bir anlamı yok, 165Hz veya 144Hz 2K çok daha mantıklı tabii 4 k çok güzel tadından yenmez ama multi bir oyun oynadığın zaman 60 zülum olacaktır bence 144'de alıştım 60 veya konsolda oyun zülum oluyor şu an bana. 1070 ile çoğu oyunu 100 Hz üzeri oynarsın bence 2K Ultra high arası şu an 2K tercih et bence...
HP 27xq kullanıyorum 144hz 2k gayet memnunum 7,8 ay oldu tavsiye ederim

Ne tür oyunlar oynayacağınıza bağlı.

Yeni konular

Geri
Yukarı