2K IPS oyuncu monitörü önerisi

Anlatayım hocam. Monitör güzel. Gerçekten güzel. Normal bir IPS panelden nano IPS panele geçtim. IPS panel soluk renkli geliyor bana o kadar canlı renkleri var yani. Sanırım bundan daha iyi anlatamam paneli. Panel hızlı bir panel kesinlikle ghosting yaşamadım. En hızlı modu biraz sıkıntılı ama orada bir ghosting oluyor gibi. En hızlı modun bir kademe altı çok yeterli işlev görüyor. Ben LoL, CoD: Warzone, BF V, R6, Escape from Tarkov ve çeşit çeşit hikaye oyunları oynuyorum. AAA oyunlardan ındie oyunlara kadar. Her türlü oyunda zevkinize zevk katıyor. Film ve dizilerde ise benzer deneyimleri alıyorum. Yani evde ortalama bir 4K televizyonumuz var ama bu monitörün deneyimi daha güzel geliyor bana. Herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız bu monitörle ilgili (ölü piksel ve IPS glow olayı buna dahil değil o biraz şans meselesi).
GL83a modeli SRGB'nin %99'unu kapsıyor fakat benim kullandığım 27GL850-B modeli SRGB'nin %135'ini kapsıyor. Yani renk gamutu olarak bahsettiğim canlı renk deneyimini size verecek olan model 27GL83a değil 27GL850-B modelidir.
Kontrast olarak fena değil. Oraya kafanız takılmış biraz sanırım. Bir VA panel kontrastı beklemeyin kesinlikle. VA paneller zaten kontrastlarıyla ön plana çıkan monitörler ki zamanında qdot VA panel kullanmış biriyim. Nano IPS paneller Qdot'lara göre daha güzel bir renk uzayına sahip fakat VA paneller nano IPS'lere göre daha iyi siyahlar sunuyor. Burada artık sizin ne istediğiniz önemli. Ama 27GL850-B ayarındaki qdot VA panel monitör Samsung oddssey G7 oluyor. O da 4700 TL kadar fiyata sahip. Yani LG biraz daha F/P bir ürün oluyor. Ama sizin için siyahlar önemliyse Samsung'a yönelmenizi tavsiye ederim. LG 27GL850-B karanlıkta düşündüğünüz kadar kötü olmuyor ondan emin olabilirsiniz. Ben gecenin karanlığında çok fazla film izliyorum. Özellikle karanlık sahnelerine dikkat ettiğimde çok da bir sıkıntı çekmiyorum ama tabii bu benim tahammül edebildiğim bir seviye. Siz memnun kalmayabilirsiniz. Size tek önerim şu olacaktır. Bu bütçeden nano IPS panel alabiliyorsunuz. LG 27GL850-B modelini kesinlikle tavsiye ediyorum ama eğer bulabilirseniz Dell S2721DGF modelini kaçırmayın. Ama ben kontrasta önem veriyorum diyorsanız bütçenizi biraz artırın ve Samsung Odyssey G7 modeline yönelin.

Hocam del modeli bir tek İtopya'da var ve incelemelerine baktim cok buyuk bir fark yok LG modeli ile, şu an aklimda kalan hangi siteden alisveris yaparsam bir sikinti yasamam mesela Vatan magazadan siparis verdigimde test edip sorun yoksa teslim aliyordum şu an Hepsiburada benzer8 sitelerde uygun a dustugu oluyor fakat garanti sureci nasıl olur veya olu pixel cikarsa nasıl degisir onu dusunuyorum yorar mi acaba beni diye.
Bu monitörünüzün size sağladığı yüksek renk gamı yüzünden oluyor. Nano IPS monitörlerde pek etkili değil, qdot için de geçerli.

IPS glow derken ışık sızmasından bahsetmeye çalıştınız sanırım. Bu aslında pek de şans meselesi değil, iyi olup kötü olduğunu tamamen ürün belirliyor. İstisnalar ise ender olarak ortaya çıkıyor. Sizin monitörünüzde hatırladığım kadarıyla siyah eşitliği testinde 3 köşede sarı bölgeler olmalı ama iyi sonuç çıkarıyor.

Hocam sende fikrini soyle artik sen olsan hangi monitöru alirdin ayrica internet sitelerinden siparis verirsem garantide bir sorun yasar miyim kiminle iletisime gecerim?
Hocam bence ASUS alın çoğu profesyonel oyuncu tercih ediyor zaten.

LG ile arasinda kaldim dogrusu.

Hocam sende fikrini soyle artik sen olsan hangi monitöru alirdin ayrica internet sitelerinden siparis verirsem garantide bir sorun yasar miyim kiminle iletisime gecerim?
Satıcı burda önemli olan unsur. Amazon'dan Rampage bile alsanız, Amazon size iyi bir hizmet verir. Normalde EX2780Q önerirdim ama aşırı pahalandığı için XG2705-2K daha iyi olur.

Bu monitörünüzün size sağladığı yüksek renk gamı yüzünden oluyor. Nano IPS monitörlerde pek etkili değil, QDot için de geçerli.

IPS Glow derken ışık sızmasından bahsetmeye çalıştınız sanırım. Bu aslında pek de şans meselesi değil, iyi olup kötü olduğunu tamamen ürün belirliyor. İstisnalar ise ender olarak ortaya çıkıyor. Sizin monitörünüzde hatırladığım kadarıyla siyah eşitliği testinde 3 köşede sarı bölgeler olmalı ama iyi sonuç çıkarıyor.
Nano IPS panelin renk gamı yüksek zaten bunu belirtmek istemiştim.
Işık sızması hiç yaşamıyorum. Özellikle IPS Glow'dan bahsetmişim. 2 arkadaş aldık bu monitörü bende çok minimal bir IPS Glow varken arkadaşımda hiç olmadı buna değinmek istemiştim.

Nano IPS panelin renk gamı yüksek zaten bunu belirtmek istemiştim.
Işık sızması hiç yaşamıyorum. Özellikle IPS Glow'dan bahsetmişim. 2 arkadaş aldık bu monitörü bende çok minimal bir IPS glow varken arkadaşımda hiç olmadı buna değinmek istemiştim.

Hocam LG 850b ye bakiyorum şu an Hepsiburada'da 3400'lere kadar inmisti fakat guvenip alamadim LG 1 veya 2 olu pixel de degisim yapmiyormus diye duydum ayrica Vatan Bilgisayar'daki calisan Vatan'dan alirsan ürün test ederiz olu pixel cikarsa fatura kesmeyiz yenisini getirtiriz dedi ondan dolayi Vatan da indirim bekliyorum.
Hocam LG 850b ye bakiyorum şu an Hepsiburada'da 3400'lere kadar inmisti fakat guvenip alamadim LG 1 veya 2 olu pixel de degisim yapmiyormus diye duydum ayrica Vatan Bilgisayar'daki calisan Vatan'dan alirsan ürün test ederiz olu pixel cikarsa fatura kesmeyiz yenisini getirtiriz dedi ondan dolayi Vatan da indirim bekliyorum.

O sure zarfinda ASUS tuf VG27AQ ve msi optix mag274qrf modeli aklima takildi onu da bilen biri ciksa keske.

O sure zarfinda ASUS tuf VG27AQ ve msi optix mag274qrf modeli aklima takildi onu da bilen biri ciksa keske.
Evet LG 3 ölü piksel altına değişim sağlamıyor. Bu konuda Vatan'ı beklemek mantıklı olabilir. 10000 TL'de verseniz o ölü piksel çıkabiliyor maalesef. Umarım sıkıntısız bir alışveriş geçirirsiniz.

Umarim, teşekkür ederim yardimin için.
hocam benim de aklımda 850-B modeli var aldınız mı siz memnun musunuz?
Anlatayım hocam. Monitör güzel. Gerçekten güzel. Normal bir IPS panelden Nano IPS panele geçtim. IPS panel soluk renkli geliyor bana o kadar canlı renkleri var yani. Sanırım bundan daha iyi anlatamam paneli. Panel hızlı bir panel kesinlikle Ghosting yaşamadım. En hızlı modu biraz sıkıntılı ama orada bir Ghosting oluyor gibi. En hızlı modun bir kademe altı çok yeterli işlev görüyor. Ben LOL, COD: Warzone, BF V, R6, Escape From Tarkov ve çeşit çeşit hikaye oyunları oynuyorum. AAA oyunlardan Indie oyunlara kadar. Her türlü oyunda zevkinize zevk katıyor. Film ve dizilerde ise benzer deneyimleri alıyorum. Yani evde ortalama bir 4K televizyonumuz var ama bu monitörün deneyimi daha güzel geliyor bana. Herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız bu monitörle ilgili (ölü piksel ve IPS Glow olayı buna dahil değil o biraz şans meselesi).
GL83A modeli sRGB'nin %99'unu kapsıyor fakat benim kullandığım 27GL850-B modeli sRGB'nin %135'ini kapsıyor. Yani renk gamutu olarak bahsettiğim canlı renk deneyimini size verecek olan model 27GL83A değil 27GL850-B modelidir.
Kontrast olarak fena değil. Oraya kafanız takılmış biraz sanırım. Bir VA panel kontrastı beklemeyin kesinlikle. VA paneller zaten kontrastlarıyla ön plana çıkan monitörler ki zamanında QDOT VA panel kullanmış biriyim. Nano IPS paneller QDOT'lara göre daha güzel bir renk uzayına sahip fakat VA paneller Nano IPS'lere göre daha iyi siyahlar sunuyor. Burada artık sizin ne istediğiniz önemli. Ama 27GL850-B ayarındaki QDOT VA panel monitör Samsung Oddssey G7 oluyor. O da 4700 TL kadar fiyata sahip. Yani LG biraz daha F/P bir ürün oluyor. Ama sizin için siyahlar önemliyse Samsung'a yönelmenizi tavsiye ederim. LG 27GL850-B karanlıkta düşündüğünüz kadar kötü olmuyor ondan emin olabilirsiniz. Ben gecenin karanlığında çok fazla film izliyorum. Özellikle karanlık sahnelerine dikkat ettiğimde çok da bir sıkıntı çekmiyorum ama tabi bu benim tahammül edebildiğim bir seviye. Siz memnun kalmayabilirsiniz. Size tek önerim şu olacaktır. Bu bütçeden Nano IPS panel alabiliyorsunuz. LG 27GL850-B modelini kesinlikle tavsiye ediyorum ama eğer bulabilirseniz Dell S2721DGF modelini kaçırmayın. Ama ben kontrasta önem veriyorum diyorsanız bütçenizi biraz artırın ve Samsung Odyssey G7 modeline yönelin.
hocam ben Series X için soruyorum 850-B modeli mi yoksa Samsung G7 modeli mi önerirsiniz. Renkler benim için önemli + oynadığım oyunlar tamamen değişiyor Warzone'dan tutun AC'ye kadar.

Son düzenleme:
Ben kullandığım monitörü öneririm. Ama G7'de güzel ürün cidden. Araştırmak lazım hocam. Bu piyasada fiyatlarına değerler mi bilemiyorum.

bilemiyorum LG 850-b alacağım gibi. Rtings'den baktım karşılaştırmalarına LG daha önde Samsung G7'ye göre. Kontrast dışında ama.
Uzun mesajımda kriterleri açıkladım hocam. G7 biraz da yukarda ama fiyat farkına değer mi bilmiyorum. LG de bahsettiğim gibi bir monitör. O zamandan beri düşüncelerim değişmedi. :)

Geri
Yukarı