2K monitör önerisi

JOSEBH JR

Hectopat
İyi günler, güncel IPS panelli 10- 15 k bandında 2K güzel monitörlerinizin önerisine açığım. Çok beğendiğim yeni çıkan bir monitör olan Asus ROG Strix XG27ACS modelini düşünüyorum ama 8 bit olması çok bir eski midir? Bir de aradığım asıl özellik canlı ve doygun renkler bunun için SRGB'nin mi yoksa bit değerinin mi yüksek olması daha iyi olur sizlere sorayım. Düşündüğüm modellerin linklerini aşağı bıraktım sizlerin de önerisine açığım iyi günler :)

ASUS ROG Strix XG27ACS 27 inç 180Hz 1ms QHD Adaptive Sync Fast IPS Gaming Monitör favorim.

İyi günler, güncel IPS panelli 10- 15 k bandında 2K güzel monitörlerinizin önerisine açığım. Çok beğendiğim yeni çıkan bir monitör olan Asus ROG Strix XG27ACS modelini düşünüyorum ama 8 bit olması çok bir eski midir? Bir de aradığım asıl özellik canlı ve doygun renkler bunun için SRGB'nin mi yoksa bit değerinin mi yüksek olması daha iyi olur sizlere sorayım. Düşündüğüm modellerin linklerini aşağı bıraktım sizlerin de önerisine açığım iyi günler :)

ASUS ROG Strix XG27ACS 27 inç 180Hz 1ms QHD Adaptive Sync Fast IPS Gaming Monitör favorim.

2 gündür paylaştığınız msi modelini kullanıyorum. Renkler ve görüntü gerçekten iyi.

Bu 2 attığım modele bakabilirsin ama attığın MSI modelde güzel.

Genel olarak hem paylaştıkların hemde benim attıklarım alınır monitörler. Bütçene göre seçebilirsin. Hiçbiri üzmez.

Dell Alienware AW2724DM 27 inç 180Hz 1ms QHD Adaptive Sync Fast IPS Gaming Monitör

En iyi görüntüyü bu verecektir sanıyorum, uzmanı değilim belki bilmediğim değişkenler vardır ancak hem doğal 10bit olduğu yazıyor hem de stok olarak 600cd parlaklık değeri girilmiş. Genelde 2K düşük bütçe monitörlerde minimum gereksinim koyup bırakırlar. Bit konusunda ise genelde 8+FRC oluyor, burada 10bit olduğu belirtilmiş direkt.

Aynı şekilde bende bakıyorum aynı gözüküyor hepsi ama mutlaka kendilerine göre dezavantajları vardır. Şuan bilgisayar kullanamadığımdan araştıramıyorum bende. Siz bi karar verebildiniz mi?

Arkadaşlar ben hertz olayına fazla takılmıyorum 180 den sonrasında fazla bir fark hissedemiyorum. Şuan sistemde 1080p de monster aryond a27 v1.1 var ve 240 hz. 180 yanına koyduğumda bir fark olmadı.
Diğer bir husus da msi tarafında

mag serisinden 2024 model bir monitör buldum ama HDR10 özelliklerinde bulamadım sizce çok büyük bir eksi mi? Monsterda hdr10 var ve kullandığımda renkler baya bir canlı oluyor.
Birde sizce renkler ve ekran kalitesinde belirleyici özellik 10 bit olması mı yoksa SRGB ve Adobe Rgb nin yüksek olması mı daha iyi. Çünkü bazı modeller srgb fazla ama 8 bit oluyor bazılarında 10 bit ama srgb düşük hangisi tercih edilmeli.

Hocam ben en son karar verdim asusu aldım direk renk önemli olduğu kadar hz de önemli benim için. Umarım ölü pixel çıkmaz taaa erzurumdan gönderiyorlar en kötü iade ederim o gibi durumda mağzadan talep ederim onlar getirsin beni uğraştırmazlar :)

Hocam sen bir karar verebildin mi?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı