2K ASUS TUF 165 Hz vs 2K Samsung Qled 144Hz

Huayra

Hectopat
Arkadaşlar iki monitör arasında kaldım.

ASUS TUF Monitör:
- 165Hz
- 27 İnç
- 1ms
- 2K
- IPS panel
- G-Sync ve FreeSync desteği (Ekran kartım NVIDIA)
- 16 Milyon renk

Samsung Qled Oyuncu Monitör:
- 144Hz
- 27 İnç
-1ms
- 2K
- VA panel
- Sadece Premium FreeSync desteği (Ekran kartım NVIDIA)
- 1.07 Milyar renk

Ben ufak karşılaştırma yaptım. ASUS monitör avantajları IPS panel olması 165 Hz olması ve ve G-Sync desteği olması. Fakat Samsung Monitör ASUS monitöre göre daha konstratlı 10 kat daha rengi olması. Yani teknik bilgilere bakılarak. Samsung'un daha renkli ve canlı bir ekranı var (VA panel olması hariç) ama ASUS ise G-Sync desteği var ve ekran kartım 2060 Super ve bu yüzden önemli. Hem film hem oyun oynayacağım. Bu iki monitör arası kaldım yardım eder misiniz? Daha iyi tavsiyelerinizi alabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben olsam IPS panelinden ve 165Hz olmasından dolayı Asus'u seçerdim. IPS panel olması Samsung'la arasındaki görüntü farkı kapatır. Pek fark edilmez yani.

Ayrıca attığınız linkte stok kalmamış.
Buyrun burda daha uyguna var:

Arkadaşlar iki monitör arasında kaldım.

ASUS TUF Monitör:
- 165Hz
- 27 İnç
- 1ms
- 2K
- IPS panel
- G-Sync ve FreeSync desteği (Ekran kartım NVIDIA)
- 16 Milyon renk

Samsung Qled Oyuncu Monitör:
- 144Hz
- 27 İnç
-1ms
- 2K
- VA panel
- Sadece Premium FreeSync desteği (Ekran kartım NVIDIA)
- 1.07 Milyar renk

Ben ufak karşılaştırma yaptım. ASUS monitör avantajları IPS panel olması 165 Hz olması ve ve G-Sync desteği olması. Fakat Samsung Monitör ASUS monitöre göre daha konstratlı 10 kat daha rengi olması. Yani teknik bilgilere bakılarak. Samsung'un daha renkli ve canlı bir ekranı var (VA panel olması hariç) ama ASUS ise G-Sync desteği var ve ekran kartım 2060 Super ve bu yüzden önemli. Hem film hem oyun oynayacağım. Bu iki monitör arası kaldım yardım eder misiniz? Daha iyi tavsiyelerinizi alabilirim.

2K için displayport kullanacaksın?
Bu da fena değil gibi. Ateş ediyor valla. 👍 🤖👽

Son düzenleme:
"Sadece Premium FreeSync desteği"

Peki bu bilgiyi tam olarak nereden edindiniz?

Tıpkı VG27AQ gibi C27HG70'de VESA Adaptive SYNC kullanmaktalar. Bu teknoloji AMD tarafında FreeSync NVIDIA tarafında ise G-SYNC Compatible şeklinde kullanılmakta. Hakeza NVIDIA'nın sözümona sertifika programının da bir anlamı olmadığını VESA Adaptive SYNC'in tüm gerekliliklerini ihtiva eden monitörlere sahip (buna eskiden FreeSync 2, yeni haliyle ise FreeSync Premium Pro deniliyor) kullanıcıların hemen hiçbirinin hiçbir sorunla karşılaşmaksızın G-SYNC Compatible desteğini tüm oyun ve uygulamalarda kullanabilmelerinden biliyoruz, aşinayız. Arada bir Reddit semalarına ilgili subredditlere bir göz atarsanız bunu siz de gözlemleyebilir, dahası her haliyle VG27AQ'dan üstün bir monitör olan C27HG70'i edinerek ilk elden de şahit olabilirsiniz.

Ağustos ayının sonundan bu tarafa bir C27HG70 sahibiyim ve aslına bakarsanız çok uzun seneler önce satın aldığım 19" CRT Philips monitörümden beri satın aldığım onca monitör içerisinde beni bu denli memnun ve mutlu kılan bir ürün olmamıştı. Şu basit örnek dahi emsalleriyle arasındaki farkı betimlemek için yeterli aslında; DisplayPort 1.4 kablo ile (benim tercihim Paugge markalı olan kablo oldu) G-SYNC Compatible modunda 144Hz altında (aralık 48-144Hz ve aslında başkaca bir takım teknik unsurları da -ki bunlar daha düşük FPS'li sahnelerin gözün görebileceğinden daha hızlı şekilde tekrarlanarak akışa sunulması yoluyla telafi edilmesi gibi- hesaba katınca realite 28-144Hz oluyor) HDR içeriği sorunsuzca tüketebilmektesiniz.

Velhasılkelam; lütfen başkalarını da kolayca yanıltabilecek olan yanlış bir bilgiyi bu doğruymuşcasına araştırmadan ve öğrenmeden doğrudan paylaşmayınız. Monitör satın alma ve/veya değiştirme arefesinde olan başka insanların da bu gibi kaynakları kullandıklarını ve hatalı bilgilerle yanlış yönelimlerde bulunabileceklerini unutmayınız.

Tercihiniz hangi ürün olursa olsun yeni monitörünüzü iyi günlerde mutlulukla bolca eğlenerek kullanmanızı dilerim.

"Sadece Premium FreeSync desteği"

Peki bu bilgiyi tam olarak nereden edindiniz?

Tıpkı VG27aq gibi C27HG70'de vesa adaptive Sync kullanmaktalar. Bu teknoloji AMD tarafında FreeSync NVIDIA tarafında ise G-Sync compatible şeklinde kullanılmakta. Hakeza NVIDIA'nın sözümona sertifika programının da bir anlamı olmadığını vesa adaptive Sync'in tüm gerekliliklerini ihtiva eden monitörlere sahip (buna eskiden FreeSync 2, yeni haliyle ise FreeSync Premium Pro deniliyor) kullanıcıların hemen hiçbirinin hiçbir sorunla karşılaşmaksızın G-Sync compatible desteğini tüm oyun ve uygulamalarda kullanabilmelerinden biliyoruz, aşinayız. Arada bir reddit semalarına ilgili subredditlere bir göz atarsanız bunu siz de gözlemleyebilir, dahası her haliyle VG27Aq'dan üstün bir monitör olan C27HG70'i edinerek ilk elden de şahit olabilirsiniz.

Ağustos ayının sonundan bu tarafa bir C27HG70 sahibiyim ve aslına bakarsanız çok uzun seneler önce satın aldığım 19" CRT Philips monitörümden beri satın aldığım ONC'a monitör içerisinde beni bu denli memnun ve mutlu kılan bir ürün olmamıştı. Şu basit örnek dahi emsalleriyle arasındaki farkı betimlemek için yeterli aslında; DisplayPort 1.4 kablo ile (benim tercihim paugge markalı olan kablo oldu) G-Sync compatible modunda 144Hz altında (aralık 48-144Hz ve aslında başkaca bir takım teknik unsurları da -ki bunlar daha düşük FPS'li sahnelerin gözün görebileceğinden daha hızlı şekilde tekrarlanarak akışa sunulması yoluyla telafi edilmesi gibi- hesaba katınca realite 28-144Hz oluyor) HDR içeriği sorunsuzca tüketebilmektesiniz.

Velhasılkelam; lütfen başkalarını da kolayca yanıltabilecek olan yanlış bir bilgiyi bu doğruymuşcasına araştırmadan ve öğrenmeden doğrudan paylaşmayınız. Monitör satın alma ve/veya değiştirme arefesinde olan başka insanların da bu gibi kaynakları kullandıklarını ve hatalı bilgilerle yanlış yönelimlerde bulunabileceklerini unutmayınız.

Tercihiniz hangi ürün olursa olsun yeni monitörünüzü iyi günlerde mutlulukla bolca eğlenerek kullanmanızı dilerim.

Ben "sadece Premium FreeSync" özelliğini sertifikasını almış diye dedim (kaynak: Epey) verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı