2K sıralama ile hangi üniversite tercih edilebilir?

atior4ti

Centipat
Daha fazla  
Bu sabah YKS sonuçları açıklandı. Ben ilk 500 beklerken 534 puanıma rağmen 2 bin sıralama gördüm ve açıkçası biraz yıkıldım. Hedefim Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği idi ama 432'den almış bu bölüme şu an girmem imkansız gibi. Aklımda birkaç şey var. Bu sıralama ile Özyeğin gibi başka üniversitelerde yazılım mühendisliği mi bakmalıyım yoksa Bilkent'te endüstri mühendisliği mi okumalıyım? Bilkent'i gerçekten istiyorum ve çok seçkin bir üniversite. Endüstri mühendisliği okuyup yazılıma yönelmem kolay olur mu? Yazılımcı gibi çalışabilir miyim? Kafam çok karışık, yardımcı olursanız harika olur.

Bilkentte istemediğin bir bölümü okumak işkence gibidir, özellikle bu bölüm mühendislikse. Endüstri mühendisliğinden yazılıma yönelirsin ama çok daha fazla çabalaman gerekir. Bu çabayı endüstri okurken yapamayabilirsin özellikle Bilkentte. İlla Bilkent okumak istiyorsan matematik eğitimi daha kapsamlı bir bölüm sana faydalı olur. Elektronik, Fizik ve Matematik bölümü hem yazılım hem de matematik konusunda dolu bölümler. Bir de Yazılım mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği farklı alanlar, hangisini istediğine göre bölümünü seç ve mümkünse vakıf üniversiteleri ilk tercihin olsun.

Sıralamalara pek hakim değilim ama şunu söylemek zorunda hissettim: İstemediğiniz bölümü okumayın. Sırf spesifik bir üniversiteye gideceğim diye en azından birkaç yıl boyunca hayatınızı doğrudan etkileyecek bir değişikliğe gitmeyin. Kaldı ki zaten sıralamanız iyi, Bilkent ayarında bir üniversiteye gidebilirsiniz diye düşünüyorum. Belli bir eşiği geçtikten sonra üniversitenizin sıralamazı iş imkanları, eğitim ve araştırma konusunda muazzam farklar yaratmıyor.

Kendinizi kısıtlamayın tabii. Mesela yazılım alanında çalışmak isteyen birisi bilgisayar ya da yazılım da okuyabilir ama bilgisayar mühendisliği ve endüstri mühendisliği çok farklı bölümler. Endüstri mühendisleri yazılım ya da elektronik alanında kesinlikle hayatlarının hiçbir noktasında çalışamazlar diye bir şey tabii ki yok ama bu yola girmeye, kendinizi yormaya ve potansiyel olarak bir süre mutsuz olmaya ne gerek var? Kariyer hedefleriniz doğrultusunda bir tercih yapın, ileride pişman olmayın.

Bilkentte istemediğin bir bölümü okumak işkence gibidir, özellikle bu bölüm mühendislikse. Endüstri mühendisliğinden yazılıma yönelirsin ama çok daha fazla çabalaman gerekir. Bu çabayı endüstri okurken yapamayabilirsin özellikle bilkentte. İlla bilkent okumak istiyorsan matematik eğitimi daha kapsamlı bir bölüm sana faydalı olur. Elektronik, fizik ve matematik bölümü hem yazılım hem de matematik konusunda dolu bölümler. Bir de yazılım mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği farklı alanlar, hangisini istediğine göre bölümünü seç ve mümkünse vakıf üniversiteleri ilk tercihin olsun.

Yazılım mühendisliği istiyorum aslında fakat en iyi bölüm Bahçeşehir Üniversitesinden 7 bin sıralama ile başlıyor ve akreditesi de olmadığı için uygun bir seçeneğim var gibi görünmüyor. Bu yüzden bilgisayar mühendisliğine yönelmek durumunda kaldım lakin sonucuma göre önde gelen Boğaziçi, ODTÜ, Bilkent, Koç üniversitelerine yerleşemiyorum bu da beni büyük kararsızlığa itti. Acaba seneye tekrar mı denemeliyim?

Bu sabah YKS sonuçları açıklandı. Ben ilk 500 beklerken 534 puanıma rağmen 2 bin sıralama gördüm ve açıkçası biraz yıkıldım. Hedefim Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği idi ama 432'den almış bu bölüme şu an girmem imkansız gibi. Aklımda birkaç şey var. Bu sıralama ile Özyeğin gibi başka üniversitelerde yazılım mühendisliği mi bakmalıyım yoksa Bilkent'te endüstri mühendisliği mi okumalıyım? Bilkent'i gerçekten istiyorum ve çok seçkin bir üniversite. Endüstri mühendisliği okuyup yazılıma yönelmem kolay olur mu? Yazılımcı gibi çalışabilir miyim? Kafam çok karışık, yardımcı olursanız harika olur.
Girmem imkansız diye düşünmeyin. İnsanların tercihlerini bilemezsiniz. Zaten 25 tane tercih hakkınız bulunuyor. Zor olan bu 25 tercihi nasıl sıralayacağınız.

Sıralamalara pek hakim değilim ama şunu söylemek zorunda hissettim: İstemediğiniz bölümü okumayın. Sırf spesifik bir üniversiteye gideceğim diye en azından birkaç yıl boyunca hayatınızı doğrudan etkileyecek bir değişikliğe gitmeyin. Kaldı ki zaten sıralamanız iyi, Bilkent ayarında bir üniversiteye gidebilirsiniz diye düşünüyorum. Belli bir eşiği geçtikten sonra üniversitenizin sıralamazı iş imkanları, eğitim ve araştırma konusunda muazzam farklar yaratmıyor.

Kendinizi kısıtlamayın tabii. Mesela yazılım alanında çalışmak isteyen birisi bilgisayar ya da yazılım da okuyabilir ama bilgisayar mühendisliği ve endüstri mühendisliği çok farklı bölümler. Endüstri mühendisleri yazılım ya da elektronik alanında kesinlikle hayatlarının hiçbir noktasında çalışamazlar diye bir şey tabii ki yok ama bu yola girmeye, kendinizi yormaya ve potansiyel olarak bir süre mutsuz olmaya ne gerek var? Kariyer hedefleriniz doğrultusunda bir tercih yapın, ileride pişman olmayın.
Katılıyorum ve ben de hedeflerim doğrultusunda tercih yapmak istiyorum fakat aklımdaki üniversiteler olmayınca ne yapacağımı bilemedim ve alternatif çözümler arıyorum.

Girmem imkansız diye düşünmeyin. İnsanların tercihlerini bilemezsiniz. Zaten 25 tane tercih hakkınız bulunuyor. Zor olan bu 25 tercihi nasıl sıralayacağınız.
Haklısınız ama geçtiğimiz senelere baktığımızda mühendislik bölümlerine olan ilginin gitgide arttığı, sıralamalarının düştüğü rahatça görülebiliyor. Bu durumda 400den kapatmış bir üniversitenin 2 binden alacağını düşünmek biraz Polyannacılık değil mi?

Bilgisayar mühendisliği bilgisayar donanımına daha yakın bir bölüm. Eğer elektroniğe ilginiz yoksa bilgisayar mühendisliği okumanızı tavsiye etmem. Ayrıca İTÜ 1800 ile kapatmış. Bilkent de bir özel üniversite, herhangi bir şekilde okulu uzatırsanız harcını ödemeniz gerekir ve ben hiç de ucuz olacağını düşünmüyorum. %50 bursludan bahsetmediğinize göre maddi durumunuz buna el vermiyor diye tahmin ediyorum.

Bilgisayar mühendisliği bilgisayar donanımına daha yakın bir bölüm. Eğer elektroniğe ilginiz yoksa bilgisayar mühendisliği okumanızı tavsiye etmem. Ayrıca İTÜ 1800 ile kapatmış. Bilkent de bir özel üniversite, herhangi bir şekilde okulu uzatırsanız harcını ödemeniz gerekir ve ben hiç de ucuz olacağını düşünmüyorum. %50 bursludan bahsetmediğinize göre maddi durumunuz buna el vermiyor diye tahmin ediyorum.
Evet maddi olarak bu kadar yüksek tutarı karşılayacak durumumuz yok. Ayrıca burslu okumazsam akredite de olmuyor. Elektroniğe pek ilgim yok ama iyi bir üniversitede okumak istiyorum, yazılım mühendisliği olan üniversiteler pek tepede yer almıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı