2K monitör nnerisi

Bütçen yetiyorsa bunu tercih ederdim ben olsaydım. Eksik bir özelliği yok.
Bende bu var çok memnunum. CS:GO da filan çok fark etti. XG2405 144Hz den geçiş yaptım. Ama modeli eskimeye başladı sanki ASUS olan daha yeni.

Bende bu var çok memnunum. CS:GO'da filan çok fark etti. XG2405 144Hz'den geçiş yaptım. Ama modeli eskimeye başladı sanki ASUS olan daha yeni.

Nasıl modeli eskimeye başladı? Görünüşe bakarak mı karar veriyorsun daha yeni daha eski? ASUS 2019 ürünü, Dell'e göre paneli daha eski ve kalitesiz. Kısacası bilmediğin konularda yorum yapma lütfen.

HDR ayarı yüksek Hz'lerde çalışmıyor. Renk sayısı iki monitörde de aynı. 1 milyar.
NanoIps bir mod değil. Panel özelliği. Yüksek renk gamı sunuyor. Bir şey kısıtlamıyor. Endişen olmasın.

Öğrendiğim kadarıyla HDR açıkken DP ile bağlarsanız 10bitte dahi 165Hz veriyor. Monitörü aldım ve denedim çalışıyor söylenilen gibi. Anlamadığım bir şey var yalnız size danışmak istedim Light Bleed ve IPS Glowun normalden fazla olduğunu nasıl ayırt ederim daha önce IPS kullanmadım anlamıyorum çok mu az mı bunu da şundan soruyorum gaminggentr sitesinden aldım ürünü ve ürün açık kutu ile geldi kutunun bandı önceden yırtılmış yani her şey 0 gibi gözüküyor ama bilemiyorum.
@Amanita @Saint Lucia @Ek01000 @koltar
ICC renk profili de indirdim pek anlayamadığım şekilde renk profillerine ekleyip varsayılan yaptım gözle görülür bir değişiklik göremedim bu renk profili ile HDR açık mı kullanmalıyım HDR kapalı iken kırmızılar biraz fazla göze çarpıyor gibi geldi

Son düzenleme:
IPS Glowun normalden fazla olduğunu nasıl ayırt ederim

IPS Glow örneklerine bak. Aklında bir görüntü oluştur. Fakat kenarlardan başlayan glow ekranın ortasına kadar geliyor ve siyahlar siyaha değil de griye kaçıksa oradan dereceyi az buçuk anlarsın.
Ürünün kutulaması önemli değil. Sağlam geldiyse dert etmeye gerek yok.
HDR'yi film/dizi izlerken kullanabilirsin. Grafik işlerin varsa kullanabilirsin. AAA yapım oyunlarda da tavsiye ediliyor.

Bende bu var çok memnunum. CS:GO'da filan çok fark etti. XG2405 144Hz'den geçiş yaptım. Ama modeli eskimeye başladı sanki ASUS olan daha yeni.

Ben de bu modeli düşünüyorum. Sizce eksisi var mı ürünün? Özellikle filmlerde veya oyunlarda ara sahnelerdeki siyahlıklar nasıl? Daha önce aldığım monitörde bu sorunu çok yaşamıştım modelini şu an hatırlamıyorum asustu sanırım.

Ben de bu modeli düşünüyorum. Sizce eksisi var mı ürünün? Özellikle filmlerde veya oyunlarda ara sahnelerdeki siyahlıklar nasıl? Daha önce aldığım monitörde bu sorunu çok yaşamıştım modelini şu an hatırlamıyorum asustu sanırım.

Ürünün eksilerini diğer IPS panellere kıyasla söylemek lazım ben bu ay 3 çeşit farklı paneli kullandım biri 4 5 senedir kullandığım ViewSonic XG2402 144Hz TN panel monitörüm biri arkadaşımdan ödünç aldığım Monster A32 v1.1 32inch kocaman bir VA panel sonrasında da 32 fazla büyük olacığını düşünürekten aldığım 27 inch bu monitör. Bu 3'ü arasında fikrimi soracak olursan artıları eksileri var "bence" kendi fikrim gözlemimdir. TN panel gerçekten ucuz ve iş gören bir monitör ama gel gelelim odaya güneş girdiğinde veya bir şeyler izlemek için sağa sola kaydığınızda koltuğa devrildiğinizde vs sürekli açıdan kaynaklı düzeltmeniz gerekiyor yorucu gerçektende. VA panele gelecek olursak siyahları gözle görülür bir şekilde güzel renklerde çok canlı ama bir ghosting problemi vardı F1 oynarken öndeki aracın arka lastikleri sanki NFS'de Nitro basan araçlar gibi bir çizgi bırakıyordu hata masaüstünde Discord'u veya başka uygulamaları hızlı hareket ettirdiğimde bile arkasında bir iz bırakıyor bu eksiği dışında bir problemi yoktu fiyatı da zamanında makuldu bana sorarsanız. IPS evet diğerlerinden kaliteli bariz bir şekilde ghosting problemi vs yok renkler çok canlı ama bana sorarsanız 8-8.5bin TL'ye değer miiii muallaktayım açıkçası. Ama kullanan ve test yapan insanlardan gördüğüm duyduğum kadarı ile bu fiyatta IPS monitörler arasında en iyi 2 3 monitörden biri hatta en iyis diyorlar "bu fiyatta". Güzel bir renk ayarı yapamadığımı düşünüyorum hala uğraştım ama farklı ayarları var detaylı araştırmak istiyorum daha sonrasında Windows'a renk profili vs yükleniyor. Başka bir olay ise monitörü aldıktan sonra öğrendim özellikle 1milyar renk aralığı istiyordum 8bit frc veya 10bit olayları vs ama onu da öğrendim ki günlük kullanımda dizi film YouTube oyunlarda hep 16milyon renk aralığı varmış geleceğe dair güzel bir yatırım belki ileride bunu sunabilen oyunlar çıkar o zamana herkes OLED'e geçmiş olmazsa tabii. Senin için bir görsel attım kameramın ve senin monitörünün göstereceği kadar belki farkı görebilirsin bilemiyorum soldaki TN panel sağdaki IPS.

IPS Glow örneklerine bak. Aklında bir görüntü oluştur. Fakat kenarlardan başlayan glow ekranın ortasına kadar geliyor ve siyahlar siyaha değil de griye kaçıksa oradan dereceyi az buçuk anlarsın.
HDR'yi film/dizi izlerken kullanabilirsin. Grafik işlerin varsa kullanabilirsin. AAA yapım oyunlarda da tavsiye ediliyor.
oyunlarda filmlerde vs problem çekmedim ama ara geçiş sahnelerinde sol alt tarafın diğer taraflardan daha fazla parladığını fark ettim ilk attığım fotoğraftaki kadar bariz vurmuyor telefon böyle çekti 2. foto ise video kaydı alıp içerisinden ss aldım gözle gördüğüm 1. fotodaki kadar bir parlaklık yok ama 2.deki kadar karanlıkta değil sizce geri gönderilmesi için bir neden midir bu?

Şunu da sormak istiyorum YouTube'dan normalde HDR ile arattığımda monitörden de ayarını açtığımda videoyu izlerken sağ altta HDR yazması gerekiyor diye hatırlıyorum bu çıkmıyor ve monitörü HDR'a aldığım zaman siyah planların üzerin dijital pixelimsi bir şeyler çıkıyor bu sadece ilk 3 HDR modunda oluyor Desktop Movide HDR ve Game HDR, Display HDR'da böyle bir problem yok kapattığımda da yok TN panel monitörümde de böyle bir şey görmüyorum videodan kaynaklı değil yani nedir bu NVIDIA panelden 10bitten 8bite de düşürdüm ama ondan kaynaklanmıyormuş zaten.

Dosya Ekleri

• IMG20230121151359.jpg
    IMG20230121151359.jpg
    271,2 KB · Görüntüleme: 23
  • IMG20230128044746.jpg
    IMG20230128044746.jpg
    105,5 KB · Görüntüleme: 20
  • qqqq.png
    qqqq.png
    232,1 KB · Görüntüleme: 29
  • IMG20230128045645.jpg
    IMG20230128045645.jpg
    96,7 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:
2.deki kadar karanlıkta değil sizce geri gönderilmesi için bir neden midir bu?

IPS glow resimde normal duruyor. İadeye sebep değil. Daha kötülerini gördüm. Sendeki hiçbir şey.

Siyah planların üzerin dijital pixelimsi bir şeyler çıkıyor

Son resimde evet kare kare kutucuklar var. Açıkçası ilk defa görüyorum. Bir yorumum yok. Böyle bir şey daha önce denk gelmedim onca monitör görmüşümdür. Eğer bazı ayarları kıstığın da olmuyorsa monitöre aşırı yüklenme. Belki ayarlar çakışıyordur.

Geri
Yukarı