2K görüntü FPS düşürür mü?

mustafaeraktas

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam. i7 ya da i9'lu güzel bir sistem yapmayı düşünüyorum ancak monitörü 2K almayı da düşünüyorum ancak yeter mi sisteme? Yani mesela 1080P'de 100 FPS verirse 2K monitörde daha az mı verir daha mı çok verir? Nasıl bir fark var?

Arkadaşlar selam. i7 ya da i9'lu güzel bir sistem yapmayı düşünüyorum ancak monitörü 2K almayı da düşünüyorum ancak yeter mi sisteme? Yani mesela 1080P'de 100 FPS verirse 2K monitörde daha az mı verir daha mı çok verir? Nasıl bir fark var?

2K ile daha güzel bir görüntü elde edersin ve FPS düşürür ama sistemin iyiyse abartılı bir düşüş olmaz.

Teknik olarak daha ağır bir çözünürlük. 1.33x dikey 1.33x yatay olmak üzere 1.77 kat daha fazla piksel var. Fakat çoğu modern sistem rahatlıkla altıından kalkabilir. 1080p'ye düşmeye gerek yok. Hele ki i9'u seçeneklerinizde tutacak kadar bütçesi olan birisiyseniz.

Son düzenleme:
sistemini yazarsan ona göre söyleriz, bazı ekran kartları 1080p'de stabil çalışmayabiliyor.

Oyundan oyuna bile değişebilir

Oyundan oyuna bile değişebilir.

Sistemini yazarsan ona göre söyleriz, bazı ekran kartları 1080P'de stabil çalışmayabiliyor.

Teknik olarak daha ağır bir çözünürlük. 1.33X dikey 1.33X yatay olmak üzere 1.77 kat daha fazla piksel var. Fakat çoğu modern sistem rahatlıkla altıından kalkabilir. 1080P'ye düşmeye gerek yok. Hele ki i9'u seçeneklerinizde tutacak kadar bütçesi olan birisiyseniz.

Teknik olarak daha ağır bir çözünürlük. 1.33X dikey 1.33X yatay olmak üzere 1.77 kat daha fazla piksel var. Fakat çoğu modern sistem rahatlıkla altıından kalkabilir. 1080P'ye düşmeye gerek yok. Hele ki i9'u seçeneklerinizde tutacak kadar bütçesi olan birisiyseniz.

Sistemin işlemcisi değil ekran kartı önemli. Ayrıca belki 1080P'de darboğaz olacak 2K'da rahat olacak vs. vs. Bütçe belirtirseniz sistem önerebiliriz. Böylece tam olarak doğru yorumlar yapılır.

Şu şekil i7 12700K'ya da 13.nesil oda olmazsa i9 12900KS AMD alırsam da Ryzen 9 5950X tarzı işlemciler düşünüyorum şimdilik ekran kartı olarak 4070 ya da 3080 3090 düşünüyorum diyebilirim bu tarzda bir sistem 2K çözünürlükde 1080'den daha performanslı mı calısır.

Geri
Yukarı