2K monitör tavsiyesi

KRYPTON1X

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, ben monitör alacağım da 2K çözünürlükte VA panel mi IPS mi? Ayrıyeten IPS monitör olarak 1080p kullanıyorum. Aralarında çok fark var mı?

Bu monitörü kullanıyorum gayet memnunum. IPS daha parlak daha canlı gibi hocam renkler ama tabii oynadığı oyuna göre sırf TN panel de kullanan var ama bana kalırsa ben IPS panel derim. Bu monitör hem 2K hem 165Hz hem G-Sync. Tavsiye ederim kısacası. Ghosting olayı çok çok az var ama hissedilecek kadar da değil.

Bu monitörü kullanıyorum gayet memnunum. IPS daha parlak daha canlı gibi hocam renkler ama tabii oynadığı oyuna göre sırf TN panel de kullanan var ama bana kalırsa ben IPS panel derim. Bu monitör hem 2K hem 165Hz hem G-Sync. Tavsiye ederim kısacası. Ghosting olayı çok çok az var ama hissedilecek kadar da değil.

Peki hocam merakımdan soruyorum esporcylar genellikle VA panel mi kullanıyor yoksa IPS mi?

Hocam renklere çok takıntılıysanız veya renklerle ilgili iş yapıyorsanız ne olursa olsun IPS'ten vazgeçmeyin bence.

O zamanlar renkten ötürü IPS almıştım 1080p.

Peki hocam merakımdan soruyorum esporcylar genellikle VA panel mi kullanıyor yoksa IPS mi?
E-Sporcular once TN sonra IPS kullanir. VA paneller en ust seviye monitorler ve televizyonlar disinda genelde kotu.

IPS ve VA arasindaki renk farki IPS veya VA olmasina bagli degil. VA kontrasti daha iyi aslinda ama goruntu hareket ettigi anda smearing oluyor ve goruntuyu ve renkleri mahvediyor. TN renk konusunda en kotu. OLED'ler de en iyi.

E-sporcular once TN sonra IPS kullanir. VA paneller en ust seviye monitorler ve televizyonlar disinda genelde kotu.

IPS ve VA arasindaki renk farki IPS veya VA olmasina bagli degil. VA kontrasti daha iyi aslinda ama goruntu hareket ettigi anda smearing oluyor ve goruntuyu ve renkleri mahvediyor. TN renk konusunda en kotu. OLED'ler de en iyi.

Peki hocam 2K çözünürlükte IPS almak daha mı mantıklı IPS veya VA panel mi önerirsiniz?

Peki hocam 2K çözünürlükte IPS almak daha mı mantıklı IPS veya VA panel mi önerirsiniz?
Yani spesifik bazi modeller disinda VA'ya cok yaklasmayin derim. IPS oneririm.

@KRYPTON1X Kendim zaten QHD Dell S2721DGFA (IPS) kullaniyorum. Ancak onun stoklari coktan bitti.

Son düzenleme:
Hocam ileride 4K monitör alma olayımda var benim 2K monitörü ikinci el var Gigabyte ama ölü piksel var IPS panel iki kez değişim yapılmış ama yine de ölü piksel çıkmış.
Panel tipi olu piksel oranini etkilemez. Monitorlerde marka bakmazsizin kalite kontrol rezalet zaten diger ekranli urunlere gore. Bu en buyuk sorunlardan biri. Tabii yine Markalar/modeller arasinda degisir, ancak siz cayma hakki kalkmnadan alin olu piksel cikarsa da cayma hakkinizi kullanirsiniz.

Panel tipi olu piksel oranini etkilemez. Monitorlerde marka bakmazsizin kalite kontrol rezalet zaten diger ekranli urunlere gore. Bu en buyuk sorunlardan biri. Tabii yine Markalar/modeller arasinda degisir, ancak siz cayma hakki kalkmnadan alin olu piksel cikarsa da cayma hakkinizi kullanirsiniz.

Sıfır mi alayım yoksa ikinci eldeki monitörü mu alayım hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı