2K Oyun Deneyimi Bütçe: 9000 TL

@Eryd Evet hocam keşke ayrı ayrı alıp kendim kurulum yapabilseydim ama malesef ne bilgimiz var ne de tecrübemiz. Kasa için mecburen Cooler Master MasterBox MB520 RGB alacağız anlaşılan.

@linden1054 site sinerji.gen.tr hocam.

@Eryd Evet hocam keşke ayrı ayrı alıp kendim kurulum yapabilseydim ama malesef ne bilgimiz var ne de tecrübemiz. Kasa için mecburen Cooler Master MasterBox MB520 RGB alacağız anlaşılan.

@linden1054 site sinerji.gen.tr hocam.

Ben de sistemimi Sinerji'den 1.5 ay önce topladım. MB511 ellerinde olmadığı için dışarıdan alıp onlara götürdüm ve montajı yaptılar hiç bir problem olmadı.

Sana tavsiyem MB520 almak gibi bir hata yapma önü akrilik panel. Sinerji'ye e-mail at, bu hizmeti sunabilirler mi diye sor, onaylarlarsa P400A veya MB511 al.

Not: Ben PSU'suz kasa aldım, PSU en önemli parçalardan biri olduğu için ona bir bütçe ayırmanı tavsiye ederim.

Son düzenleme:
@AlperCo Hocam Pulse soğutma yönünden bir tık önde arada yaklaşık 200 TL fiyat farkı var. Keşke imkan olsa Nitro+ alabilsem ama monitör dahil 9000 TL bütçem var.

@Eryd Hocam tavsiyeleriniz için tekrar teşekkür ederim. Nihai karar olarak aşağıdaki sistem güzel olacak ama bunları hazır sistem olarak nereden sipariş vereceğim? İtopya, Sinerji, İncehesap, Qp, hepsine baktım. Birinde olan parça diğerinde olmuyor. O yüzden yine bizi yarı yolda bırakmayacak, sorun çıkartmayacak ufak değişiliklerle tüm sistemi bir yerden almak için yardımcı olursanız sevinirim.

AMD Ryzen 5 3600
Gigabyte Radeon RX5700XT Gaming OC 8G 8GB (veya Sapphire Pulse ama 200 TL fark var)
MSI B450M PRO-M2 MAX AM4 AMD Ryzen DDR4 4133MHz (O.C.) M.2 USB3.2 Anakart (keşke gaming plus max olsa ama bütçe aşıyor)
Corsair Vengeance 16 GB (2X8) 3200MHz DDR4 Bellek
Corsair MP510 480GB 3480MB/sn-2000MB/sn NVMe PCIe M.2 SSD
Phanteks Eclipse P400A RGB Temperli Cam Mid Tower ATX Bilgisayar Kasası
Sharkoon 650W Gold Zero 80+ Gold PSU

@Eryd Sistemi Sinerji üzerinden topladım. Sinerjide Corsair MP510 480 GB SSD yok. Onun yerine "Kingston 500GB A2000 NVMe Okuma 2200MB-Yazma 2000MB M.2 SSD" ekledim ama doğru seçim mi bilmiyorum. Daha iyisi varsa tavsiyenize göre değişiklik yapabiliriz. Ayrıca Kasa için Phanteks markası yok sinerjide. Cooler Master MB511'in 650W PSU ile birlikte satılan versiyonu var dediğiniz gibi. PSU'yu ayrı almak istiyorum. O yüzden alternatif önerebilirseniz sevinirim. Sistem ve fiyatı aşağıdaki gibi;

Eki Görüntüle 477739

Hocam çok küçük bir kaç değişiklik yapmak isterim:

İşlemci: R5 2600X kafi olacaktır. Tray olarak alırsanız daha da uyguna gelir.
Anakart: İşlemciden artan ile anakartı yükseltebilir Asus TUF Plus veya Pro alabilirsiniz.
Bellek: Corsair yerine XPG Sprectrix D41 3200 tavsiye ederim
Ekran kartı: Gigabyte yerine Sapphire RX 5700XT Nitro+ ile mutlaka değiştirin derim.
SSD: Corsair MP510 480GB tavsiye ederim
Kasa: Corsair 275R Tempered tavsiye ederim
PSU: Sharkoon 650W 80+ Zero Gold tavsiye ederim

PSU' yu kasa ile birlikte almayın derim. Çünkü gelen PSU gerek verim, gerek ses, gerek performans anlamında sizi tatmin etmeyebilir.

@Lakra Tavsiyeniz için teşekkür ederim ancak o kadar zamanım yok. Bugün yada en geç yarın sistemi sipariş vereceğim. Sinerji'de MB511 olsaydı mutlaka alırdım.

@SAVIAR Hocam önerileriniz için teşekkür ederim. Asus TUF Plus veya Pro'nun MSI B450M PRO-M2 MAX'a göre ne gibi artılar var?

Kasa olarak Corsair 275R'nin hava akışı MB520'ye göre daha mı iyi? Corsair 275R'i tavsiye sebebiniz nedir?

SSD Corsair MP510 480GB sinerji'de tükenmiş görünüyor malesef. Kingston'ın okuma ve yazma hızları Corsair'e göre düşük anladığım kadarıyla. Sinerji üzerinden Corsair MP510 kalitesinde başka SSD tavsiyeniz var mı?

@Kyosan Ben'de aynı sistemi almayı düşünüyorum ama benim tavsiyem beklemeniz hemen almamanız dolar 6 lira'ya yaklaştı indirimler yok indirim beklemen daha iyi olur gecen ay aynı sistem 1500 2000 liraya yakın daha ucuza toplanıyordu illa ki indirimler olacaktır yine.

@Netra hocam zaman yok malesef. Yarın sipariş vermem gerekiyor.

@Joseph37 Hocam o kart hem sinerjide yok hemde bütçemi aşar.

@Eryd Sistemin son hali şu şekilde oldu. Anakart MSI B450M PRO-M2 MAX AM4 AMD Ryzen DDR4 4133MHz tükenmiş malesef. Onun yerine mecburen MSI B450M PRO-M2 MAX 3466mhz(OC) M.2 AM4 ekledim. Son yorumlara göre yarın sipariş vereceğim.

Adsız.jpg

@Lakra Tavsiyeniz için teşekkür ederim ancak o kadar zamanım yok. Bugün yada en geç yarın sistemi sipariş vereceğim. Sinerji'de MB511 olsaydı mutlaka alırdım.

@SAVIAR Hocam önerileriniz için teşekkür ederim. Asus TUF Plus veya Pro'nun MSI B450M PRO-M2 MAX'a göre ne gibi artılar var?

Kasa olarak Corsair 275R'nin hava akışı MB520'ye göre daha mı iyi? Corsair 275R'i tavsiye sebebiniz nedir?

SSD Corsair MP510 480GB sinerji'de tükenmiş görünüyor malesef. Kingston'ın okuma ve yazma hızları Corsair'e göre düşük anladığım kadarıyla. Sinerji üzerinden Corsair MP510 kalitesinde başka SSD tavsiyeniz var mı?

Hocam TUF serisi yapı olarak oldukça serin çalışan bir mobo ve kullanılan kompanentler Pro serisine göre daha kaliteli. Sinerji' de de fiyat farkı çok makul olduğu için rahatlıkla tavsiye edebilirim. Üstelik OC konusunda da sizi üzmez.

Kasa olarak ben bir 275R aşığıyım. Ancak bunda sadeliği sevmemin etkisi çok büyük. Hava akışı olarak olumsuz yorumlarda bulunanların aksine ben çok memnunum. Ancak siz bir RGB aşığıysanız kesinlikle uzak durun.

SSD olarak XPG' nin RGB' li modeli maalesef ısınıyor ve bu da performans düşüşüne neden oluyor. Ancak fiyatı gerçekten uygun. Sinerji üzerinden toplamak istediğiniz için alternatif olarak WD Black SN750 tavsiye edebilirim.

İşlemci olarak 2600X' e yönelip biraz fiyat tasarrufu ile gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz. Özellikle ekran kartı konusunu gözden geçirmenizi tekrar tavsiye ederim. Şimdiden iyi günlerde kullanmanızı dilerim.

@SAVIAR @Eryd
Teşekkür ederim değerli yorumlarınız için. Bütçe kısıtlamalarından dolayı aşağıdki sistemi sipariş veriyorum az sonra. Ekran kartı konusunda içim rahat çünkü Nitro+ ile Gigabyte arasında yaklaşık 500 TL fiyat farkı var ve bence bu farka değecek kadar büyük bir artısı yok Nitro'nun. Evet yük altındayken Nitro daha az ısınıyor ama F/P olarak Gigabyte önde kesinlikle.

Anakart için keşke daha güzel bir anakart alabilseydim. En azından TUF serisi olabilirdi.
Asus TUF B450M Plus Gaming 4400mhz(OC) RGB M.2 AM4 mATX Anakart 670 TL
MSI B450M PRO-M2 MAX 3466mhz(OC) M.2 AM4 mATX Anakart 522 TL

MSI işimi görür diye düşünüyorum. Sizce?

Kasa için mecburen Sharkoon TG5 Kırmızı Led Fan USB 3.0 ATX Mid Tower Kasa 438 TL seçtim çünkü sinerjide başka kasa yok. CoolerMaster MB520 RGB Tempered Glass USB 3.0 ATX Mid Tower Kasa 613 TL sinerjide.

SSD Corsiar stokta kalmadığı için Kingston 500GB A2000 NVMe Okuma 2200MB-Yazma 2000MB M.2 SSD (SA2000M8/500G) 480 TL tercih ettim. Corsiar kadar iyi değil belki ama kötü de değil.

Bu arada Vatan'da %18 KDV indirimi var. Oradan aynı sistemi topladım daha pahalıya geldi.

Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen.

Adsız.jpg

Bir de şöyle bir alternatif var. İncehesap.com üzerinden alırsam hemen hemen aynı fiyata Sapphire Pulse alabiliyorum.

Adsız2.jpg

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı